Avance header ad

Με φοβερή Αντωνιάδου πέρασε ο Παναθλητικός από τον Βόλο, σπουδαίο διπλό η Αγία Παρασκευή

Η Αγία Παρασκευή πανηγύρισε σπουδαίο διπλό μέσα στα Χανιά επί της τοπικής ομάδας για την 21η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της Α2, ο Παναθηναϊκός και Μελίσσια συνέχισαν με νίκες επί της Ηλιούπολης και Τερψιθέας, ενώ ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επέστρεψε στις νίκες με θύμα τον Πελασγό. Στον δεύτερο όμιλο η Αντωνιάδου έκανε φοβερό ματς και με σαράντα πόντους οδήγησε τον Παναθλητικό στη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου.
Με φοβερή Αντωνιάδου πέρασε ο Παναθλητικός από τον Βόλο, σπουδαίο διπλό η Αγία Παρασκευή

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός μπόρεσε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Ηλιούπολης και επικράτησε με 72-57, συνεχίζοντας έτσι το νικηφόρο σερί του και πανηγυρίζοντας μαζί με τους οπαδούς του τη φιέστα για την άνοδο στην Α1. Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου επέστρεψε στις νίκες, έπειτα από την ήττα στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής στο ματς με τα Μελίσσια. Η ομάδα των Νανάκου-Νικολαϊδου διέλυσε τον ουραγό Πελασγό με 60-25 και διατηρείται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Παράλληλα, τα Μελίσσια πέτυχαν τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και επικράτησαν της Τερψιθέας Γλυφάδας με 51-41. Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε επίσης η Αγία Παρασκευή μέσα στα Χανιά επί της τοπικής ομάδας με 86-57. Η Αγία Παρασκευή έκανε πολύ καλό παιχνίδι επιθετικά και με πρώτες σκόρερ τις Ανωγειανάκη και Γρίσπου με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα έφτασε στη νίκη και προετοιμάζεται για το κρίσιμο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής με την ομάδα του Ζωγράφου. Ειδικότερα:

Τα αποτελέσματα:
Κρόνος Αγ. Δημητρίου-Πελασγός 60-25
Αρκάδι Ρεθύμνου-Αμύντας 54-66
Παναθηναϊκός-ΓΣ Ηλιούπολης 72-57
ΟΑ Χανίων-Αγία Παρασκευή 57-86
ΕΦΑΟ Ζωγράφου-Φάρος Κερατσινίου 59-50
Μελίσσια-Τερψιθέα Γλυφάδας 51-41

Αναλυτικά τα παιχνίδια:
Παναθηναϊκός – Ηλιούπολη 72-57
Διαιτητές: Αυγερινός-Κούλης Κ.
Δεκάλεπτα: 18-14, 29-29, 48-41, 72-57
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κάσδαγλη, Μούλη 16, Κοίλια Π., Καλαμπάκου 14 (2), Ευαγγελάτου, Αρβανίτη, Σλούκα 11 (2), Εζέτζα 28, Ακρίβου, Μούτσα 1, Βασιλάκη και Σιγάλα 2.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Γερεουδάκης): Δασκαλοπούλου 19 (1), Τσουγκράκη 2, Γούλα Π., Καββαδά 3 (1), Νεαρχάκου 3, Γούλα Φ. 8 , Δανδουλάκη, Στεφάνου, Παπαδοπούλου 3, Οικονομίδου 9, Κορρέ 10 Λιγνού.

Κρόνος Αγ. Δημ. – Πελασγός 60-25
Διαιτητές: Καραμπιτσάκος-Πιπλιός
Δεκάλεπτα: 19-4, 34-7, 47-16, 60-25
Κρόνος Αγ.Δημ. (Νανάκος – Νικολαϊδου): Γκέργκι 19(1), Αναστασοπούλου 10, Τσούχλη 2, Βιντσιλαίου 9, Μποσγανά 15, Κίτσιου 3, Τσιμπίδη 2, Καραπατάκη, Τσιχλάκη, Γασπαράτου, Παντάζη.
ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσούλης – Μανιάτη): Τσιντώνη 2, Θάνου 6, Καντέλη 2, Μιχόλια 6(2), Χρανιώτη 5, Δούκουρη 4, Σεφέρου, Χαβάρη, Γεωργοπούλου, Αγγελοπούλου.

ΟΑ Χανίων – Αγία Παρασκευή 57-86
Διαιτητές: Γεράνιος-Ιορδανίδης
Δεκάλεπτα: 20-23, 38-44, 46-64, 57-86
ΟΑΧ (Μανουσάκης): Πρασιανάκη 2, Δερμιτζάκη 7, Κουφογιάννη 2, Ψυχογιού 10(2), Βασιλογιαννάκη, Παπαδάκη1, Δασκουλίδου 15(1), Φωτιάδη, Δεληγιάννη 15(1), Ακρίβου, Σκουμπάκη 5(1), Δρικάκη.
ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (Αναγνωστόπουλος – Στρατάκος): Ακρίβου 10, Κλείτσα 10(2), Γκάνια 6(2), Κοντογιάννη, Γρίσπου 15(2), Τσέρου 10, Παπαντώνη 2, Κούκη 6, Πετυχάκη 11, Αμίτση, Ανωγειανάκη 16.

ΟΚΑ Αρκάδι - Αμύντας 54-66
Διαιτητές: Ντάσης-Κοντογιαννόπουλος
Δεκάλεπτα:  20-25, 37-37, 45-52, 54-66
ΟΚΑ ΑΡΚΑΔΙ (Πλευράκης):  Κουλούρη Μ. 6, Ουρανού, Γιαλαμά 5, Σταυγιανουδάκη, Κουλούρη Στ. 13(2), Θεοδοσουλάκη 6, Καζά 7, Φοβάκη, Σταυριανάκη, Κανδεράκη, Καούκη 17(2), Καλαϊτζιδάκη.
ΑΜΥΝΤΑΣ (Δρακάκη - Λιάκου): Γιγουρτάκη 8(1), Τριμέρη 4, Μαργώνη 16(1), Καλλιώρα 9(1), Τζέμη 2, Τσαγκαράκη 6, Σιδηροπούλου, Καράλη 6(2), Καράντζαλου, Αθανασούλια 9(1), Ντάνου 6, Κόρμπου.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου – Φάρος Κερ. 59-50
Διαιτητές: Κηπώσης, Βελεντζας
Δεκάλεπτα: 18-10, 33-29, 47-42, 59-50
ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Βερροιόπουλος – Φατούρος): Καραβέλη 4, Σατρατζέμη 5(1), Κυρίου, Βαμβακά 12, Ντότσι, Ζουρνή 20(1), Κεσσέ 6, Βυζεντίνη 2, Κουρούβανη, Λέρη 2, Μπαλαμπάνη 8(2), Καστανιά.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡ. (Πρασσα):  Γραμματικού 2, Καρακασίδου 12, Χόντο, Ταντουρόφσκα 4, Παπαϊωάννου, Κοντραφούρη 19, Ισκίογλου 13, Κουτσοδήμου, Μάλλιαρη, Φερεντίνου.

 

Η βαθμολογία:

  1. Παναθηναϊκός 41
  2. Κρόνος Αγίου Δημητρίου 37
  3. Μελίσσια 37
  4. Ζωγράφου 36
  5. Αγία Παρασκευή 36
  6. Ηλιούπολη 31
  7. Φάρος Κερατσινίου 31
  8. Χανιά 30
  9. Αμύντας 30
  10. Τερψιθέα Γλυφάδας 24
  11. Αρκάδι Ρεθύμνου 23
  12. Πελασγός 22

 

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 21/4)

Πελασγός-Αρκάδι Ρεθύμνου
Φάρος Κερατσινίου-Μελίσσια
Αγία Παρασκευή-ΕΦΑΟ Ζωγράφου
ΓΣ Ηλιούπολης-ΟΑ Χανίων
Αμύντας-Παναθηναϊκός
Τερψιθέα Γλυφάδας-Κρόνος Αγ. Δημητρίου

 

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Στον δεύτερο όμιλο ο Άρης ηττήθηκε για δεύτερη διαδοχική φορά στο πρωτάθλημα, από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς αυτή τη φορά με 51-58. Η Τράντα έκανε αρκετά καλό παιχνίδι για την ομάδα της Καλαμαριάς, πέτυχε 16 πόντους και βοήθησε την ομάδα της να δραπετεύσει με το διπλό. Ταυτόχρονα, ο πρωτοπόρος Παναθλητικός διέλυσε εκτός έδρας τον Ολυμπιακό Βόλου με 92-38, με την Αντωνιάδου να κάνει καταπληκτικό ματς, σκοράροντας 40 πόντους και δέκα τρίποντα. Στα άλλα ματς της ημέρας, Πυλαία και ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησαν των Αστέρα Ιπποδρομίου και Αναγέννηση Ν. Ρυσίου αντίστοιχα και διατηρούνται στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας.

 

Τα αποτελέσματα

Αρης-Απόλλων Καλαμαριάς 51-58
Τιτάνες Δράμας-Πανσερραϊκός 39-62
Ολυμπιακός Βόλου-Παναθλητικός 38-92
ΑΕ Πυλαίας-Αστέρας Ιππ. 74-64
Ολύμπια Λάρισας-Πιερικός Αρχέλαος 66-62
ΠΑΣ Γιάννινα-Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 58-49

Αναλυτικά τα παιχνίδια:

ΑΕ Πυλαίας - Αστέρας Ιππ. 74-64
Διαιτητές: Πλατέλλα-Κομνηνόπουλος
Δεκάλεπτα:29-14, 44-27, 56-48, 74-64
ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Σταμπή 6(2), Αρσένογλου 20(1), Κατσαμούρη 18, Τσαμπούρη 10(3), Καραμπατζάκη 15, Φλώρου 4, Τσιανάκα Αικ. , Τσιανάκα Ευγ. 1.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠ. (Παλαμουτίδου/Ιωαννίδης): Καζάντζη Β.16 (4), Νάκη 6, Καζαντζή Στ. 3(1), Γαβρίλη 2, Μπαλά 2, Βασιλειάδου 16, Αναγνώστου, Ζαμπουρίδου 2, Παπαδόπουλου 13, Σταματάκη 2, Νταουντάκη 2.

Αρης – Απόλλων Καλ. 51-58
Διαιτητές:Τσαρδούλιας-Κωνσταντινέλλης
Δεκάλεπτα: 10-20, 21-28, 35-43, 51-58
ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Γράψα 1, Λάλου 15, Τζιαμπάζη 11(3), Παπαιωάννου 2, Βεντούρα 9, Σακουλάκη, Βατσιτσίδου 9(1), Ευσταθίου 4.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Κυρκούσης-Καρακασίδου): Οικονόμου, Σιφναίου 4, Καραβέλη 8(2), Ιγγλέζου 1, Κουλουμπή 10, Γιαννουσίου 10, Τράντα 16(1), Καϊμακτσή 9, Παλάνη.

ΠΑΣ Γιάννινα – Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 58-49
Διαιτητές: Χρυσάφης-Χατζηκώστας
Δεκάλεπτα: 18-8, 29-23, 42-37, 58-49
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Σιαμέτης): Ντόκου 4, Χύττα, Σαρηγιαννίδου 23(1), Χρηστάκη, Μεντεσίδου 15(1), Λέφα, Ξανθοπούλου 10(2), Πανούτσου,Διαμαντοπούλου, Ντάλα 6, Μπουκουβάλα
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν.Ρ. (Μύρβαλη-Καμπίτση): Νάστου 7, Εμμανουηλίδου 14(1), Κωστανάκη, Τσαλή, Πασιούδη, Κουλακιώτη 4, Καλομιτσίνη 8(2), Κανέλογλου 2,Τζίκου 2, Παπαδάκη 8, Τζιότζιου 4, Τσελέμπη

Ολυμπιακός Βόλου – Παναθλητικός 38-92
Δεκαλεπτα: 12-26, 26-45, 26-71, 38-92
Διαιτητές: Τσάλλας-Μπούγλος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Δέρβος): Τσουκαλά 2, Γκρίνια 4, Στάθη Ι., Κανελλοπούλου 10, Σιουνουρέκη 6, Παρασκάκη 2, Αρτεμισίου 14, Στάθη Φ., Μαντζιαρά.
ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Διαβολεμένου-Γιαννάτση): Χαιριστανίδου 4, Αντωνιάδου 40(10), Κιλαζίδου 4, Γιαννοπούλου 4, Γράψα 10, Μυγδαλιά 6, Αθανασιάδου 15(1), Μπαξεβάνου 6, Θωμά 1, Βουζούκου 2.

Τιτάνες Δράμας – Πανσερραϊκός 39-62
Διαιτητές:Παπαδόπουλος Κυρ.-Κωννής
Δεκάλεπτα: 8-16, 15-27, 26-43, 39-62
TITANEΣ (Καγιάογλου): Τερτλίδου 5, Καργιώτη 9(1), Μαμαλίκατζη 17(4), Ντελή 6, Παλάδα 2, Τσοκανταρίδου, Φιλιππείδου, Bαρσάμη, Κολοκυθά, Κοσκερίδου.
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Τσάντα): Χωλοπούλου 7, Βάννα 3(1), Χύσσα, Τσάντα 7(1), Μπακιρτζίοδυ 2, Θανοπούλου 12, Δαμιανάκου 2, Πλετέκη 5, Κουτούση 9, Πιτσιάβα 1, Γκανάτσιου 8, Μίχου 6.

Ολύμπια Λάρισας – Πιερικός Αρχέλαος 66-62
Διαιτητές: Γιαννούλης Στ.-Μπουγλός Π.
Δεκάλεπτα: 17-23, 31-38, 48-50, 66-62
ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ (Λότφι): Μιχαηλίδου 5(1), Μοδέα, Κλεισιάρη, Σουλιώτη 19(1), Ζαχαρία, Τσιούρβα, Λιάσκου 4, Σκαρλή 11(2), Μαργαρίτη, Κουτσούνουρη 16(1), Μπενέκη 11, Τέλλιου
ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Κιολέογλου, Τελίδου 25(1), Χρυσοστομίδου 19(2), Μάντζου, Καρανικόλα, Γκοτζαμάνη, Λάππα 4, Μπαγκλαρίδου 10, Μπουμπουλέντρα, Καρατάσιου 4, Γκρίτζαλη.

 

Η βαθμολογία:

  1. Παναθλητικός 42
  2. Πας Γιάννινα 38
  3. Πυλαία 38
  4. Αναγέννηση Ν. Ρυσίου 37
  5. Απόλλων Καλαμαριάς 33
  6. Άρης 32
  7. Αστέρας Ιππ. 30
  8. Πιερικός 28
  9. Πανσεραϊκός 28
  10. Ολύμπια Λάρισας 27
  11. Τιτάνες Δράμας 24
  12. Ολυμπιακός Βόλου 21

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 21/4)
Απόλλων Καλαμαριάς-Τιτάνες Δράμας
Πιερικός Αρχέλαος-ΠΑΣ Γιάννινα
Αστέρας Ιππ. -Ολύμπια Λάρισας
Παναθλητικός-ΑΕ Πυλαίας
Πανσερραϊκός-Ολυμπιακός Βόλου
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου-Αρης

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Bicos
Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο