Περιμένει αντίπαλο στα ημιτελικά η Ισπανία

Η Πολωνία πάλεψε για την έκπληξη κόντρα στην Ισπανία αλλά οι Ίβηρες νίκησαν με 90-78 και θα παίξουν στα ημιτελικά με το νικητή από το ζευγάρι Αυστραλία-Τσεχία.

Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου προκρίθηκε η Ισπανία μετά τη νίκη της με 90-78 κόντρα στη Πολωνία.

Σε χαμηλό τέμπο πήγε το παιχνίδι στα τα πρώτα λεπτά, με την Πολωνία να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα με 4-6 (3'). Ο Ρούμπιο άρχισε την ανατροπή για τους Ισπανούς με συνεχόμενους πόντους, ενώ με τρίποντο του Ρούντι η διαφορά πήγε στους 7 για την Ισπανία. Οι δύο ομάδες άρχισαν να βελτιώνουν τα ποσοστά τους από την περιφέρεια όσο πέρναγε η ώρα. Η Πολωνία έχοντας ευστοχήσει σε 4 σερί τρίποντα, έφερε το παιχνίδι (18-18), για να διαμορφώσει το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ (22-18). Η Πολωνία συνέχισε να σκοράρει από την περιφέρεια και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι και το 13' (29-28). Ωστόσο, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Χουάν Ερνανγκόμεθ και ένα από τον Ρούντι έδωσαν ανάσα στην Ισπανία που προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με διψήφια διαφορά (38-28, 15'). Με πρωταγωνιστές τους Χρικάνιουκ, Βαζίνσκι η Πολωνία κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά στους 4 μέχρι το ημίχρονο του αγώνα (45-41). Με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Ισπανία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο καθώς τρέχοντας γρήγορα σερί 12-3, ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (58-44, 24'). Σοκολόφσκι και Σλότερ κράτησαν μέσα στο παιχνίδι την Πολωνία που έβλεπε την Ισπανία να μην μπορεί να κρατήσει την υπέρ της διαφορά σε υψηλά επίπεδα (67-58, 30'). Μάλιστα μέχρι τα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου η Πολωνία διεκδίκησε τη νίκη και προσπάθησε για μια μεγάλη ανατροπή (76-72, 35'). Κάποια λάθη στις επιθέσεις και άστοχα σουτ επέτρεψαν στους Ισπανούς να καθαρίσουν το παιχνίδι. Ο Ουίλι Ερνανγκόμεθ αρχικά με γκολ φάουλ και ο Ρούμπιο με δύο σερί τρίποντα τελείωσαν τις όποιες ελπίδες είχε η Πολωνία κάνοντας το σκορ 85-72 (38'), για να διαμορφώσει το τελικό 90-78 με δύο βολές ο Βαζίνσκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 46-41, 67-58, 90-78.

Ισπανία (Σκαριόλο): Κλαβέρ 6, Φερνάντεθ 16 (5), Γκασόλ 10, Χ. Ερνανγκόμεθ 14 (3), Γ. Ερνανγκόμεθ 18, Γιουγ 4, Οριόλα 2, Ρίμπας 1, Ρούμπιο 19 (3), Κόλομ, Ραμπασέδα, Μπεϊράν.

Πολωνία (Τέιλορ): Μπαλτσερόφσκι, Τσελ 3, Χρίτσανιουκ 8, Κόζαρεκ 3 (1), Κούλιγκ 10 (2), Πονίτκα 9 (1), Σλότερ 19 (4), Σοκολόφσκι 11 (1), Βαζίνσκι 15 (1), Γκρουτσέσκι, Λατσίνσκι, Ολέινιτσακ.