Συνεχίζει ακάθεκτος ο Προμηθέας

Ακόμη μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε με 69-58 του Πανιωνίου στη Πάτρα, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr BasketLeague.

Ο Προμηθέας κέρδισε τον Πανιώνιο με 69-58 στο "Δημήτριος Τόφαλος" και έφτασε  τις 3 σερί νίκες, συνεχίζοντας την εκπληκτική του πορεία τη φετινή σεζόν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν άσχημα το παιχνίδι και καμία δεν μπορούσε να βρει σκορ. Το πρώτο καλάθι μπήκε στα 7:38 από τον Έλις (2-0). Λίγο αργότερα ο Προμηθέας αύξησε τη διαφορά στους 5 (9-4) και λίγο αργότερα ο Φαγιέ με 3/3 βολές έκανε το 14-6 στα 4:20. Ο Σαλούστρος διεύρυνε κι άλλο το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +10 (20-10). Τελικά ο Πανιώνιος μείωσε και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 23-16 υπέρ των Πατρινών.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε. Το σύνολο του Μάκη Γιατρά πήρε μια διαφορά 10 πόντων (30-20) στα μισά του δεκαλέπτου, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν άφηναν να ξεφύγει η διαφορά και το παιχνίδι  ήταν στους 7 πόντους, με το Προμηθέα να έχει σταθερά το προβάδισμα, χωρίς ωστόσο να μπορεί να το αυξήσει. Το ημίχρονο βρήκε τους Πατρινούς να προηγούνται με 35-26 και το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι στο 12-10.

Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας διψήφιες διαφορές (40-28 23’), χωρίς όμως να μπορεί να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Ο Πανιώνιος ήταν κοντά στο σκορ, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει τους γηπεδούχους, μειώνοντας στους 9 (45-36  27’). Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με +11 (51-40). Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο το σύνολο του Μάκη Γιατρά δεν επέτρεψε στον Πανιώνιο να διεκδικήσει το παιχνίδι, κρατώντας τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 69-58.

Για τους νικητές που βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 10-6, κορυφαίος ήταν ο Φαγέ με 14 πόντους, με τους Χολ και Γκίγκα να ακολουθούν με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Στην 12άδα του Προμηθέα ήταν και ο 14χρονος Λευτέρης Μαντζούκας, οποίος σκόραρε 2 βολές, όπως ήταν φυσικό αποθεώθηκε από το κόσμο, ενώ έγινε ο νεότερος ηλικιακά παίκτης που σκόραρε στην Α1.

Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 3-13, ο Σαρικόπουλος ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, με τον Σακελλαρίου να προσθέτει άλλους 12.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-26, 51-40, 69-58.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 13 (2), Σαλούστρος 9 (1), Φαγιέ 14 (2), Μιλόσεβιτς 9, Ελις 5 Γκίκας 12 (2), Δημάκος, Τουτζιαράκης 3, Μάρι 2, Γερομιχαλός, Σκούφης, Μαντζούκας 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζιάγκος): Σακελλαρίου 12 (1), Μακ Νίλι 2, Νταλό 8, Τσούπκοβιτς 4, Σαρικόπουλος 13,Κουακουμενσά 4, Κράβιτς 4, Δίπλαρος 9, Καμπερίδης, Ραλλάτος 2, Καρακεχαγιάς.