LUAVI header ad

Ο Μίροτις έσωσε τη Μπαρτσελόνα από το «κάζο»

Οι Καταλανοί ήταν επιβλητικοί για τρία δεκάλεπτα στη Μόσχα κόντρα στην Χίμκι, όμως στο τελευταίο τα...χρειάστηκαν αλλά ο Μίροτιτς έσωσε την παρτίδα και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 102-94.

Η Μπαρτσελόνα σώθηκε από το...κάζο και πήρε πολύτιμη νίκη στην Ρωσία. Η ομάδα του Πέσιτς ήταν απολύτως σοβαρή και επιβλητική για τρία δεκάλεπτα, έφτασε την διαφορά ακόμη και στο +18 από πολύ νωρίς, όμως θεώρησε μάλλον πως το παιχνίδι τελείωσε και μπήκε λίγο...χαλαρή στο τελευταίο μέρος. Η Χίμκι πάλεψε, έβαλε μεγάλα σουτ όμως δεν κατάφερε να ισοφαρίσει (χαμένο τρίποντου του Έβανς) και ο Μίροτις την τιμώρησε. Έξι διψήφιοι για τους Καταλανούς, απελπιστικά μόνος για τρία δεκάλεπτα ο Σβεντ.

Το ματς:

Πολύ κακό ξεκίνημα για την Χίμκι μένοντας χωρίς σκορ για τα πρώτα 4 λεπτά, με τη Μπαρτσελόνα τρέχει επί μέρους σκορ 11-0. Δυσκολευόταν πολύ να σκοράρει κόντρα σε μια πολύ καλά στημένη άμυνα ενώ παράλληλα η δική της άμυνα...έμπαζε από παντού, έχοντας δεχτεί 21 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά. Παρ’όλα αυτά εν συνεχεία κατάφερε να βρει κάποιες λύσεις κυρίως από την περιφέρεια, συμμαζεύοντας λίγο τα πράγματα επιθετικά, όχι όμως και στην άμυνα αφού το σκορ της πρώτης περιόδου έκλεισε στο 31-22 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου οι Ρώσοι έτρεξαν ένα γρήγορο 8-2 επί μέρους σκορ με τον Σβεντ ως κύριο εκφραστή (13π, ως εκείνο το σημείο). Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν πτοήθηκαν και με ένα σερί 11-0 έφεραν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό, με τον Κούριτς να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες λύσεις (10 π). Έτσι, δίνοντας το έναυσμα στους συμπαίκτες του, ανέβασαν στροφές και αυτοί με την σειρά τους, εκτοξεύοντας την διαφορά ακόμη και στο +17, με τους γηπεδούχους να μένουν σε ρόλο...θεατή. Ένα γρήγορο 5-0 από την μεριά τους μετά το τάιμ-άουτ έδειξε αντανακλαστικά, όμως η κακή άμυνα συνεχίστηκε, με αποτέλεσμα η διαφορά να μην μειωθεί ιδιαίτερα και να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-61, με την ομάδα του Πέσιτς να μετρά 8/11 τρίποντα.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Μοσχοβίτες ξεκίνησαν καλά με ένα μικρό σερί 4-0, το οποίος όμως έσπασε άμεσα με τρίποντα του Σμιτς. Η Μπαρτσελόνα δεν ήταν διατεθειμένη να τους αφήσει να επιστρέψουν και συνέχισε...το βιολί της σκοράροντας με κάθε τρόπο κρατώντας σταθερά διψήφια διαφορά. Στη συνέχεια οι Ρώσοι εκμεταλλεύτηκαν κάποια λάθη των Καταλανών και έριξαν την διαφορά στους 10 (είχε φτάσει στους 18) όμως ο...εφιάλτης δεν έλεγε να σταματήσει. Ένα γρήγορο 7-0 της Μπαρτσελόνα εκτόξευσε και πάλι την διαφορά, με αυτήν εν τέλει να...κάθεται στους 14 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, 70-84.

Η Χίμκι όμως δεν τα παράτησε. Έκανε την ύστατη προσπάθεια να γυρίσει το ματς ρίχνοντας και παλι την διαφορά στους 10 στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, αποφασίζοντας πως πρέπει να παίξει και άμυνα. Έκανε κάποια παιδικά λάθη, έχασε κάποια ελεύθερα σουτ, όμως και πάλι δεν τα παράτησε εκεί. Αποφασισμένη να κάνει τα πάντα για να γυρίσει το ματς μετά το τάιμ-άουτ επέστρεψε και με “ήρωα” τον Καράσεφ κατέβασε την διαφορά στους 3 και...έβαλε φωτιά στο παιχνίδι 1:20 πριν το τέλος. Ο Μίροτιτς όμως δεν πτοήθηκε και μετά από άστοχο τρίποντο του Έβανς, έδωσε...το φιλί της ζωής στην ομάδα του νικώντας άμυνα των Ρώσων, ενώ στην συνέχεια το...κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιλέινι με τρίποντο, γράφοντας το τελικό 102-94. Έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για τους νικητές, Μίροτιτς 28 και 9ρ, Τόμιτς 15 με 6ρ, Ντιλέινι 17 με 9ας, Χίγκινς 10 και 5ας και Κούριτς επίσης με 10. Πάλευε μόνος του ο Σβεντ 23 σε 3 δεκάλεπτα, μένοντας άποντος όμως στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάκλεπτα: 22-31, 26-30, 22-23, 24-18

Χίμκι: Σβεντ 23 (4), Κράμερ, Καράσεφ 14 (4), Μπούκερ 14, Ζάιτσεφ, Βλιάτσεφ, Γέρεμπκο 6 (2), Μόνια 3, Γκιλ 7, Γιόβιτς 11 (1), Έβανς 16, Μπέρτανς

Μπαρτσελόνα: Ντέινις 6, Ρίμπας, Χάνγκα 10 (2), Σμιτς 6 (2), Οριόλα, Αμπρίνες, Χίγκινς 10 (1), Νιτλέινι 17 (4), Κούριτς 10, Μπολνάρο, Μίροτις 28 (2), Τόμιτς 15