Κυριάρχησε και νίκησε τον Ολυμπιακό ο ΠΑΟΚ

Μία μεγάλη νίκη απέναντι στον ελλειπή Ολυμπιακό πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, που νίκησε πολύ πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 78-71 για την 11η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Τεράστια νίκη του ΠΑΟΚ στην Θεσσαλονίκη επί του ελλειπή και... άψυχου Ολυμπιακού με 78-71, που σήμανε την τρίτη ήττα της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο φετινό πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού από την αρχή, με τους Πειραιώτες να κυνηγούν στο σκορ από την αρχή του αγώνα και τελικά να δέχονται την ήττα.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ξεκίνησε φουριόζα το παιχνίδι και βρίσκοντας με μεγάλη άνεση το καλάθι του Ολυμπιακού κατάφερε να πάρει ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα (29-18). Στη δεύτερη περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" βελτιώθηκαν κάπως αμυντικά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά κάνοντας πολλές βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση. Έτσι, πήγαν στο ημίχρονο πίσω στο σκορ (44-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατέρρευσε, δίνοντας στον ΠΑΟΚ την ευκαιρία να ανοίξει κι άλλο την διαφορά, κάτι που φυσικά ο "Δικέφαλος" εκμεταλλεύτηκε (57-41). Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες έδειξαν πως δεν είχαν τις δυνάμεις να γυρίσουν το παιχνίδι, καταφέρνοντας μόνο να μειώσουν την διαφορά της ήττας που ήρθε με 78-71.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φιλ Γκος που σημείωσε 24 πόντους σε μία εξαιρετική εμφάνιση, ενώ από τους ηττημένους μόνο ο Σπανούλης πάλεψε να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 44-33, 57-41, 78-71.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 6, Χαραλαμπόπουλος 9 (1), Κατσίβελης 5 (1), Τζάκσον 14, Γκος 24 (5), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 4, Τσόχλας, Μαργαρίτης 3, Ζάρας 2, Καραμανώλης, Τζόουνς 5 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12 (2), Πρίντεζης 6 , Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 11, Μπόγρης 4, ΜακΛίν 8, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 2, Γουίλτζερ 11 (1), Τόμπσον.