ΑΡΗΣ - ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ 85-69

18/01/2011 (22:56) Η 1η αγωνιστική της φάσης του Last 16 του Eurocup για τον Αρη, ολοκληρώθηκε σήμερα στο Αλεξάνδρειο φιλοξενώντας την Ουκρανική Μπουντιβέλνικ και επικρατώντας μ...

18/01/2011 (22:56)

Η 1η αγωνιστική της φάσης του Last 16 του Eurocup για τον Αρη, ολοκληρώθηκε σήμερα στο Αλεξάνδρειο φιλοξενώντας την Ουκρανική Μπουντιβέλνικ και επικρατώντας με 85-69. Το τελευταίο παιχνίδι του Ντρούκερ στον πάγκο του Αρη ήταν αυτό με την Μπουντιβέλνικ. Ο Ισραηλινός τεχνικός φεύγει από την Θεσσαλονίκη με μια νίκη. Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ θέλει τη νίκη και μόνο τη νίκη καθώς θέλει να ξεκινήσει με το δεξί της υποχρεώσεις του στην Ευρώπη.

Από την άλλη μεριά η Μπουντιβέλνικ ήρθε στην Ελλάδα μην έχοντας πολλές ελπίδες για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την δυναμική του Αρη.  Το πρώτο ημίχρονο ο Αρης μπήκε στο παιχνίδι δείχνοντας στους αντιπάλους του ποιος θα έχει το πάνω χέρι στον αγώνα.

Η αμυντική λειτουργία των "κίτρινων" ήταν εξαιρετική, όπως και η επιθετική. Ο Αρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 41-30 επί της Μπουντιβέλνικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης δεν ξεκίνησε καλά, αφήνοντας στον αντίπαλο να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Δεν φάνηκαν άξιοι όμως οι παίκτες της Μπουντιβέλνικ, να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω. Οι Θεσσαλονικείς επέβαλαν και πάλι τον ρυθμό τους και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη φάση του Last 16 του Eurocup, επικρατώντας με 85-69 επί της Μπουντιβέλνικ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε δυνατά στο Αλεξάνδρειο, θέλοντας να δείξει στην Μπουτιβέλνικ ποιος είναι το "αφεντικό". Παίζοντας οργανωμένο μπάσκετ επιθετικά και συγκεντρωμένοι αμυντικά, δεν απειλήθηκαν από τους φιλοξενούμενους. Ο Μπόμπι Μπράουν πήρε πάνω του την ομάδα και την οδήγησε στη νίκη του πρώτου δεκαλέπτου, επικρατώντας με 22-15. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν πως μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στον Αρη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχε πολλές διαφορές από το πρώτο. Οι δυο ομάδες μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό. Ο Αρης έριξε λίγο τον ρυθμό του στην επίθεση, αλλά στην άμυνα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να πλησιάσει στο σκορ. Ο Ταπούτος συνέχισε ότι άφησε ο Μπράουν και βοήθησε την ομάδα του να αυξήσει την διαφορά. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Αρη να προηγείται εύκολα με 41-30 επί της Μπουντιβέλνικ

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης δεν επέστρεψε από τα αποδυτήρια όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν ότι τους επέτρεψαν οι Θεσσαλονικείς. Πετυχαίνοντας 23 πόντους στην τρίτη περίοδο μείωσαν την διαφορά. Βέβαια ο Αρης δεν έκατσε με δεμένα χέρια. Έκανε την αντεπίθεσή του και επανέφερε την διαφορά στους 6 πόντους, τελειώνοντας το δεκάλεπτο με 59-53.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδος ο Αρης αποκατάστησε την τάξη. Με σκαμπανεβάσματα βέβαια στην απόδοσή του, τελείωσε το παιχνίδι με θετικό αποτέλεσμα. Ο Σαρόν Ντρούκερ φεύγει από την ομάδα με τον καλύτερο, αγωνιστικά, τρόπο, με μια νίκη σε Ευρωπαϊκό παιχνίδι. Το τελικό 85-69 είναι απόλυτα δίκαιο, καθώς ο Αρης έπαιξε καλό μπάσκετ.

Διαιτητές:Τζόβκιτς, Κόντε, Μπιτζέντιτς
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-30, 59-53, 85-69
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 23 (3), Ντάνστον 6, Ταπούτος 15 (1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 6, Σκορδίλης 2, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 11, Χρυσικόπουλος 2, Σλούκας 15 (1), Τάκερ 5 (1).
ΜΠΟΥΝΤΙΒΕΛΝΙΚ (Μπέρροκαλ): Κις 10, Μόρλεϊ 14, Κομπζούστι, Γουίλσον 14 (2), Ικόβλεφ, Στεφανίσιν 6, Ζαμπιρτσένκο, Λουκάσοφ 5 (1), Ανισίμοφ 12, Αγκαφόνοφ, Μπέτς 8.