Πάτησε «γκάζι» και την ....πάτησε

Οι ΗΠΑ πάτησαν «γκάζι», μετά το 27' και έφτασαν στη νίκη και την πρωτιά του ομίλου της Εθνικής επικρατώντας της Βραζιλίας

Οι ΗΠΑ παρέμεινε αήττητες στο Παγκόσμιο της Κίνας μετά από το πέρας δύο γύρων. Τελευταίο θύμα, η Βραζιλία, η οποία ηττήθηκε από την ομάδα του Γκρέγκ Πόποβιτς με 89-73. Η Βραζιλία ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις του αγώνα για περίπου 26' πριν η Team USA φτάσει στην άνετη επικράτηση.

Για τις ΗΠΑ, ο Κέμπα Ουόκερ πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Μάιλς Τέρνερ επικράτησε κατά κράτος του Άντερσον Βαρεζάο έχοντας 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την Βραζιλία, που αγωνίστηκε χωρίς τον Άτσο Πέτροβιτς στον πάγκο από το 15' και μετά, ο Μπενίτε είχε 21, ο Μπαρμπόσα 14 και ο Βαρεζάο άλλους 14.

Οι ΗΠΑ έδειξαν την ανωτερότητα τους στην 1η περίοδο και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (14-7) στο 5’ με την «χαλύβδινη» άμυνα τους κυρίως στην περιφέρεια. Η Βραζιλία αντέδρασε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα (33-33) με την εξαιρετική τους παρουσία στην περιφέρεια και το Μπενίτε να εκτελεί αδιακρίτως με δύσκολες προσπάθειες.

Η ομάδα του Πέτροβιτς αγωνίστηκε χωρίς αυτόν στον πάγκο της από τα μέσα της 2ης περιόδου με τις ΗΠΑ να βγάζουν άμεσα αντίδραση και πάλι με «όπλο» την άμυνα έφτασε στο 41-33 του 19’. Στο επόμενο λεπτό, η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς έβαλε και πάλι τον εαυτό της στο παιχνίδι με επιμέρος 6-2 για το τελικό 43-39 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι ΗΠΑ ανέβασαν περαιτέρω την απόδοση τους φτάνοντας αρχικά στο +8(52-44) και 56-48 στο 25'. Η Βραζιλία δεν κατάφερε να βρει ξανά αντίδραση και το «τρελό» τρίποντο του Μάρκους Σμαρτ στην λήξη της τρίτης περιόδου έφερε την διαφορά στο +11(67-56).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του coach «Pop» ανέλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα έχοντας ξεπεράσει πλήρως της επιθετικές δυσκολίες, που είχαν λόγω της ζώνης των αντιπάλων τους φτάνοντας στο +16(76-60) στο 34' στο δρόμο για το τελικό 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-39, 67-56, 89-73