ΑΡΗΣ - ΛΕ ΜΑΝ 73-78

01/03/2011 (22:40) Ο Αρης αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Eurocup, αφού έχασε από την αδιάφορη Λε Μαν με 78-73, ενώ και η Μπουντιβέλνικ κέρδισε την Γκότινγκεν με 63-61. Τα πάντ...

01/03/2011 (22:40)

Ο Αρης αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Eurocup, αφού έχασε από την αδιάφορη Λε Μαν με 78-73, ενώ και η Μπουντιβέλνικ κέρδισε την Γκότινγκεν με 63-61. Τα πάντα όμως είχαν κριθεί από το αποτέλεσμα των "κιτρίνων" αφού ήθελαν αποκλειστικά τη νίκη.
Μόνο που οι παίκτες του Σούμποτιτς δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία στο σκορ και να πετύχουν τον στόχο τους, παρόλη την προσπάθεια που κατέβαλλε.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον Αρη, έχοντας το πάνω χέρι στο σκοράρισμα. Από ένα σημείο και μετά οι Θεσσαλονικείς έχασαν την συγκέντρωσή τους και επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να μειώσουν τη διαφορά. Η ΛεΜαν μετά το νωχελικό ξεκίνημα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Αρη και όχι μόνο μείωσε, αλλά πήρε και το προβάδισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την ΛεΜαν να προηγείται με 18-17.

Στην δεύτερη περίοδο ο Αρης μπήκε στο παρκέ και έπαιξε όπως μας έχει συνηθίσει, αφότου ήρθε ο Λευτέρης Σούμποτιτς. Σκληρή άμυνα και αρκετές λύσεις στην επίθεση τον έβαλαν μπροστά στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα από την ενέργεια του Αρη, αλλά δεν τους επέτρεψαν να πάρουν διαφορά στο σκορ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε και οι δυο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες όπως δείχνει και το 34-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΛεΜαν μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, αλλά ο Αρης απάντησε γρήγορα και κράτησε το σκορ σε λογικά επίπεδα. Και τις δυο ομάδες τις ενδιέφερε η ουσία και γι’αυτό δεν μπήκαν πολύ πόντοι στην τρίτη περίοδο. Ο Αρης μετά από ένα μουδιασμένο δίλεπτο, επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε μια μικρή διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Αρη και η διαφορά πήγε στους 4 πόντους. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Αρη να προηγείται με 52-48.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με ένα γρήγορο καλάθι από την ΛεΜαν. Η απάντηση από τον Αρη δεν άργησε να έρθει, αλλά ο Αρης έδειχνε να έχει χάσει το ρυθμό και την συγκέντρωσή του. Οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν και με ένα σερί 6-0 πήραν το προβάδισμα με ένα πόντο.

Οι παίκτες του Αρη έδειχναν αδύναμοι να συνεχίσουν με τον ίδιο ρυθμό, σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους που άνοιγαν συνεχώς την διαφορά. Τα λεπρά πέρναγαν και τίποτα δεν άλλαζε από την μεριά των Θεσσαλονικών. Οι παίκτες της ΛεΜαν πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 73-78.