Ο Προμηθέας την πρόκριση, ο ΠΑΟΚ το χειροκρότημα

Ο Προμηθέας ήταν ο μεγάλος νικητής στην Πυλαία έναντι του ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 76-68 και έκανε το 2-0 στις μεταξύ τους νίκες, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο Προμηθέας μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στον ΠΑΟΚ των μόλις 9 παικτών στην αποστολή και 6 επαγγελματιών, όμως ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά των playoffs της Basket League, περιμένοντας να μάθει πλέον τον επόμενο αντίπαλο του. Πρώτος σκόρερ για τους Πατρινούς ο Λεωνίδας Κασελάκης με 15 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Τζέφερσον που πέτυχε double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Το χειροκρότημα κέρδισε μετά το τέλος του αγώνα ο Γκος, με τον Αμερικανό να αποσύρεται στο 1:30' πριν το φινάλε του αγώνα για να δεχθεί το απαραίτητο standing ovation, με τον ίδιο να χαιρετά έναν έναν τους συμπαίκτες του και το τεχνικό επιτελείο, την ώρα που και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ήταν έντονα φορτισμένος συναισθηματικά. Εξαιρετική όμως ήταν και η κίνηση από πλευράς Προμηθέα να κάνει φάουλ στο τελευταίο λεπτό προκειμένου να πετύχουν πόντο οι νεαροί, Ιατρίδη, Κόνσουλα και Τανούλης.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές στα αμυντικά τους καθήκοντα, με το ρυθμό να είναι αρκετά πεσμένος και τον Προμηθέα να έχει ένα ισχνό προβάδισμα με 9-10. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, με τον Γκος στην τελευταία του παράσταση με τα "ασπρόμαυρα" να δίνει προβάδισμα ακόμα και με +4 (19-15) και το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 19-17. Η έναρξη του β' δεκαλέπτου ήταν σχεδόν η ίδια με του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ένα σερί 10-5 από το "δικέφαλο" του Βορρά έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων στον ΠΑΟΚ (31-26), με το παιχνίδι να γίνεται ξανά ντέρμπι στη συνέχεια και το ημίχρονο να κλείνει στο 37-35.

Ο Προμηθέας μπήκε πιο σοβαρός στο β' ημίχρονο και χάρη στη σφιχτή του άμυνα κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 και να προηγηθεί για πρώτη φορά με +5 (37-42), όμως ο ΠΑΟΚ των πολλών προβλημάτων και των ελάχιστων παικτών, στο φινάλε της σεζόν, βρήκε το δρόμο να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο όντας ξανά μπροστά. Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Προμηθέας πάτησε γκάζι και εμφάνισε το πραγματικό του πρόσωπο, με το επιμέρους 28-18 να του δίνει την ξεκάθαρη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά των Playoffs της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 37-35, 50-48, 68-76

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Μαργαρίτης 11, Τέπιτς 4, Γκος 17 (1), Τζέφερσον 18 (13ριμπ.), Τσόχλας 11 (1), Ιατρίδης 2, Τανούλης 2, Κόνσουλας 1.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κασελάκης 15 (1), Κατσίβελης 3 (1), Λίποβι 12 (2), Έλις 8, Μπράουν 4, Σαλούστρος 12, Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης, Μέιερ, Χολ 5 (1), Παρκς 7 (10ριμπ.).