ΚΑΧΑΣΟΛ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 84-71

22/02/2011 (23:14) Ο Πανελλήνιος έχασε από την Καχασόλ με 84-71 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Last16 του Eurocup, με την ελληνική ομάδα να κερδίζει απλά μια μια καλή εμφάνιση.

22/02/2011 (23:14)

Ο Πανελλήνιος έχασε από την Καχασόλ με 84-71 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Last16 του Eurocup, με την ελληνική ομάδα να κερδίζει απλά μια μια καλή εμφάνιση. Οι "Ολυμπιονίκες" ταξίδεψαν στην Ισπανία χωρίς να κυνηγάνε κάποιο αποτέλεσμα, αφού μετά τις τρεις ήττες στον όμιλο δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, ήθελε να κάνει μια καλή εμφάνιση απέναντι στην Καχασόλ, όπου θα τον βοηθούσε για την συνέχεια του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι από την μεριά τους είχαν μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να εξασφαλίσουν την πρώτη θέση του ομίλου, αφού την υπόθεση πρόκριση την έχει κερδίσει.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Πανελλήνιο, αλλά δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό. Έκαναν σερί 6-0 και πήραν το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι, θέλοντας τη νίκη δεν άργησαν να μειώσουν και να πάρουν μια διαφορά από νωρίς στον αγώνα.

Οι "Ολυμπιονίκες" έδειξαν ότι παίζοντας χωρίς άγχος έχοντας "πεθάνει" οι ελπίδες πρόκρισης, θα δούμε τουλάχιστον όμορφο μπάσκετ. Και έτσι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί μέχρι ενός σημείου.

Όσο οι παίκτες της Καχασόλ τους το επέτρεπε. Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή του αγώνα και επέβαλαν το ρυθμό τους και έδειξαν στον αντίπαλό τους ποίος θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καχασόλ να προηγείται με 21-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και με ένα σερί 15-3 και έστειλαν την διαφορά στους 15 πόντους.  Οι παίκτες της Καχασόλ ήθελαν να εξασφαλίσουν τη νίκη όσο το δυνατόν γρηγορότερα για να τους φύγει το άγχος .

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των αντιπάλων τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η διαφορά να μεγαλώσει επικίνδυνα. Οι "Ολυμπιονίκες" προσπάθησαν να αντιδράσουν και έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους.

Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου και με την Καχασόλ να έχει χάσει τον ρυθμό της, οι παίκτες του Πανελληνίου έκαναν το ξέσπασμά τους και μείωσαν στους 5 πόντους. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Καχασόλ να κρατάει το προβάδισμα επικρατώντας με 42-37.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε για τον Πανελλήνιο με τον ίδιο ρυθμό που τελείωσε η δεύτερη. Έκανε ένα σερί 9-0 και έφερε το παιχνίδι από την αρχή αφού όχι μόνο ισοφάρισαν αλλά και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα από την ενέργεια των αντιπάλων τους. Με ένα μικρό σερί επανέκτησαν το προβάδισμα. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και αυτό οφείλεται στον Πανελλήνιο. Πλέον το προβάδισμα αλλάζει χέρια και οι δυο ομάδες θέτουν υποψηφιότητα για τη νίκη.

Κάθε φορά που ο Πανελλήνιος ισοφάριζε, η Καχασόλ είχε τον τρόπο να ανακτά το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καχασόλ να προηγείται με 68-59.

Νωχελικά ξεκίνησε η τέταρτη και τελευταία περίοδος, αφού και οι δυο ομάδες έδειχναν να αποδέχονται το αποτέλεσμα και να μην προσπαθούν για κάτι περισσότερο. Ο Πανελλήνιος είναι κοντά στο σκορ, αλλά δεν δείχνει ικανός να κάνει την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι έχουν "κάτσει" πάνω στην διαφορά των 10 πόντων που είχαν δημιουργήσει από το τρίτο δεκάλεπτο και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πάρουν τη νίκη χωρίς περαιτέρω προσπάθεια. Δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην συνέχεια του δεκαλέπτου και η Καχασόλ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας του Πανελληνίου με 84-71.

Διαιτητές: Τσαμπόν, Κοβάλσκι, Τραβίκι
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-37, 68-59, 84-71
ΚΑΧΑΣΟΛ (Πλάζα): Πόποβιτς 2, Τριγκέρο 12, Σατοράνσκι 9 (1), Ουρτάσουν 13 (2), Κατελίνας 8, Σάστρε, Κίρκσάι 9 (1), Μπούλοκ 10 (2), Κάλοουγεϊ 3 (1), Ντέιβις 6, Ιβάνοφ 12.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 2, Παπαμακάριος 3 (1), Καλαϊτζής, Κραμπένχοφτ 12 (2), Σκλάβος 8, Όστοϊτς, Τσακαλέρης, Μπέιλι 13, Σκεπάνοβιτς 3 (1), Σμιθ 16 (1), Φράνσις 14.