Τρελαίνει κόσμο το Λαύριο

Την τρίτη νίκη του στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές πανηγύρισε το Λαύριο, το οποίο επικράτησε του Ήφαιστου Λήμνου με 66-61, τον οποίο και ανάγκασε στην πρώτη ήττα της φετινής σεζόν

Εκπλήξεων συνέχεια για το Λαύριο, το οποίο έφτασε στην 3η νίκη του στη φετινή σεζόν, επικρατώντας αυτή τη φορά του Ήφαιστου Λήμνου με 66-61 και μάλιστα με ανατροπή, με τους νησιώτες να έχουν βρεθεί μπροστά στο σκορ με 11 πόντους στο τέλος του α' ημιχρόνου. Εξαιρετικός ο Κουζέλογλου με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ο Έβανς είχε 13 πόντους και από 10 οι Γκίλμπερτ και Πελεκάνος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά, με τον Ήφαιστο να έχει τον πρώτο λόγο ως προς το ρυθμό του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα ήταν εμφανώς καλύτεροι στο β' δεκάλεπτο, όταν και ανέβασαν στροφές και βρέθηκαν στο τέλος του ημιχρόνου να προηγούνται με 11 πόντους.

Η συνέχεια είχε ως πρωταγωνιστές τους παίκτες του Λαυρίου, με τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να δίνουν περισσότερη έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα και να βγαίνουν κερδισμένοι, μιας και δέχθηκαν μόλις 9 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε και η επιθετική προσαρμογή των γηπεδούχων, η οποία κατέληξε με τη μεγάλη ανατροπή στο σκορ και τη σπουδαία νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 30-41, 42-50, 66-61

Λαύριο (Σερέλης): Μουράτος 3, Κουζέλογλου 13 (8 ριμπ.), Ντεκόζι 8 (5 ριμπ.), Αλμαν 8 (4 ας.), Ντέιβις 5 (1 τριπ., 7 ριμπ.), Μαστρογιαννόπουλος 5, Γερομιχαλός 4 (8 ριμπ.), Λεγκίκας 3, Τσούκου, Άουτλο 4 (1), Γουάτσον (3/6 τριπ., 4 ριμπ.)

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Χάμοντς 5 (1 τριπ., 4 ας.), Έβανς 13 (8 ριμπ.), Σμιθ 8, Μολντοβεάνου 1, Γκίλμπερτ 10 (3 τριπ., 6 ριμπ), Μούρτος 5 (5 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Τσαϊρέλις 4, Πελεκάνος 10 (2/2 τριπ.), Λιτλ 5 (1)