Νικών συνέχεια για τον ΠΑΟΚ με «τρομερό» Πέτεγουεϊ

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ πέτυχε την 7η σερί νίκη του, επικρατώντας με 92-87 του Λαυρίου στη Θεσσαλονίκη, με τον Τεράν Πέτεγουε να πραγματοποιεί φανταστική εμφάνιση με 34 πόντους.

Από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της Stoiximan.gr Basket League είναι ο ΠΑΟΚ. Ο Δικέφαλος του Βορρά επιβλήθηκε με 92-87 του Λαυρίου, σημείωσε την 7η συνεχόμενη νίκη του και είναι πολύ κοντά στο πλεονέκτημα έδρας ενόψει των πλέι-οφ. Παρά τις διψήφιες διαφορές που έχτιζε, η ομάδα του Ηλία Παπαθεωδόρου δεν "καθάριζε" το παιχνίδι, με αποτέλεσμα το ματς να είναι ανοικτό σε κάθε αποτέλεσμα. Παρόλα αυτά οι "Θεσσαλονικείς" ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήραν ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον ΠΑΟΚ που ανέβηκε στο 15-8 ήταν ο Τεράν Πέτεγουεϊ, ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στη χώρας μας, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 34 πόντους (9/10 διπ. 3/7 τρ. 7/12 β.), 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πίσω του βρέθηκαν οι Μαργαρίτης και Γκος με 10 πόντους ο καθένας. Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 13-10, ο Μακένζι Μουρ ήταν πρώτος σκόρερ με 22 πόντους, με τον Νίξον να προσθέτει άλλους 18 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν και ο νεοφερμένος Ίκε Νουάμου με 14 πόντους.

Το φιλμ:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «μουδιασμένα» την αναμέτρηση, με το πρώτο καλάθι να έρχεται από πλευράς ΠΑΟΚ, ύστερα από 2 λεπτά αγώνα (2-0). Ο Πέτεγουεϊ με καλάθι + φάουλ έκανε το 5-0, με το Λαύριο να απαντά με τους Κακλαμανάκη και Νουάμου (7-5  4’). Στη συνέχεια ο Δικέφαλος του Βορρά ανέβασε τη διαφορά στους 6 (19-13), με τον Μαργαρίτη, ενώ ο Χαραλαμπόπουλος ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (24-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 27-16, με ένα εκπληκτικό τρίποντο του Γκος.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, ο Πέτεγουεϊ ανέβασε τη διαφορά στους 13 (29-16), όμως οι φιλοξενούμενοι με μπροστάρη τον Μουρ, ο οποίος πάσαρε και σκόραρε μείωσαν αρχικά στους 6 (29-23) και στη συνέχεια στους 2 (33-31 15’), με την ομάδα του Χρήστου Σερέλη να παρουσιάζεται πολύ καλύτερη στο δεύτερο δεκάλεπτο.  Το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου αντέδρασε και με τρίποντο του Τζάκσον η διαφορά πήγε στους 7 (44-37 18’). Παρόλα αυτά, το Λαύριο πήγε στα αποδυτήρια με -1 (44-43), χάρη στα 2 συνεχόμενα τρίποντα του Ουίγκινς.

Στην επανάληψη, ο Νίξον με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στο Λάυριο (44-46). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και ανέβασαν τη διαφορά στους 7 (50-57). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στη πρωτοπορία του σκορ, μειώνοντας αρχικά με τον Πέτεγουεϊ (56-57 27’) και στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης έκανε το 60-57. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-58.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Πέτεγουεϊ που συνέχιζε να σκοράρει «ακατάπαυστα» αύξησε τη διαφορά στους 9 (69-60 33’) για τον ΠΑΟΚ και στη συνέχεια στους 10 (70-60). Το Λαύριο όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ο Μέιερ μαζί με τον Μουρ έριξε την διαφορά στους 8 (79-71 38’). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και ο Νουάμου κατέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (79-74 39’). Ο Ζάρας με τρίποντο στα 54’’ έδειχνε να καθαρίζει το ματς (84-76), όμως κάποια λάθη από τους παίκτες του Ηλία Παπαθεωδόρου, κρατούσαν το Λαύριο στο παιχνίδι. Με καλάθι + φάουλ στα 16’’ ο Νίξον μείωσε στους 3 (86-83), ωστόσο ο Τσόχλας ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και οι Θεσσαλονικείς πήραν τη νίκη με 92-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 44-43, 62-58

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 34 (3), Χρυσικόπουλος 8, Τσόχλας 7 (1), Τζάκσον 3 (1), Γκος 10 (2), Κρουμπάλι 2, Μαργαρίτης 10, Ζάρας 9 (1), Χαραλαμπόπουλος 5 (1), Κατσίβελης 4.

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Βεργίνης 2, Κακλαμανάκης 9, Μέιερ 9 (1), Ουίγκινς 12 (2), Νουάμου 14 (3), Μεχίντι 1, Κουζέλογλου, Νίξον 18 (2), Γιαννακόπουλος, Μουρ 22 (1).