LUAVI header ad

Προμηθέας έτοιμος για όλα!

Κόντρα σε όλα τα προγνωστικά και τις προβλέψεις, ο Προμηθέας παρουσίασε ένα εκπληκτικό πρόσωπο κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια και επικράτησε με 78-69 βάζοντας τα θεμέλια για την πρόκριση στο TOP-16.

Όντας καταιγιστικός από τα 6,75 και σκληρός στην αμυντική του λειτουργία, ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε της Βίρτους Μπολόνια με 78-69 και έκανε ένα πολύ σημαντικό βήμα για να ελπίζει βάσιμα σε πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup, μετρώντας 3 νίκες στις πρώτες 4 αγωνιστικές και αφήνοντας πίσω την εντός έδρας ήττα από τη Μονακό.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Λάνγκστον Χολ, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 6 ασίστ, αλλά και τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο οποίος ήταν καθοριστικός στο τελευταίο δεκάλεπτο, πετυχαίνοντας 12 πόντους και κατεβάζοντας 5 ριμπάουντ. Ουσιαστικός ειδικά στην έναρξη της αναμέτρησης ήταν ο Ολεξάντρ Λίποβι πετυχαίνοντας 11 πόντους. Από την πλευρά των Ιταλών, ο Μίλος Τεόντοσιτς ήταν ανάμεσα στους διασωθέντες με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ κοντά στο double double έφτασε ο Βινς Χάντερ έχοντας 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

O Αγώνας

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν το πλέον ιδανικό για τον Προμηθέα, ο οποίος βρέθηκε να προηγείται με 10-0, όντας εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, με τον Λίποβι να είναι εκπληκτικός με 2 σερί τρίποντα. Το επιβεβλημένο τάιμ άουτ του Τζόρτζεβιτς και η έλευση του Τεόντοσιτς στην πεντάδα αφύπνισαν τους Ιταλούς, όμως το +10 δεν άργησε να επανέλθει (18-8), ενώ οι βολές του Φίλερ έκαναν το 20-8. Η Βίρτους ανέβασε στροφές, βρήκε κάποιους πόντους, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-14.

Η Βίρτους εμφανίστηκε ανεβασμένη στο β' δεκάλεπτο, με τον Τεόντοσιτς και τον Μάρκοβιτς να ανεβάζουν στροφές και να μειώνουν τη διαφορά με ένα γρήγορο σερί 5-0. Η άμυνα των Ιταλών ήταν σαφώς βελτιωμένη, με αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί στον πόντο (29-28), με τον Κατσίβελη να δίνει ανάσα ζωής στους Πατρινούς φτάνοντας το σκορ στο 34-30. Χάντερ και Γούιμς έδωσαν την απαραίτητη ώθηση στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, με τον Μπάλντι Ρόσι να κλείνει το ημίχρονο δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και τη Βίρτους να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό της. Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχαν πολλά επιθετικά ριμπάουντ που οδηγούσαν σε δεύτερες επιθέσεις, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά στο σκορ ακόμα και με +5 (39-44). Η εμπειρία του Δημήτρη Αγραβάνη από τέτοια παιχνίδια σε αυτό το επίπεδο ήταν καταλυτική, με τον φόργουορντ/σέντερ να δίνει σημαντικές βοήθειες στα 3' πριν τη λήξη της περιόδου, ενώ το τρίποντο του Μπαμπ έδωσε προβάδισμα 4 πόντων (53-49). Ο Γουίμς ήταν και πάλι ο παίκτης της στιγμής για τη Βίρτους δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό, με τον Χολ να βγαίνει μπροστά για τον Προμηθέα και να τον οδηγεί προς τη νίκη. Ο Κασελάκης έκανε το 65-60, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν σκορ, με τον Τεόντοσιτς να είναι κακός από τα 6,75. Πέντε σερί πόντοι του Κασελάκη έφτασαν τη διαφορά στο +11, χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπαμπ 11 (2), Λίποβι 11 (3 ρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 11 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6 (1), Φίλερ 7 (1), Μπόγρης 4 (2/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ)

Βίρτους Μπολόνια (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6 (3/9 σουτ), Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11 (2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρίτσι 2, Χάντερ 14 (6/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 μπλοκ), Γουίμς 11 (1), Τεόντοσιτς 17 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκέιμπλ 4 (2/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη)