Με ένα ημίχρονο, δεν περνάς από το Κάουνας!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε εξαιρετικά για ένα ημίχρονο, όμως μετά την ανάπαυλα ήταν σκιά του εαυτού του κι έτσι ηττήθηκε με 83-75 από τη Ζαλγκίρις.

Έχασε μία νίκη που κρατούσε στα χέρια του για είκοσι λεπτά ο Ολυμπιακός, ο οποίος ηττήθηκε με 83-75 από την Ζαλγκίρις για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, όμως στο δεύτερο ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ.

Ακόμα ένα εξαιρετικό ξεκίνημα σε παιχνίδι έκανε ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά απέναντι στη Ζαλγκίρις, όντας τρομερά εύστοχος στην επίθεση, κάτι που του επέτρεψε από την αρχή να φτιάξει μία πολύ καλή διαφορά (19-29). Στη συνέχεια οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ισορρόπησαν το παιχνίδι, σταματώντας τον... ξέφρενο ρυθμό του Ολυμπιακού επιθετικά, κάτι που της επέτρεψε να μειώσει λίγο τη διαφορά πριν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (40-48).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λιθουανοί μπήκαν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν αρκετά γρήγορα να ισοφαρίσουν το σκορ και να περάσουν μπροστά, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να χάνει την επαφή της με το αντίπαλο καλάθι (60-59). Στην τελευταία περίοδο η Ζαλγκίρις από τη στιγμή που πήρε το προβάδισμα, δεν το άφησε ποτέ, αυξάνοντας και τη διαφορά, για να φτάσει τελικά στη νίκη επί του Ολυμπιακού με 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Ουόλτον Τζούνιορ, Ουόλτερς 14 (1), Ουόλκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Ουάιτ 11, Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 19 (3), Καβαλιάουσκας 12, Ουλανόβας 5 (1).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Τολιόπουλος, Σπανούλης 9 (1), Τίμα 9 (3), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).