Τον «διέλυσε»!

Αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Προμηθέας νίκησε άνετα στην Πάτρα τον Άρη με 70-40 για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Μία πολύ άνετη νίκη πήρε ο Προμηθέας Πάτρας απέναντι στον Άρη με  για την 7η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη αν και μέχρι το ημίχρονο έδειξε πως μπορεί να κοντράρει τους Πατρινούς, υπέκυψε στο δεύτερο εικοσάλεπτο, χωρίς να παρουσιάσει καμία αντίσταση.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ καλύτερα το παιχνίδι από τον Προμηθέα, τον οποίο κράτησε σε αρκετά χαμηλό σκορ, τελειώνοντας την περίοδο με προβάδισμα επτά πόντων (12-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Πάτρας κατάφερε να βρει τον ρυθμό της στην επίθεση και σε συνδυασμό με την αστοχία των «κιτρινόμαυρων» να γυρίσει το παιχνίδι πηγαίνοντας στο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (32-29).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να πατήσει το πόδι στο γκάζι, κάνοντας «σμπαράλια» την άμυνα του Άρη, που είχε κακές αποφάσεις στην επίθεση και δικαιολογημένα έχανε με 21 πόντους (56-35). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν την αποκαρδιωτική τους εμφάνιση, με την ήττα να έρχεται φυσιολογικά και να είναι βαριά. Το τελικό 70-40 δεν αφήνει περιθώρια για αντιρρήσεις στους Θεσσαλονικείς που σκόραραν μόλις 11 (!) πόντους σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Μιλόσεβιτς που πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, παίρνοντας πολύτιμη βοήθεια από τον Ρέλεφορντ (11 π./ 5 ασ./ 4 κλ.). Για τον Άρη, ο Μπένσον (16 π./ 10 ρ.) ήταν αυτός που ξεχώρισε, με τον Αθηναίου (11 π./ 3 ρ./ 2 ασ.) να προσπαθεί κι αυτός, χωρίς να καταφέρει να αποσοβήσει την ήττα του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 32-29, 56-35, 70-40.

Προμηθέας Πατρών (Γιατράς): Λίποβι 6 (2), Τουντζιαράκης 3, Έβανς 12, Σκούφης 3 (1), Γκίκας 2, Γερομιχαλός, Φαγιέ 11 (2), Ρέλεφορντ 7 (1), Δημακός 3, Σαλούστρος 7, Χολ 2, Μιλόσεβιτς 7 (1).

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαϊρέλης, Πουλιανίτης 4, Χρηστίδης, Μούρτος, Αθηναίου 11 (2), Μόραντ 1, Βασιλόπουλος 4, Πέτγουεϊ, Ουίβερ 2, Μπένσον 16, Μπελ 2.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.