ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΜΠΕΝΕΤΟΝ 75-83

01/02/2011 (20:49) Ο Πανελλήνιος υποδέχτηκε την Μπενετόν Τρεβίζο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Last 16 του Eurocup. Οι "Ολυμπιονίκες" γνώρισαν την ήττα, αν και προσπάθησαν

01/02/2011 (20:49)

Ο Πανελλήνιος υποδέχτηκε την Μπενετόν Τρεβίζο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Last 16 του Eurocup. Οι "Ολυμπιονίκες" γνώρισαν την ήττα, αν και προσπάθησαν να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, με 75-83 και πλέον έχει τρεις ήττες, μειώνοντας τις πιθανότητες πρόκρισης.
Ο Πανελλήνιος δεν έδειχνε ικανός να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, καθώς η Μπενετόν είχε επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Η αναμέτρηση κρίθηκε από το ημίχρονο, όπου οι Ιταλοί προηγούνταν με 54-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανελλήνιος προσπάθησε να "κλέψει" το παιχνίδι κάνοντας το ξέσπασμά του αλλά δεν ήταν αρκετό για να του δώσει το ροζ φύλλο αγώνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να επικρατεί άνετα του Πανελληνίου με 83-75.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες περγαμηνές για τον Πανελλήνιο, καθώς η Μπενετόν είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να κάνουν σερί 11-3 πήραν μια διαφορά ασφαλείας. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-17.

Η δεύτερη περίοδος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί "καταστροφική". Ο Πανελλήνιος δείχνει να "αδιαφορεί" για το αποτέλεσμα, ενώ η Μπενετόν κάνει έναν άνετο περίπατο στο Χαλκιοπούλειο. Οι γηπεδούχοι επιθετικά δεν αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα. Αμυντικά και ιδιαίτερα από την γραμμή των 6.75 δεν έχουν βρει απάντηση σε καμία προσπάθεια των αντιπάλων τους.

Από τον Πανελλήνιο ο Φράνσις είναι ο μόνος διασωθέντας της αναμέτρησης με 17 πόντους, ενώ από την Μπενετόν πρωταγωνιστεί ο Σμιθ με 17 πόντους. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Μπενετόν να προηγείται με 54-40 του Πανελληνίου. Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να επιστρέφει στο σκορ με ένα εντυπωσιακό και αμυντικά και επιθετικά παιχνίδι. Δέχθηκε μόλις 14 πόντους και πέτυχε 23. Με σωστές άμυνες αλλά και ισορροπημένες επιθετικές ενέργειες κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα και να διεκδικήσει όσα περισσότερα μπορεί.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν "υπνωτισμένοι" και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στην αντεπίθεση του Πανελληνίου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να προηγείται 68-63 του Πανελληνίου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Μπενετόν να κάνει σερί 7-0 και να ξαναποκτά ένα καλό προβάδισμα. Ο Πανελλήνιος έδειχνε κουρασμένος από την προσπάθεια του τρίτου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα να πετύχει μόνο 12 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι με αρκετή συγκέντρωση κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα σε ένα συναρπαστικό όπως εξελίχθηκε αγώνα. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να επικρατεί του Πανελληνίου με 83-75.

Διαιτητές: Ανκαράλι, Σέμμες, Μπίσανγκ
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 40-54, 60-68, 75-83
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζής 6, Κραμπένχοφτ 9 (2), Σκλάβος, Όστοϊτς 6, Κομποδιέτας 2, Τσακαλέρης, Μπέιλι 2, Ούντριχ 3, Σμιθ 16 (2), Φράνσις 29.
ΜΠΕΝΕΤΟΝ (Ρέπεσα): Κατζολάτο, Σμιθ 22 (5), Μάρκοβιτς 3 (1), Σκίνερ 8, Μπούλερι 12(2), Μοτιετζούνας 10, Τζεντίλε 2, Πέριτς 11 (1), Βολτσετσόφσκι, Μπρούνερ 8, Τούλσον 7 (1).