ΛΕ ΜΑΝ - ΑΡΗΣ 85-70

25/01/2011 (21:49) Ο Αρης φιλοξενήθηκε από την ΛεΜαν στην Γαλλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Last 16 του Eurocup όμως δεν κατάφεραν φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς ηττ

25/01/2011 (21:49)

Ο Αρης φιλοξενήθηκε από την ΛεΜαν στην Γαλλία, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Last 16 του Eurocup όμως δεν κατάφεραν φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα καθώς ηττήθηκαν με 85-70. Οι Θεσσαλονικείς ταξίδεψαν στην Γαλλία με μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να κάνουν το 2/2 και να κάνουν ένα ακόμα βήμα για να τερματίσουν πρώτοι στον όμιλο. Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό για το πρωτάθλημα, θέλει να επιστρέψει στις νίκες. Οι Γάλλοι από την μεριά τους ήθελαν τη νίκη ώστε να ισορροπήσει κάπως τα πράγματα στον όμιλο, μετά την ήττα τους την προηγούμενη αγωνιστική από την Γκρότινγκεν.

Στο πρώτο ημίχρονο τα πράγματα ήταν ισορροπημένα σε όλους τους τομείς. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο παρκέ θέλοντας τη νίκη. Οι Γάλλοι κατάφεραν να κάνουν ένα καλό πρώτο δεκάλεπτο, με τον Αρη να μην το αφήνει να φύγει στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-18. Η δεύτερη περίοδος άνηκε στον Αρη. Μπορεί να μην πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια, αλλά έδειξε στην ΛεΜαν ότι θέλει τη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρης επέστρεψε από τα αποδυτήρια τελείως νωχελικός. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τους μόλις 12 πόντους που πέτυχαν οι Θεσσαλονικείς και έκαναν μια διαφορά 13 πόντων, δείχνοντας να "καθαρίζουν" το παιχνίδι. Η τέταρτη περίοδος κύλησε ήρεμα. Ο Αρης βέβαια προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στο σκορ. Το παιχνίδι τελείωσε με την ΛεΜαν να παίρνει τη νίκη με 85-70.

Το πρώτο δεκάλεπτο για τον Αρη ήταν θετικό. Μπορεί να έμμεινε πίσω στο σκορ στην αρχή της περιόδου, αλλά μετά ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Τάκερ ήταν η αιχμή του δόρατος για τους Θεσσαλονικείς πετυχαίνοντας 7 πόντους. Οι Γάλλοι έδειξαν να μην είναι σταθεροί και με εξαίρεση τον Μπατίστα που πέτυχε 7 πόντους δεν υπήρχε κάποιος να τον βοηθήσει. Η ΛεΜαν έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-18 του Αρη.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πολύ καλά για τον Αρη που δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου. Μέχρι να φτάσει το τελευταίο δευτερόλεπτο της περιόδου, όπου ο Ντάνστον έκανε φάουλ στον Πεγίν, ο οποίος είχε πετύχει και καλάθι και ευστόχησε στην βολή και η ΛεΜαν πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-42. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν ότι μπορούν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα, αν είναι συγκεντρωμένοι.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε αλλά μόνο η ΛεΜαν επέστρεψε από τα αποδυτήρια. Ο Αρης μπήκε στο παρκέ τελείως διαφορετικά από το πρώτο ημίχρονο. Δεν έπαιζαν καλές άμυνες, στην επίθεση ήταν άστοχοι και γενικότερα δεν έδειχναν να μπορούν να πάρουν τη νίκη. Οι Γάλλοι από την μεριά τους εκμεταλλεύτηκαν την αδρανοποίηση των φιλοξενούμενων και δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας. Το τελικό 67-54 είναι απόλυτα δίκαιο για την ΛεΜαν, αφού ο Αρης έσβησε της μηχανές του.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Αρης προσπάθησε να αντιδράσει και να επιστρέψει στο σκορ, αλλά ήταν πολύ αργά. Η ΛεΜαν έκανε απλά πράγματα στο γήπεδο αφού δεν ήθελε να ρισκάρει. Το τελικό 85-70 υπέρ της ΛεΜαν είναι απόλυτα δίκαιο, αφού ο Αρης φάνηκε κατώτερος των περιστάσεων.