ΑΛΜΠΑ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 68-65

27/01/2011 (22:50) Δεν τα κατάφερε ο Πανελλήνιος κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αν και πάλεψε ως τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ελληνική ομάδα έχασε με 68-65 και μετράει πλέον δ...
27/01/2011 (22:50)

Δεν τα κατάφερε ο Πανελλήνιος κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αν και πάλεψε ως τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η ελληνική ομάδα έχασε με 68-65 και μετράει πλέον δύο ήττες στο Τοπ 16 του Eurocup, γεγονός που δυσκολεύει το έργο του στη συνέχεια.
Αν και για τρία δεκάλεπτα είχε το πάνω χέρι στο σκορ και με τον Σμιθ (τελείωσε το ματς με 24 πόντους) να βρίσκεται σε αρκετά παραγωγική μέρα, ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να "διαλυθούν" όλα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και η Άλμπα έδειξε ότι δεν θα ήταν εύκολος αντίπαλος, αλλά ο Πανελλήνιος με τον Σμιθ να οδηγεί στην επίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με τέσσερις πόντους (19-15).

Στη δεύτερη περίοδο, το ντέρμπι συνεχίστηκε, αφού οι γηπεδούχοι έβρισκαν τις λύσεις για να "απειλούν" τους παίκτες του Σκουρτόπουλου, αλλά η επιθετική δουλειά τους δικαιώθηκε, αφού το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ.

Στην επανάληψη, ο Πανελλήνιος πάτησε το γκάζι, ανέβασε τη διαφορά στους 12 πόντους (50-38) αλλά η Άλμπα δεν τα παράτησε και με τους Ντραγκίσεβιτς και Μαρίνοβιτς να εκτελούν από την περιφέρεια πέρασαν μπροστά στο σκορ (62-57). Από εκείνη τη στιγμή και μετά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα, ενώ ήταν άστοχοι και από την γραμμή των βολών. Οι Γερμανοί διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν τη νίκη.