ΜΠΕΝΕΤΟΝ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 82-72

15/02/2011 (23:35) Ο Πανελλήνιος γνώρισε την τέταρτή του ήττα στον όμιλο του Eurocup, αφού η Μπενετόν επικράτησε με 82-72 στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της φάσης των 16. Η ...

15/02/2011 (23:35)

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον Πανελλήνιο, αλλά οι "Ολυμπιονίκες" αντέδρασαν και επέστρεψαν στην διεκδίκηση της νίκης. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου, πλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο, όπου δεν πίστεψαν στις δυνάμεις τους. Στα επόμενα τρία δεκάλεπτα, ο Πανελλήνιος προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του και τα κατάφερε μέχρι ενός ορίου. Αλλά δεν κατάφερε να κάνει το κάνει παραπάνω, ώστε να του δώσει τη νίκη και την ελπίδα για πρόκριση.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καθόλου καλά για τον Πανελλήνιο, αφού η Μπενετόν έκανε σερί 11-0. Οι "Ολυμπιονίκες" μόνο παρακολουθούσαν τους αντιπάλους του με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ από την αρχή του αγώνα.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Πανελλήνιος πέτυχε το πρώτο του καλάθι με τον Παπαμακάριο 6 λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης. Προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ και εν μέρει το κατάφεραν. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να προηγείται με 17-9.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε καλύτερα για τον Πανελλήνιο, κάνοντας ένα σερί 8-0 δείχνοντας πως θα διεκδικήσει όσο του αναλογούν μέσα στο παρκέ. Οι Ιταλοί τα είχαν χαμένα στην αρχή της περιόδου, επιτρέποντας στον αντίπαλό τους να επιστρέψει στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς.

Και οι δυο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες, πετυχαίνοντας πολλούς πόντους και προσφέροντας όμορφο θέαμα σε όσους βρέθηκαν στη γήπεδο. Ο Πανελλήνιος στο τέλος του δεκαλέπτου έχασε την συγκέντρωσή του με αποτέλεσμα η Μπενετόν να πάρει μια μικρή διαφορά 6 πόντων. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να προηγείται με 40-34.

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με τον Πανελλήνιο να ξεκινάει καλύτερα και να ισοφαρίζει  σχετικά γρήγορα, με αιχμή του δόρατος τον Σμιθ. Οι γηπεδούχοι δεν έκατσαν με δεμένα χέρια και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Σκίνερ κράτησε το προβάδισμα. Οι παίκτες της Μπενετόν αντέδρασαν και αύξησαν τη διαφορά τους, στους 4 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Μπενετόν να προηγείται με 58-54.

Και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Πανελλήνιος ξεκίνησε πιο δυνατά κάνοντας ένα σερί 6-0. Οι γηπεδούχοι δεν έδειχναν ικανοί να πάρουν το το ροζ φύλλο αγώνα, αλλά πάντα έβρισκαν την απάντηση στις αντεπιθέσεις του Πανελληνίου. Οι παίκτες του Πανελληνίου δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ελεύθερες βολές και η Μπενετόν απέκτησε μια διαφορά 5 πόντων. Οι παίκτες του Πανελληνίου στο τέλος έμμειναν από δυνάμεις και γνώρισαν την ήττα με 82-72.