Το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας

Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας βρίσκεται προ των πυλών και το basketblog.gr σας παρουσιάζει τα ρόστερ, το πρόγραμμά και ότι άλλο χρειάζεται να ξέρετε για την μεγάλη διοργάνωση
Το πανόραμα του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας

Το Μουντομπάσετ της Κίνας βρίσκεται προ των πυλών και οι πλέον όλες οι ομάδες αποφάσισαν για τις τελικές δωδεκάδες των ομάδων με την Εθνική να αποφασίζει να συνεχίσει χωρίς τον Αντώνη Κόνιαρη. H διοργάνωση κάνει πρεμιέρα αύριο(31/8) και θα διαρκέσει μέχρι τις 15/9.

Η Εθνική ομάδα δίνει τον πρώτο αγώνα της στην 1/9 απέναντι στο Μαυροβούνιο με τον όμιλο του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος να είναι sold-outΠαρά τα προβλήματα που υπάρχουν , όπως κατήγγειλαν και ομάδες που βρίσκονται στις πόλεις της Κίνας, η διοργάνωση ξεκινά αύριο με στόχο να είναι από τις πιο αμφίρροπες των τελευταίων χρόνων.

Τέλος όλα τα παιχνίδια θα μεταδοθούν από την δημόσια τηλεόραση.

Αναλυτικά οι όμιλοι των ομάδων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ - Πεκίνο
Ακτή Ελεφαντοστού
Πολωνία
Βενεζουέλα
Κίνα
 

2ος ΟΜΙΛΟΣ - Γουχάν
Ρωσία
Αργεντινή
Κορέα
Νιγηρία
 

3ος ΟΜΙΛΟΣ - Γκουανγκζού
Ισπανία
Ιράν
Πουέρτο Ρίκο
Τυνησία
 

4ος ΟΜΙΛΟΣ - Φοσάν
Ανγκόλα
Φιλιππίνες
Ιταλία
Σερβία
 

5ος ΟΜΙΛΟΣ - Σανγκάη
Τουρκία
Τσεχία
Ηνωμένες Πολιτείες
Ιαπωνία
 

6ος ΟΜΙΛΟΣ - Ναντζίνγκ
Ελλάδα
Νέα Ζηλανδία
Βραζιλία
Μαυροβούνιο
 

7ος ΟΜΙΛΟΣ - Σενζέν
Δομινικανή Δημοκρατία
Γαλλία
Γερμανία
Ιορδανία
 

8ος ΟΜΙΛΟΣ - Ντονγκγκουάν
Καναδάς
Σενεγάλη
Λιθουανία
Αυστραλία

 

Το πρόγραμμα της διοργάνωσης:

Σάββατο 31 Αυγούστου

10:30 Αγκόλα – Σερβία, ΕΡΤ2

11:00 Πολωνία – Βενεζουέλα, ert.gr

11:30 Ρωσία – Νιγηρία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Ιράν – Πουέρτο Ρίκο, ert.gr

14:30 Φιλιππίνες – Ιταλία, ΕΡΤ3

15:00 Ακτή Ελεφαντοστού – Κίνα, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Ισπανία – Τυνησία, ΕΡΤ2

15:30 Αργεντινή – Νότια Κορέα, ert.gr

 

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

10:30 Καναδάς – Αυστραλία, ert.gr

11:00 Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία, ert.gr

11:30 Τουρκία – Ιαπωνία, ΕΡΤ2

14:30 Σενεγάλη – Λιθουανία, ert.gr

15:00 Ελλάδα – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Τσεχία – ΗΠΑ, ΕΡΤ2

15:30 Γαλλία – Γερμανία, ΕΡΤ3

 

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

10:30 Ιταλία – Αγκόλα, ΕΡΤ2

11:00 Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr

11:30 Νιγηρία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Τυνησία – Ιράν, ert.gr

14:30 Σερβία – Φιλιππίνες, ΕΡΤ3

15:00 Κίνα – Πολωνία, ΕΡΤ2

15:30 Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Νότια Κορέα – Ρωσία, ert.gr

 

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

10:30 Αυστραλία – Σενεγάλη, ert.gr

11:00 Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Ιαπωνία – Τσεχία, ΕΡΤ2

11:30 Γεωργία – Δομινικανή Δημοκρατία, ert.gr

14:30 Λιθουανία – Καναδάς, ΕΡΤ3

15:00 Βραζιλία – Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS

15:30 ΗΠΑ – Τουρκία, ΕΡΤ2

15:30 Ιορδανία – Γαλλία, ert.gr

 

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες, ΕΡΤ2

11:00 Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία, ert.gr

11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία, ert.gr

14:30 Ιταλία – Σερβία, ΕΡΤ2

15:00 Βενεζουέλα – Κίνα, ert.gr

15:30 Ρωσία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Ισπανία – Ιράν, ert.gr

 

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10:30 Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr

11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ2

11:30 Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr

14:30 Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ3

15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS

15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ2

15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

 

Τα ρόστερ των 32 ομάδων:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

ΚΙΝΑ: Γιβέι,Σούο, Σουν, Αϊλούν, Κελανμπαΐκε, Αμπντουσλαμού, Ζάι, Ρούι, Σεν, Ζουνφέι, Γιανλιάν, Κι, Ζελίν, Ζινκιού.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Γκ. Βάργκας, Γκούιλεντ, Τσούριο, Λιούις, Κολμενάρες, Μπεθέλμι, Καρέρα, Ρουίς, Χ. Βάργκας Γκρατερόλ, Zαμόρα, Πέρες.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Κόζαρεκ, Λαζίνσκι, Σλότερ, Γκρουσέτσκι, Πονίτκα, Σοκολόφσκι, Βαζίνσκι, Σελ, Κούλιγκ, Χρίτσανιουκ, Μπαλτσερόφσκι, Ολένιτσακ.

ΑΚΤΗ ΕΛΕΦΑΝΤΟΣΤΟΥ: Αμπούο, Κουλιμπαλί, Φοφανά, Παμπά, Ζερμπό, Σιρίλ, Κονέ, Σιντιμπέ,  Ντιαμπατέ, Τόμπσον, Εντι, Μπαρού.

 

2ος  ΟΜΙΛΟΣ

ΡΩΣΙΑ: Μ. Κουλάγκιν, Μοτοβίλοφ, Σόπιν, Φριτζόν, Αντόνοφ, Μπαλασόφ, Βάλιεφ, Βοροντσέβιτς, Ζούμπκοφ, Καράσεφ, Κουρμπάνοφ, Μπαμπούριν, Ίβλεφ

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Καμπάτσο, Λαπροβίτολα, Μπρουσίνο, Ρεντίβο, Φέλερουπ, Γκαρίνο, Ντεκ, Σκόλα, Ντέλια, Kαφάρο, Γκαλίτσι, Βιλντόσα.

ΚΟΡΕΑ: Λι, Χέο, Παρκ, Λι, Κιμ, Τσόι, Γιανγκ, Γέονγκ, Κανγκ, Κιμ, Ρα, Λι.

ΝΙΓΗΡΙΑ: Αμίνου, Ερικ, Νουόρα, Τζ. Οκόγιε, Ούντο, Μέτου, Ντιόγκου, Ιροέγκμπου, Στ. Οκόγιε, Βινσέντ, Ταλίμπ, Ουζό

3ος ΟΜΙΛΟΣ

ΙΣΠΑΝΙΑ:  Χουάντσο Ερνανγκόμεζ, Ραμπασέντα, Μπεϊράν, Ουίλι Ερνανγκόμεζ, Ρίμπας, Κλαβέρ, Ρούντι Φερνάντες, Γιούλ, Ρούμπιο, Κόλομ, Μαρκ Γκασόλ, Οριόλα.

ΙΡΑΝ: Χασανζαντέχ, Μοζαφάρι, Ροσταμπούρ, Χοσεϊνζαντέχ, Μιρζαέι,  Γιακτσάλι, Γκεραμιπούρ, Γιαμσίντι, Χαντάντι, Μασαγιέκι, Μπαχράμι, Ζαγκενέχ.

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: Κλεμέντε, Μπράουνι, Ντίαζ, Κλαβέλ, Ουέρτας, Ροντρίγκες, Γκαντία, Μπράντι, Αντούχαρ, Πινέιρο, Φράνκλιν, Μοχίκα, Κόγιερ, Μπάλκμαν.

ΤΥΝΗΣΙΑ: Μεζρί, Ρολ, Αμπαντά, Αμπάσι,  Ελ Μαμπρούκ, Μουλί, Ρομντανί, Γκιάζα, Σλίμαν, Τσενουφί, Χαντιντάν, Κνιούα.

 

4ος ΟΜΙΛΟΣ

ΣΕΡΒΙΑ: Γιόβιτς, Μίτσιτς, Μπογκντάνοβιτς, Γκούντουριτς, Λούτσιτς, Σιμόνοβιτς, Μπιέλιτσα, Μπίρτσεβιτς, Γιόκιτς, Ραντούλιτσα, Μιλουτίνοφ, Μαριάνοβιτς.

ΙΤΑΛΙΑ: Αμπάς, Μπρουκς, Φιλόι, Χάκετ, Τεσιτόρι, Μπελινέλι, Ντατόμε, Γκαλινάρι, Μπιλίγκα, Ντέλα Βάλε, Τζεντίλε, Βιτάλι.

ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ: Αγκιλάρ, Μπλατς, Φαχάρδο, Πέρεζ, Ραζόριο, Αλμαζάν, Μπόλικ, Πογκόι, Μπαρόκα, Νόργουντ, Ραβένα, Nταλιστάν.

ΑΓΚΟΛΑ: Ζοσέ Αντόνιο, Κονσεϊσάο, Γκονσάλβες, Μοράις, Μπουνγκά, Μορέιρα, Τσιπριάνο, Ντομίνγκος, Μίνγκας, Πάουλο, Μουρ, Xοακίμ.

 

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΗΠΑ: Μπαρνς, Μίντλετον,Τέρνερ, Ουόκερ, Λόπεζ, Μίτσελ, Τέιτουμ, Σμαρτ, Μπράουν, Πλάμλι, Χάρις, Ουάιτ.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Μπαλμπάι, Σανλί, Μπίρσεν, Μαχμούτογλου,  Ερντέν, Αρσλάν, Ντουρμάζ, Τουντσέρ, Οσμάν, Ιλιασόβα, Κορκμάζ, Ουίλμπεκιν, Αράρ.

ΤΣΕΧΙΑ: Αουντα, Χρούμπαν, Πάλιζα, Πουρσλ, Σίρινα, Μπάλβιν, Κρέιτσι, Πέτερκα, Σατοράνσκι, Μπόχατσικ, Κριζ, Σιλμπ, Πούμπρλα,  Βιόραλ.

ΙΑΠΩΝΙΑ: Αντο Σούτο, Αντο Σέιγια, Μπάντα, Φαζέκας, Χατσιμούρα, Χιετζίμα, Σάρφερ, Σινογιάμα, Τακεούτσι Τζ., Τακεούτσι Κ., Τανάκα, Ουατανάμπε. 

 

6ος ΟΜΙΛΟΣ

ΕΛΛΑΔΑ: Γ. Αντετοκούνμπο, Θ. Αντετοκούνμπο, Βασιλόπουλος, Καλάθης, Λαρεντζάκης, Μάντζαρης, Μπουρούσης, Παπαγιάννης, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Πρίντεζης, Σλούκας.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Γκαρσία, Φελίσιο, Χουέρτας, Βαρεχάο, Λουζάντα, Μπενίτε, Λίμα, Μπαρμπόσα, Καμπόκλο, Λουζ,  Ματέους, Σόουζα

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μπιέλιτσα, Νίνταμ, Ράντοβιτς, Σου.Σέχοβιτς, Αλ.Πόποβιτς, Π.Πόποβιτς, Τοντόροβιτς, Ιβάνοβιτς, Ντούμπλιεβιτς, Ράντονσιτς, Σε. Σέχοβιτς, Βούτσεβιτς.

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ: Ιλι, Ουέμπστερ Τ., Κένι, Ουέμπστερ Κ., Ράσμπατς, Αμπερκρόμπι, Νγκατάι, Ντιλέινι, Φότου, Σμιθ - Μίλνερ, Λου, Πλέτζερ.

 

7ος ΟΜΙΛΟΣ

ΓΑΛΛΙΑ: Αλμπισί, Ντιλικίνα, Ντε Κολό, Φουρνιέ, Λακόμπ, Μπατούμ, Λαμπεϊρί, Εμπάιγ,  Γκομπέρ, Λεσόρ, Πουαριέ, Τουπάν.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Σρέντερ, Λο, Ακπιναρ, Μπονγκά, Ζίπσερ, Μπένζινγκ, Γκίφι, Oμπστ, Τάις, Κλεμπέρ, Τίμαν, Μπαρτέλ, Βόιντμαν.

ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ: Μπάεζ,  Ντε Λεόν, Γκαρσία,  Λιζ, Μεντόζα, Μοντέρο, Πένια, Ρόμπερτς, Σολάνο, Σουέρο, Βάργκας, Ραμόν.

ΙΟΡΔΑΝΙΑ: Αμπντίν, Ντασουκί, Κανάν, Εϊντ, Χάουας, Τάκερ, Νατζντάουι, Αλαμαρσέχ, Αμπάς, Ομπέιντ, Ντουβερίογλου, Χουσεΐν, Αμπουβαζανέχ

 

8ος ΟΜΙΛΟΣ

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Καλνιέτις, Λεκαβίτσιους, Γκριγκόνις, Σεϊμπούτις, Μασιούλις, Μπουτκεβίτσιους, Ουλάνοβας, Σαμπόνις,  Κουζμίνσκας,  Γιανκούνας, Βαλαντσιούνας, Γκεντράιτις.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Μπέινς, Μπόγκουτ, Ντελαβεντόβα, Γκλίντον, Γκούλντινγκ, Ίνγκλς, Κέι, Λαντέιλ, Μιλς, Σόμπεϊ, Μπάρλοου.

ΚΑΝΑΔΑΣ:  Ντόορνεκαμπ, Χέισλιπ,  Πάνγκος, Σαγιόκ, Γουίλτζερ, Μόργκαν, Ντορτ, Τζόζεφ,  Μπεστ,  Νέμπχαρντ, Φιλ Σκραμπ, Μπιρτς, Κλάρκ, Ετζιμ, Τόμας Σκραμπ, Κατζάμι - Κιν, Κλάασεν.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ:  Π. Ντιόπ, Σαμπέ, Τιάμ, Ν' Ντουρ, Ν' Ντοϊγ, Φαλ Φαγιέ, Αλμέιντα, Μουχάμεντ Φαγιέ, Τιάμ,  Γκουεγιέ, Ν' Ντιαγιέ, Τουρέ.

 

Οι διαιτητές της διοργάνωσης:

Αχμέντ Αμπακίλ (Αλβανία), Τζούλιο Ανάγια Φρέιλε (Παναμάς), Άντρις Αουνκρόγκερς (Λετονία), Σκοτ Μπέκερ (Αυστραλία), Τζέιμς Μπόγιερ (Αυστραλία), Γκέντιαν Τσίτσι (Αλβανία), Κρίσνα Ντομίνγκεζ (Μεξικό), Νικολάς Φερνάντες (Γαλλική Πολυνησία), Ντανιέλ Γκαρσία Νιέβες (Βενεζουέλα), Μαρτίν Χορόζοφ (Βουλγαρία), Φελίπε Αντρέ Ιμπάρα Μπούργος (Χιλή), Μάθιου Κάλιο (Καναδάς), Κουκ Κιμ Γιονγκ (Νότια Κορέα), Μάρτινς Κοζλόφσκις (Λετονία)

Σαβέριο Λανζαρίνι (Ιταλία), Βόιτσιεκ Λίζτσκα (Πολωνία), Κριστιάνο Μαράνιο (Βραζιλία), Αλέξις Μερκάδο (Πουέρτο Ρίκο), Γεβγκένι Μιχέγιεφ (Καζακστάν), Κίνγκσλεϊ Ογεαμπούρου (Νιγηρία), Κάρλος Περάλτα (Εκουαδόρ), Μίχαλ Προκ (Πολωνία), Τολγά Σαχίν (Ιταλία), Ζντένκο Τομάσοβιτς (Σλοβακία), Ρομπέρτο Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο), Ναν Γε (Κίνα), Γιουνγκ Γιου (Κινεζική Ταϊπέι), Λεάντρο Σαλασάρ (Αργεντινή)

Σέργκι Ζάστσουκ (Ουκρανία), Αχμέντ Αλ Σουβαΐλι (Ιράκ), Στιβ Άντερσον (ΗΠΑ), Αντρές Μπαρτέλ (Ουρουγουάη), Ομάρ Μπερμούδεζ (Μεξικό), Λουίς Μιγέλ Καστίγιο (Ισπανία), Αντόνιο Κόντε (Ισπανία), Ζου Ντουάν (Κίνα), Χουάν Φερνάντεζ (Αργεντινή), Αλεκσάνταρ Γκλίσιτς (Σερβία), Ιντάε Χουάνγκ (Νότια Κορέα), Χάρια Γιαλάντρι (Ινδονησία), Τακάκι Κάτο (Ιαπωνία), Αντεμίρ Ζουράποβιτς (Βοσνία)

Αρνό Κομ Εντζίλο (Καμερούν), Μπόρις Κρέγιτς (Σερβία), Λεάντρο Λεσκάνο (Αργεντινή), Γκιγιέρμε Λοκατέλι (Βραζιλία), Μανουέλ Ματσόνι (Ιταλία), Μάρκος Μιχαηλίδης (Ελβετία), Μάθιου Μάγιερς (ΗΠΑ), Φέρντιναντ Πασκουάλ (Φιλιππίνες), Γιώργος Πουρσανίδης (Ελλάδα), Γιοάν Ροσό (Γαλλία), Κάρτσεν Στράουμπε (Γερμανία), Μάικλ Βέιλαντ (Καναδάς), Γιενέρ Γιλμάζ (Τουρκία), Χόρχε Βάσκεζ (Πουέρτο Ρίκο).

 

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο