Ο Αμύντας που αρνείται να παραδοθεί

Τι να πει κανείς για τον Αμύντα που αρνείται να χάσει ακόμα κι όταν δεν υπάρχει συγκεκριμένος βαθμολογικός στόχος;

Αναμφίβολα ένα από τα παιχνίδια που έκλεψαν την παράσταση στην 27η αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ήταν αυτό του Αμύντα με το Ψυχικό. Ένα τρομερό σε εξέλιξη ντέρμπι, γεμάτο ανατροπές και εναλλαγές συναισθημάτων.

Η ομάδα του Υμηττού σπάνια χάνει στο γήπεδό της, όμως το εξαιρετικό σύνολο του Γιώργου Ρεμεντέλα έδειχνε ικανό να αποδράσει με το διπλό. Στο 18' η διαφορά πλησίασε στο +20 και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 36-50. Στην τρίτη περίοδο, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν... ισοπεδωτικοί. Πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής και στο φινάλε έκαναν την ολική επαναφορά, παίρνοντας μάλιστα στο τέλος και διαφορά.

Αυτή η παρέα έχει απίστευτη ομοιογένεια, εξαιρετικό κλίμα και ο Αλέξανδρος Ζαβός σίγουρα νιώθει δικαιωμένος για την απόδοση και πάνω απ' όλα για τη νοοτροπία νικητή των παικτών του. Το επί μέρους σκορ 50-29 του δεύτερου μέρους τα λέει όλα και ειδικά απέναντι σε έναν τόσο καλό αντίπαλο, ο οποίος αποτελεί μια από τις θετικότερες παρουσίες του πρωταθλήματος.