Νίκησε με εξαιρετικό Χάντερ στη Σλοβενία η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας σε τρομερή μέρα τον Βινς Χάντερ πήρε μία σημαντική νίκη κόντρα στη Ολίμπια Λιουμπλιάνας με 71-80.

Η ΑΕΚ με πρωταγωνιστή τον Βινς Χάντερ, νίκησε εκτός έδρας με 71-80 την Ολίμπια Λιουμπλιάνας για την 13η αγωνιστική του Basketball Champions League. Το νέο απόκτημα της «Ένωσης», αποδεικνύει πολύ γρήγορα τι μπορεί να προσφέρει στην ομάδα, όντας ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 20 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 μπλοκ

Με αυτή τη νίκη η «Ένωση» ανέβηκε στο 7-6 και πλέον ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αντίθετα οι ηττημένοι της βραδιάς βρίσκονται στη προτελευταία θέση του ομίλου με ρεκόρ 4-9.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα μπήκε πιο συγκεντρωμένη στην αναμέτρηση και με όπλο της την άμυνα είχε το προβάδισμα με 7-15 στο 5ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απάντησαν άμεσα και με 9-0 σερί ανέτρεψαν τη κατάσταση (16-12). Ωστόσο με τους Γκριν και Βασιλόπουλο, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με τη λήξη του δεκαλέπτου (18-20).  Τράτνικ και Σάνον εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των φιλοξενούμενων κάνοντας το 25-22, ενώ λίγο αργότερα η διαφορά αυξήθηκε (32-24, 17'). Η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της στην άμυνα και με την είσοδο του Χάντερ μείωσε σε 36-33 μέχρι το ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και με τον Γκριν έφερε το παιχνίδι στα ίσα (40-40, 22'). Μάλιστα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Λαρεντζάκη (47-48), ενώ χάρη στους Τζέιμς, Καββαδά διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα (56-57, 30'). Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστές τους Βασιλόπουλο, Γκριν έχτισαν μια πολύ καλή διαφορά ασφαλείας (56-69, 34').  Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να γυρίσουν στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να το ελέγχει και να φεύγει με τη νίκη από τη Σλοβενία με σκορ 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-33, 56-57, 71-80

Ολίμπια Λιουμπλιάνας (Μάρτιτς): Καστράτι 7, Ραντούλοβιτς 2, Τράτνικ 4, Όλιβερ 13, Σπαν 14 (2), Μπάτζιμ 7 (1), Μόργκαν 5, Μπατλ 2, Χρόβατ 15 (1), Μπέγκιτς, Σάνον.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 5, Γκριν 16 (1), Χάρις 8, Ξανθόπουλος 2, Βασιλόπουλος 7 (1), Άτιτς 2, Λαρεντζάκης 10 (2), Μπάρλοου, Μαυροειδής 8, Καββαδάς 2, Χάντερ 20.