Νίκησε και τον Ιωνικό ο ΠΑΟΚ

Την τέταρτη νίκη του στα ισάριθμα φετινά φιλικά που έχει δώσει πέτυχε ο ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 88-82 σε αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο του τουρνουά «Μαυροσκούφεια».

Ο Κώστας Φλεβαράκης είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα απέναντι σε μια ομάδα που επιστρέφει στην Basket League μετά από χρόνια, έχοντας μεγάλες προσδοκίες.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ είχε στη διάθεση του για πρώτη φορά στα φετινά φιλικά τον αρχηγό της ομάδας, Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο οποίος ήταν και ο πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Μπεστ, Ουίγκινς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Για τον Ιωνικό πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόουνς που είχε κόντρα στην παλιά του ομάδα 17 πόντους με 4 τρίποντα

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Ιωνικό να  προηγείται με 21-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 40-42 στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ με την έναρξη της τρίτης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στους 11 (40-51). Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισορρόπησε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστές τους Λιούις, Μαργαρίτη, ενώ πήρε τη νίκη κλείνοντας το ματς με ένα σερί 12-0, το οποίο διαμόρφωσε και το τελικό 88-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 40-42, 65-69, 88-82

ΠΑΟΚ (Φλεβαράκης): Λιούις 10, Σμιθ 8 (2), Σχίζας 7, Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 18 (1), Μπεστ 15 (4), Γουίγκινς 14 (1), Εγεγκέζε 6 (2), Σαρικόπουλος 3, Νόουλς 4.

Ιωνικός Νικαίας (Κουφός): Τζόουνς 17 (4), Τοπάλι, Στιτ 15 (3), Χατζηκυριάκος 3 (1), Αντρονικασβίλι, Λόρενς 6 (1), Μπαρτ Τζούνιορ 14 (4), Σάφτενααρ 4, Κώττας 2, Δημάκος 7 (1), Χαραλαμπόπουλος 14 (2).