Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 79-68 από την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία για την 18η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός αν και πάλεψε και ήταν εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με τις προηγούμενες εκτός έδρας εμφανίσεις, γνώρισε μία ακόμα ήττα με 79-68 και έμεινε πίσω στη μάχη για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι "πράσινοι" πλήρωσαν την κακή αντίδραση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και την υπεροχή της Μπαρτσελόνα κάτω από καλάθι, η οποία αποτυπώθηκε στα ριμπάουντ, με τους "μπλαουγκράνα" να μετρούν 20 περισσότερα ριμπάουντ.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο Παλαού Μπλαουγκράνα με τους Γκιστ, Τόμας, Παπαπέτρου, Παππά και Καλάθη και φάνηκαν αρκετά σοβαροί στα πρώτα λεπτά, κρατώντας τη Μπαρτσελόνα στο 0, όμως ο Ερτέλ μπήκε με ανεβασμένη διάθεση και έτρεξε ένα σερί 10-0 κάνοντας το 10-6. Οι "πράσινοι" ήταν άστοχοι από μακριά, με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να παραμείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και το σκορ να κλείσει στο 17-13.

Το καλό ξεκίνημα στον αγώνα δεν εμφανίστηκε και στη β' περίοδο, με το "τριφύλλι" να έχει πρόβλημα κάτω από το καλάθι και τη Μπαρτσελόνα να φτάνει τη διαφορά στο +9. Το δίδυμο Καλάθης-Λεκαβίτσιους έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε ξανά κοντά στο σκορ, ενώ η παρουσία του Μήτογλου λειτούργησε ενθαρρυντικά κάτω από τη ρακέτα. Μάλιστα, με όπλο την σκληρή άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει και σε 34-34, με τη Μπαρτσελόνα να κλείνει το ημίχρονο προηγούμενη με 37-36, όμως ο Παναθηναϊκός έδειχνε ότι μπορούσε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω.

Με κύριο χαρακτηριστικό την άμυνα του ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά και στο γ' δεκάλεπτο και μάλιστα ευτύχησε να προηγηθεί με 37-40, ενώ όλα λειτουργούσαν σχεδόν ιδανικά για 3' λεπτά. Η συνέχεια μόνο καλή δεν ήταν με τους "πράσινους" να δέχονται ένα σερί 12-0, όμως Παπαπέτρου και Λεκαβίτσιους έδωσαν την απαραίτητη βοήθεια στην ομάδα, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει σε πάλι σε σημείο ελπίδας για νίκη, με το 56-52 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα οι "πράσινοι" ήταν καλοί μόλις για 4' λεπτά και στη συνέχεια παραδόθηκαν στις ορέξεις των "μπλαουγκράνα", με τον Ερτέλ να βρίσκεται σε ονειρώδη κατάσταση και να είναι ο άνθρωπος που καθάρισε το παιχνίδι για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-36, 56-52, 79-68

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Σεραφέν 14 (7ριμπ.), Πάνγκος 2, Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 3 (1), Χάνγκα 7 (1), Ερτέλ 23 (2), Οριόλα 4, Κούριτς 8 (2), Κλαβέρ 8 (1), Τόμιτς 7.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Παπαγιάννης 2, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 17 (2), Παππάς 6 (1), Γκιστ 8 (1), Λεκαβίτσιους 8 (1), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 8 (1), Μήτογλου 8.