Πέρασε (ξανά) από το Περιστέρι η ΑΕΚ

Τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη και τρίτη συνολικά έναντι του Περιστερίου στη μάχη του μικρού τελικού πήρε η ΑΕΚ επικρατώντας με 83-82.

Φινάλε με νίκη για την ΑΕΚ στις φετινές υποχρεώσεις της στην Basket League μιας και μπορεί να απογοήτευσε με τον αποκλεισμό από τον Προμηθέα και την απώλεια της συμμετοχής στους τελικούς, όμως έκανε το καθήκον της κόντρα στο Περιστέρι και τερμάτισε στην 3η θέση.

Όλα κρίθηκαν στο φινάλε όταν στα τελευταία δευτερα ο Χάντερ οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών και ευστοχησε στη μία από τις δύο βολές, όμως ο Καλαχαν αποδείχθηκε μοιραίος για το Περιστέρι αστοχωντας στο τελικό τρίποντο.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά όμως το σερί 10-2 από πλευράς ΑΕΚ έδωσε προβάδισμα στην Ένωση παγώνοντας το "Αν. Παπανδρέου". Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν να βρίσκουν στόχο με τη διαφορά να φτάνει στο +8, όμως το Περιστέρι βρήκε τις απαραίτητες λύσεις στην επίθεση και πλησίασε κάνοντας το 18-22, με τις βολές του Σακοτα να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 18-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' δεκάλεπτο εκεί όπου η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο +9, όμως το Περιστέρι αφυπνίστηκε και με ένα σερι 9-0 έκανε το σκορ 30-30. Η αστοχία ήταν κυρίαρχη στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει την ΑΕΚ να έχει ισχνή διαφορά στο σκορ.

Το β' ημίχρονο βρήκε το Περιστέρι να παίρνει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και με +5, όμως η συνέχεια βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ στη συνέχεια και το παιχνίδι πλέον να γίνεται ντέρμπι. Στο φινάλε το παιχνίδι πήρε τη μορφή ρώσικης ρουλέτας με τη νικη να αλλάζει συνεχώς χέρια και την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 38-41, 60-59, 82-83.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Φλέμινγκς 12, Σκορδίλης 10, Σταυρακούκας, Μουράτος 2, Αγραβάνης, Φιλιππάκος 3, Ντάνιελ 9, Καράμπελας 7, Βασιλόπουλος 18 (10 ριμπ.), Κάλαχαν 8 (6 ασίστ), Γκρέι 13 (6 ασίστ), Μπέντιλ

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 19 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Τζέιμς 5, Ξανθόπουλος 2 (8 ασίστ, 5 κλ.), Σάκοτα 10, Τσαλμπούρης 2, Μωραΐτης, Θίοντορ 12, Σαντ-Ρος 9, Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 18, Εμπάκουε 1