Έφυγε από την ζωή ο Έβερτ

09/02/2011 (21:25) Ο Υπουργός Υγείας από το βήμα της Βουλής ανακοίνωσε οτι πριν λίγα λεπτά ο Μιλτιάδης Έβερτ έφυγε από την ζωή. Ο πρώην πολιτικός γεννήθηκε στις 12 Μαίου το
Έφυγε από την ζωή ο Έβερτ

09/02/2011 (21:25)

Ο Υπουργός Υγείας από το βήμα της Βουλής ανακοίνωσε οτι πριν λίγα λεπτά ο Μιλτιάδης Έβερτ έφυγε από την ζωή. Ο πρώην πολιτικός γεννήθηκε στις 12 Μαίου του 1939 στην Αθήνα. Πριν ασχοληθεί με την πολιτική ήταν οικονομικός και διοικητικός διευθυντής μεγάλων βιομηχανιών και οργανωτής Επιχειρήσεων & Τραπεζών. Εργάστηκε ως οικονομικός σύμβουλος στην Εμπορική Τράπεζα και ως οικονομικός και διοικητικός διευθυντής στα Ναυπηγεία Ελευσίνας.

Το 1957, έγινε μέλος της νεολαίας της Εθνικής Ριζοσπαστικής Ένωσης (ΕΡΕΝ) και το 1963 ανέλαβε τη διοίκησή της. Κατά τη διάρκεια της δικτατορίας των συνταγματαρχών, λόγω της αντιστασιακής του δράσης τού απαγορεύτηκε η έξοδος από τη χώρα. 

Το 1974, ήταν για πρώτη φορά υποψήφιος και εξελέγη βουλευτής στην Α' Αθηνών και δύο χρόνια αργότερα συμμετείχε για πρώτη φορά σε κυβερνητικό σχήμα ως υφυπουργός Οικονομικών. Το 1977, εξελέγη πρώτος βουλευτής στην Α' περιφέρεια της Αθήνας.

Το 1986, στις δημοτικές εκλογές του Οκτωβρίου εξελέγη δήμαρχος Αθηναίων με ποσοστό 54,5%. Στο αξίωμα του δημάρχου παρέμεινε από την 1η Ιανουαρίου 1987 έως τις 3 Μαίου 1989, οπότε παραιτήθηκε για να πάρει μέρος στις βουλευτικές  εκλογές. Επί της δημαρχίας του δημιουργήθηκε ο ''9,84'', ο πρώτος δημοτικός ραδιοσταθμός.

Το 1990, υπήρξε μέλος του Τομέα Πολιτικού Σχεδιασμού της Επιτροπής Εκλογικού Αγώνα της Νέας Δημοκρατίας. Στις δημοτικές εκλογές της 14ης Οκτωβρίου 1990 συμμετείχε και εξελέγη πρώτος δημοτικός σύμβουλος του Δήμου Αθηναίων με το συνδυασμό ''ΝΕΑ ΑΘΗΝΑ'' του Αντώνη Τρίτση που υποστηρίχθηκε από τη Νέα Δημοκρατία.

Στις 3 Νοεμβρίου 1993, μετά την εκλογική ήττα της ΝΔ και την παραίτηση Μητσοτάκη, εξελέγη πρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας, λαμβάνοντας 141 ψήφους σε σύνολο 182 εκλεκτόρων. (Ο Ιωάννης Βαρβιτσιώτης έλαβε 37 ψήφους, ενώ 4 εκλέκτορες δεν ψήφισαν κανένα υποψήφιο). Στις εκλογές της 22ας Σεπτεμβρίου 1996, ηττήθηκε από το ΠΑΣΟΚ του Κώστα Σημίτη και παραιτήθηκε από την αρχηγία της ΝΔ, ωστόσο μετά από λίγες ημέρες αναθεώρησε την απόφασή του, έθεσε ξανά υποψηφιότητα και επανεξελέγη αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας με 103 ψήφους έναντι 84 που πήρε ο Γιώργος Σουφλιάς, ενώ στη σχετική ψηφοφορία υπήρξαν 3 λευκά ψηφοδέλτια, ένα άκυρο και δύο αποχές.

Στις 21 Μαρτίου 1997, στο 4ο Συνέδριο της Νέας Δημοκρατίας, έθεσε πάλι υποψηφιότητα για την αρχηγία του κόμματος, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει το αξίωμα του προέδρου αφού στον πρώτο γύρο της σχετικής ψηφοφορίας συγκέντρωσε 25,34% και αποκλείστηκε από τον δεύτερο γύρο στον οποίο αναμετρήθηκαν ο βουλευτής Θεσσαλονίκης και τελικός νικητής, Κώστας Καραμανλής και ο Γιώργος Σουφλιάς.

Συγγραφικό έργο: ''Καραμανλής, ο αναμορφωτής'', ''Ο κόσμος που έρχεται, ο ρόλος της Ελλάδας στο διεθνές περιβάλλον'', 1997 και ''Ειρηνική επανάσταση για μια νέα  εποχή'', 1998.

ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ
-Διατέλεσε υφυπουργός Οικονομικών από τις 10/09/1976 έως τις 21/10/1977
-Διατέλεσε υπουργός Βιομηχανίας και Ενέργειας από τις 28/11/1977 έως τις 10/05/1980
-Διατέλεσε υπουργός Οικονομικών από τις 10/05/1980 έως τις 17/09/1981
-Διατέλεσε υπουργός Οικονομικών από τις 17/09/1981 έως τις 21/10/1981
-Διατέλεσε υπουργός Υγείας Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων από τις 02/07/1989 έως τις 12/10/1989
-Διατέλεσε υπουργός Προεδρίας από τις 11/04/1990 έως τις 08/08/1991
-Διατέλεσε υπουργός Προεδρίας από τις 08/08/1991 έως τις 26/10/1991

ΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ ΑΞΙΩΜΑΤΑ     
Εξελέγη βουλευτής με τη Νέα Δημοκρατία σε διαδοχικές εκλογικές αναμετρήσεις
-Στις 17/11/1974 στην Α' Αθήνας -Στις  20/11/1977 στην Α' Αθήνας
-Στις 18/10/1981 στην Α' Αθήνας  
-Στις 02/06/1985 στην Α' Αθήνας
-Στις 18/06/1989 στην Α' Αθήνας  
-Στις 05/11/1989 στην Α' Αθήνας  
-Στις 08/04/1990 στην Α' Αθήνας  
-Στις 10/10/1993 στην Α' Αθήνας
-Στις 22/09/1996 στην Α' Θεσσαλονίκης
-Στις 09/04/2000 εξελέγη βουλευτής Επικρατείας
-Στις 07/03/2004 εξελέγη βουλευτής Επικρατείας
-Στις 16/09/2007 εξελέγη βουλευτής Επικρατείας
-Στις 20 Δεκεμβρίου 1986 παραιτήθηκε από βουλευτής επειδή εξελέγη δήμαρχος Αθηναίων.

Αντικαταστάθηκε στη Βουλή από τον Σπυρίδωνα Μαρκέτο. Ο Μιλτιάδης Έβερτ ήταν παντρεμένος με την Λίζα Βάντερπουλ, και είχε δύο κόρες.

Πηγή: www.blog.gr

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Bicos
Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο