Συνεχίζει «τρένο» η Κύμη, πέρασε και από την Αμαλιάδα

Η Κύμη επικράτησε εύκολα του Κόροιβου με 73-59 στην Αμαλιάδα, φτάνοντας τη πέμπτη της νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια στην Stoiximan.gr Basket League.

Η Κύμη του Γιάννη Καστρίτη έχει καταφέρει να πετύχει όλες της νίκες της στο πρωτάθλημα τον τελευταίο μήνα, δείχνοντας ότι είναι σε εξαιρετική κατάσταση. Αυτό απέδειξε και στην Αμαλιάδα απέναντι στον Κόροιβο, στον οποίο δεν άφησε και πολλά περιθώρια «πνίγοντας» τον από τα πρώτα λεπτά. Στην επίθεση πέταγε... φλόγες σκοράροντας 46 πόντους μέχρι το ημίχρονο. Με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 5-7, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την παραμονή, ενώ αντίθετα ο Κόροιβος μετρά μία μόλις νίκη στα τελευταία 8 παιχνίδια πέφτοντας στο 4-8.

Πολύ γεμάτη εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους έκανε ο Λένζελ Σμιθ που είχε 15 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ ανίκητος κάτω από τα καλάθια ήταν ο Γκάρι ΜακΓκι που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 τάπες. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πόσλεϊ με 13 πόντους.

Από τα πρώτα λεπτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επιβληθούν του αντιπάλου και έχοντας τρομερή ευστοχία στην επίθεση, έκαναν το 5-12 στο 6'. Η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 10 πόντους λίγο αργότερα, με τους παίκτες της Κύμης να εκτελούν από την περιφέρεια για το 9-22 (9'). Η διαφορά διατηρήθηκε ψηλά με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 13-24. Ο Τσαγκαράκης με τρίποντο, έφερε το παιχνίδι σε double score (16-32), ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους μέχρι το 16ο λεπτό (22-40). Ο Κόροιβος ωστόσο έβγαλε την αντίδραση του και με 7-0 σερί μείωσε σε 29-40, με την Κύμη να απαντάει εκ νέου με τα τρίποντα του Μανωλόπουλου που διαμόρφωσαν το 32-46 για το ημίχρονο.

Και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Καλαμπάκου μπήκαν αγνώριστοι στο παρκέ. Σκοράροντας μόλις 2 πόντους σε 6 λεπτά, η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (34-56). Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν προς τα τελευταία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου και με μπροστάρη τον Πόσλεϊ που σκόραρε συνεχόμενα καλάθια, έτρεξαν 12-4 σερί μέχρι το 46-60. Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν πολύ καλά την διαφορά που είχαν χτίσει και χωρίς να αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα κέρδισαν εύκολα με 59-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-24, 32-46, 46-60, 59-73.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Κάρσον 7 (1), Αντωνάκης, Κον 7 (1), Φλόρβιους 5, ΝτιΚόζι13 (1), Πόσλεϊ 13, Μιλεντίγιεβιτς, Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Μπεκρής, Χάινς 8.

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέαφορ 3, ΜακΓκι 10, ΜακΦάντεν 3 (1), Σμιθ 15 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 8 (2), Τζόουνς 6, Κάιζερ 5, Μπάρλος 7 (1), Εζόμο.