Τρίτωσε τις νίκες ο Παναθηναϊκός απέναντι στον Ολυμπιακό

Παίζοντας καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη επί του Ολυμπιακού με 68-61 κάνοντας το 3-0 απέναντι στους «ερυθρόλευκους» για φέτος.

Ο Παναθηναϊκός αν και δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να βελτιώσει την άμυνά του, να ανεβάσει τα ποσοστά ευστοχίας του και να γυρίσει από την εις βάρους του διαφορά, παίρνοντας τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 68-61 και πλέον βρίσκεται 4 βαθμούς πάνω από τον δεύτερο.
Κορυφαίος για τους "πράσινους" ο Ρίβερς με 16 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Μήτογλου ο οποίος σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο έδωσε πολλές λύσεις. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Το φιλμ του αγώνα

Νωχελικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλεκους» να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι και να προηγούνται με 8-1 στο 3' , ενώ λίγο αργότερα έγινε με τρίποντο του Σπανούλη το 11-3 (5'). Η αστοχία από πλευράς Παναθηναϊκού ήταν χαρακτηριστική αφού δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς το καλάθι (0/4δ., 0.3τρ.), σκοράροντας μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Το πρώτο σουτ το σημείωσε ο Λεκαβίτσιους κάνοντας το 13-7 στο 4', ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόταν την αστοχία του αντιπάλου πήρε τα ριμπάουντ με αποτέλεσμα λίγο πριν από το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου το 20-9 για να ολοκληρωθεί η περίοδος με καλάθι του Βουγιούκα (20-11).

Η συνέχεα ήταν ανάλογη με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τη διψήφια διαφορά (25-15 στο 13΄). Καπου εκεί, ο Λεκαβίτσιους έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και ο Γκιστ κάτω από το καλάθι, ο Παναθηναϊκος βελτίωσε την άμυνά του τρέχοντας 11-3 επιμέρους πλησιάζοντας στο καλάθι (28-26 στο 18΄), με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 30-32.

Το παιχνίδι στην επανάληψη πήρε τη μορφή ντέρμπι. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 35-30, αλλά τα τέσσερα φάουλ των Μιλουτίνοφ και ΜακΛίν και το γεγονός πως οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό έφεραν για πρώτη φορά τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 36-35 (23'). Από εκεί και μετά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (36-41, 45-44, 50-48) για να τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ (52-50).

Ο ΠαναθηναιΪκός ειχε καλύτερες επιλογές ο Ρίβες κυνηγούσε τις φάσεις, ενώ από την άλλη ο Μιλουτίνοφ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά, η οποία με τρίποντο του Μήτογλου έφτασε το +8 (61-53) σττο 34'. Ηταν η σειρά του Ολυμπιακού να μην... βρίσκει το καλάθι, ο Παναθηναϊκός έφτασε το +9 (65-56 στο 37'). Οι πειραιώτες προσπαθούσαν να πιέσουν αλλά το κοντό σχήμα ευνοούσε τον Παναθηναϊκό καθώς τον οδηγούσε πιο εύκολα στο καλάθι κρατώντας έτσι ασφαλή απόσταση, η οποία του έδωσε τη νίκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  68-61
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 30-32, 50-48,68-61
Διαιτητές: Πηλοϊδης-Αναστόπουλος-Παναγιώτου
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):Σίνγκλετον 6, Ρίβερς 16 (2), Παππάς 5 (1), Ντένμον, Γκιστ 6, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 12 (2), Γκάμπριελ 1, Καλάθης 9, Μήτογλου 7 (1).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος):ΜακΛίν 9, Σπανούλης 10 (1τρ., 5σ.), Μιλουτίνοφ 3, Στρέλνιεκς 1, Πρίντεζης 13 (12ρ.), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 5, Ρόμπερτς 4, Μπόγρης, Ουίλτζερ 3 (1), Τόμπσον 2.