ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΑΛΜΠΑ 86-73

01/03/2011 (20:40) Ο Πανελλήνιος φιλοξένησε στο Χαλκιοπούλειο την Αλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του Last16 του Eurocup. Οι "Ολυμπιονίκες" κατάφ...

01/03/2011 (20:40)

Ο Πανελλήνιος φιλοξένησε στο Χαλκιοπούλειο την Αλμπα Βερολίνου, στο πλαίσιο της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του Last16 του Eurocup. Οι "Ολυμπιονίκες" κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με και έκλεισαν με 86-73 θετικό αποτέλεσμα το ταξίδι τους στην Ευρώπη.
Οι "Ολυμπιονίκες" μη έχοντας ελπίδες για πρόκριση, ήθελαν το τελευταίο τους παιχνίδι στην Ευρώπη να είναι νικηφόρο, για ψυχολογικούς λόγους. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου ήθελαν να τελειώσουν την πορεία τους στο Eurocup με ψηλά το κεφάλι. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους, όπως και ο Πανελλήνιος δεν είχαν ελπίδες πρόκρισης και ήρθαν στην Ελλάδα με κανένα στόχο, εκτός από μια καλή εμφάνιση.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά γα τον Πανελλήνιο. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μια μικρή διαφορά 5 πόντων. Στα μισά της περιόδου, οι παίκτες του Πανελληνίου πήραν μπροστά και μείωσαν στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν ένα διάστημα αστοχίας, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι "Ολυμπιονίκες" και πέρασαν μπροστά στο σκορ, με ένα σερί 12-0, παίρνοντας και μια διαφορά 7 πόντων.

Οι παίκτες της Αλμπα Βερολίνου, μετά το τάιμ άουτ που αναγκάστηκε να πάρει ο προπονητής τους έδειξαν να "ξυπνάνε" και επέστρεψαν στο σκορ παίρνοντας και προβάδισμα ενός πόντου. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Αλμπα να προηγείται με 24-23.

Συναρπαστικά ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, αφού το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Και οι δυο ομάδες είχαν αρκετή ενέργεια και ρυθμό, πετυχαίνοντας πολλά καλάθια. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 10-0 αύξησαν την διαφορά στους 9 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Πανελληνίου.

Οι "Ολυμπιονίκες" έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, παίζοντας καλές άμυνες και ισορροπημένα στην επίθεση. Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να προηγείται με 50-41.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να δείχνουν κάπως μουδιασμένες, αφού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Οι παίκτες του Πανελληνίου δεν έδειχναν να θέλουν να αυξήσουν περαιτέρω τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους αλλά δεν ήταν ικανοί να την κρατήσουν.

Οι "Ολυμπιονίκες" ανέβασαν την απόδοσή τους και επανέφεραν την διαφορά στους 10 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να προηγείται με 70-53.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να έχει το πάνω χέρι και την Αλμπα να προσπαθεί να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα. Το θέαμα ήταν το λιγότερο που ενδιέφερε και τις δυο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κάνουν την τελευταία τους κίνηση αλλά δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν να μειώσουν τη διαφορά. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας της Αλμπα Βερολίνου με 86-73.