Πήρε...φόρα και έφυγε με το «διπλό» από το Αλεξάνδρειο ο Ιωνικός

Ο Ιωνικός έδωσε συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και κατ' επέκταση στις νίκες επικρατώντας εκτός έδρας του Άρη και «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τους Θεσσαλονικείς

Ο Ιωνικός Νίκαιας ήταν καλύτερος στα σημεία, κυρίως στο δεύτερο μέρος, και πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» επικρατώντας του Άρη με 72-77. Η ομάδα του Βετούλα επέδειξε ψυχραιμία στο δεύτερο ημίχρονο και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Στιβ Μπαρτ και Λουκά Μαυροκεφαλίδη έφτασε στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, το κακό πεντάλεπτο του Άρη στις αρχές της 4ης περιόδου στοίχισε με αποτέλεσμα να υποστεί ακόμη μία ήττα.

Κορυφαίος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Στιβ Μπαρτ τζούνιορ με 24 πόντους, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.  Ακόμη, σημαντικές λύσεις έδωσε και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, ο Ντραγκίσεβιτς είχε 17 και ο Γκάρι Τάλτον 16 πόντους.

Ο Άρης κατάφερε να μπει καλύτερα στο παιχνίδι και να πάρει προβάδισμα με 9-3 στο πρώτο δίλεπτο. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου κυριάρχησε στο χαμηλό ποστ με τον Ντραγκίσεβιτς(10) και τον Μιλόσεβιτς(5) να πετυχαίνουν τους 15 από τους 21 πόντους του Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο. Το αρχικό 9-3 μετατράπηκε πολύ γρήγορα στο 13-17 του 6' με την ομάδα του Βετούλα κάνει επιμέρους 4-14 με τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει ενέργεια. Ακολούθησαν εκατέρωθεν μικρά σερί από τις δύο ομάδες για να φτάσουμε στο 21-24 του 10'.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ιωνικός είχε αντιστρόφως ανάλογα ξεκίνημα βρίσκονται το μεγαλύτερο προβάδισμα του έως τότε(23-29 στο 12'), μετά από του Μπατή. Παρολα αυτά, η «απαντηση» του Άρη δεν άργησε να έρθει και με τον Γκάρι Τάλτον να θυμίζει τον παίκτη που είδαμε πέρυσι στον. Χολαργό, οι «κιτρινοι» έτρεξαν σερί 13-0 για να διαμορφωθεί το 36-29 μέσα σε διάστημα 2μιση λεπτών.

Η ομάδα του Βετούλα στράφηκε στην περιφέρεια των Αμερικανών του και με κάποια μεγάλα σουτ του Μαυροκεφαλίδη δεν επέτρεψε την διαφορά να ξεφύγει άλλο με αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο στο - 1(44-43).

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστικε από χαμηλότερη επιθετική παραγωγή, παρόλα αυτά ο Ιωνικός βρήκε εύκολους πόντους μέσω της γραμμής των βολών και του Στιβ Μπαρτ που ήταν ιδιαίτερα επιθετικός και έφτασε μόλις στη 3η περίοδο στους 18 πόντους. Η ομάδα της Νίκαιας προηγήθηκε με 45-50 στο 24', όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν σωτηρίους πόντους από απανωτά τρίποντα Φλιώνη που έφεραν ξανα μπροστά την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου(55-54 στο 27').

Η τελευταία περίοδο ξεκίνησε με ισχνό προβάδισμα του Ιωνικού(60-61) με το φινάλε να προμηνύεται ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, όμως ο Άρης δεν στάθηκε καλά στα πρω΄τα πέντε λεπτά με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 2 πόντους και να βρεθεί πίσω με -9(62-71 στο 35'). Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με ατομικές προσπάθειες του Τάλτον και μείωσε στους 4(71-75 με 50'' να απομένουν)

Στη συνέχεια όμως, ένα κλέψιμο του Λόρενς με 36'' για την λήξη έδωσε το απόλυτο πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους που σφράγισαν την νίκη με δίποντο του Μπαρτ που διαμόρφωσε το τελικό 72-77.

Τα δεκάλεπτα:21-24, 44-43, 60-61, 72-77

ΑΡΗΣ (Μαρκόπουλος): Σλαφτσάκης 2 , Μιλόσεβιτς 9 (3), Φλιώνης 11 (3), Γκετσεβίτσιους 9 (1 ), Ντραγκίσεβιτς 17 , Σακελλαρίου 1, Τάλτον 16 , Γκάγκιτς 7, Σιδηροηλίας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Βετούλας): Μαυροκεφαλίδης 16 (1), Κώττας 3, Μπαρτ 24 (2), Τζόουνς 4, Λόρενς 5, Χαραλαμπόπουλος 14 ( 2), Σάφτεναρ, Μπατής 6 (2), Δημάκος, Κατούφας, Στιθ 5 (1)