Πάσαλιτς για τρεις και... τέζα το Ρέθυμνο, σεφτέ για Πανιώνιο

Γκρανκινιολικό φινάλε με τον Πανιώνιο να παίρνει το πρώτο του φετινό ροζ φύλλο αγώνος στην Basket League χάρη σε τρίποντο του Πάσαλιτς στο φινάλε.

Ο Πανιώνιος είχε άγιο... Πάσαλιτς στο τέλος και πανηγύρισε μία τεράστιας σημασίας νίκη που τον ξεκολλάει από τις 0 νίκες.

Πριν πετύχει το τρίποντο ο Πάσαλιτς η φρόντλαιν του "Ιστορικού" είχε κάνει όλη την δουλειά. Ο Σάμουελς έκανε ονειρικό ντεμπούτο (22 πόντους, 9 ριμπάουντ) ενώ ο Λαμπρόπουλος πρόσθεσε 20 πόντους.

Για τους Κρητικούς που μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το αφεντικό του αγώνα ο Φράνκαμπ είχε 17 πόντους και ο Χάρις 14 αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Ο Αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τους Βεργίνη, Καμπερίδη, Ντόρις, Λαμπρόπουλο και Σάμουελς ενώ ο Ζιάγκος για το φιλοξενούμενο Ρέθυμνο επέλεξε τους Χριστοδούλου, Φράνκαμπ, Λι, Χάρις και Γκόρντον. Οι Νεοσμυρνίωτες βρίσκοντας από πολλούς παίκτες επιθετικές λύσεις θα προηγηθούν με 17-11 στα πρώτα 10'.

Το Ρέθυμνο όμως, με τους Φράνκαμπ και Ραμόν Χάρις να πετυχαίνουν καλάθια θα ισοφαρίσει σε 18-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με επιμέρους σκορ 1-7. Το παιχνίδι είναι πολύ κακό ποιοτικά αλλά εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Πανιωνίου, το Ρέθυμνο θα ξεφύγει με έξι, 21-27 στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου. Η αντίδραση των γηπεδούχων άμεση, με τον Σάμουελς να βρίσκει ρυθμό η ομάδα του Χρήστου Κουτσούμπα θα τρέξει σερί 8-0 για να ξαναπάρει την πρωτοκαθεδρία στο σκορ, 29-27. Ο αρχηγός του Πανιωνίου, Γιώργος Καμπερίδης είναι η πιο αξιόπιστη λύση των "νεοσμυρνιωτών" από το τρίποντο και με το δεύτερο του καλάθι από εκεί θα δώσει ανάσα στην ομάδα του για το 32-29 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάρις θα μειώσει στον έναν, 35-34 πριν ισοφαρίσει με έμμεσο τρίποντο ο Γκόρντον σε 37-37. Ο Πανιώνιος δείχνει να τα έχει χαμένα και το Ρέθυμνο με τον Γκόρντον να έχει βάλει επτά σερί πόντους θα προηγηθεί με 37-41. Οι φιλοξενούμενοι ελέγχουν πλέον τον αγώνα και με τον Χάρις να είναι άξιος συμπαραστάτης του Γκόρντον σε αυτή τη τρίτη περίοδο, το Ρέθυμνο θα ξεφύγει με 8, 39-47 χάρη σε δύο διαδοχικά του τρίποντα. Ο Σάμουελς μειώνει σε 42-47 αλλά το Ρέθυμνο βρίσκει λύσεις από όλους τους παίκτες του για να φτάσει σε διψήφια διαφορά, 42-53. Ο Πανιώνιος θα βρει ένα μεγάλο τρίποντο του Καμαριανού για να ρίξει την διαφορά στους επτά με το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, 47-54.

Ιδανικό ξεκίνημα στην καθοριστική τελευταία περίοδο για τους Κρητικούς με τον Καμπερίδη να βρίσκει πάλι τον στόχο από τα 6,75 για το +10, 47-57. Σερί 4-0 από τους "κυανέρυθρους" που δεν το βάζουν κάτω και μειώνουν στους έξι, 51-57. Με τους Λαμπρόπουλο και Σάμουελς να δεσπόζουν στο ζωγραφιστό οι γηπεδούχοι θα ανακτήσουν το προβάδισμα, 65-63 αλλά ο Φράνκαμπ θα βάλει μεγάλο καλάθι για να ισοφαρίσει σε 65-65 στα 2 λεπτά. Ο Σάμουελς στα 18" για το τέλος θα ισοφαρίσει σε 67 όλα για να βάλει στα 2" δευτερόλεπτα απίστευτο τρίποντο ο Πάσαλιτς χαρίζοντας την παρθενική νίκη στην ομάδα του με 70-67!