ΑΡΗΣ - ΓΚΕΤΙΝΓΚΕΝ 82-84

01/02/2011 (23:13) Ο Αρης γνώρισε την δεύτερη ήττα του στον όμιλό του αφού ηττήθηκε από την Γκέτινγκεν με 84-82, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Last16 του Eurocup. Οι Θεσσαλονι

01/02/2011 (23:13)

Οι Θεσσαλονικείς φιλοξένησαν τους Γερμανούς στο Αλεξάνδρειο και επέβαλαν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό του αγώνα. Δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, μέχρι την τέταρτη περίοδο, όπου έκλεισαν της μηχανές. Αυτό εκμεταλεύτηκε η Γκέτινγκεν και πήρε μια αγχωτική νίκη, δυσκολεύοντας την υπόθεση πρόκριση για τον Αρη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Ναι μεν ο Αρης δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου, αλλά η Γκέτινγκεν ήταν κοντά στο σκορ. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Αρης πάτησε γκάζι και άφησε και έκανε μια μικρή διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν να είναι ικανοί να διεκδικήσουν κάτι από το παιχνίδι. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρη να προηγείται με 22-16.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η πρώτη. Ο Αρης να έχει το πάνω χέρι και η Γκέτινγκεν να προσπαθεί.

Το συγκρότημα του Σαρόν Ντρούκερ έχοντας σχεδόν τέλεια στατιστικά κράτησε με μια μικρή δυσκολία την διαφορά του σκορ χωρίς οι φιλοξενούμενοι να κάθονται με δεμένα χέρια.

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Αρη να προηγείται με 43-39. πρωταγωνιστής για τους Θεσσαλονικείς ήταν ο Τάκερ με 13 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Μπούν με 10 πόντους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αρης μπήκε πιο δυνατά και δείχνοντας στην Γκέτινγκεν, ποιος θα είναι ο νικητής της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ντρούκερ παίζοντας καλή άμυνα, δέχτηκαν 13 πόντους, κατάφεραν να πάρουν διαφορά 10 πόντων στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρη να προηγείται με 62-52. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Αρη να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα και με ένα σερί 19-0 επέστρεψαν στο σκορ. Οι Θεσσαλονικείς έμοιαζαν σαν "υπνωτισμένοι" και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν στην πίεση των φιλοξενούμενων και έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.
Η Γκέτινγκεν πήρε το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας του Αρη με 84-82.

Διαιτητές: Γκαρθία Ορτίζ, Βικλίτσκι, Κοβάλσκι
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-39, 62-52, 82-84
ΑΡΗΣ(Ντρούκερ): Μπράουν 16 (3), Ντάνστον 2, Ταπούτος 5 (1), Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 18 (2), Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 9 (2), Τάκερ 17 (1), Τόμας 6.
ΓΚΕΤΙΝΓΚΕΝ (Πατρίκ): Σκοτ 18 (2), Κουλάβικ 15 (5), Μίχαμ 5 (1), Βαλεσκόφσκι, Λίτλ 4, Ντάιλ 12, Τέντζερ 4, Μίκς 3 (1), Μπούν 16, Ράγινγκτον, Τζόρνταν 7 (1).