Τρομερή προσπάθεια, αλλά δεν έφτανε

Ο Ολυμπιακός έκανε πολύ μεγάλη προσπάθεια για τρία δεκάλεπτα, όμως δεν τα κατάφερε στο τέταρτο και ηττήθηκε με - από την Ντιναμό Κουρσκ.

Η προσπάθεια των κοριτσιών του Ολυμπιακού ήταν αξιοθαύμαστη, όμως όχι αρκετή, αφού ένα δεκάλεπτο έφτασε στην Ντιναμό Κουρσκ για να πάρει τη νίκη στο ΣΕΦ με 67-73. Για τρεις περιόδους οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη ήταν εξαιρετικές, όμως στην τελευταία... έμειναν από δυνάμεις και ηττήθηκαν.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση, βάζοντας εξ' αρχής δύσκολα στην Ντιναμό Κουρσκ. Οι Ρωσίδες, όμως, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα, με τις αθλήτριες του Γιώργου Παντελάκη να καταφέρνουν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το προβάδισμα υπέρ τους (21-19). Στη δεύτερη περίοδο, όμως, η Ντιναμό Κουρσκ μπήκε δυνατά και κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα και μία μικρή διαφορά. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, παρέμεινε κοντά στο σκορ και κατάφερε να έχει τις λιγότερες δυνατές απώλειες πηγαίνοντας στο ημίχρονο (35-39).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκες» πάτησαν στο παρκέ με τρομερή όρεξη και... γύρισαν πολύ εύκολα το παιχνίδι, παίρνοντας και μία αρκετά καλή διαφορά, την οποία τελικά έχασαν, κρατώντας όμως το προβάδισμα πριν ξεκινήσει το τέταρτο δεκάλεπτο (54-51). Σε αυτό οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν πως δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να παλέψουν και η Ντιναμό Κουρσκ πέρασε μπροστά, ανοίγοντας παράλληλα τη διαφορά, για να πάρει τελικά και τη νίκη με 67-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73.

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Τόμας 12 (1), Μάζιτς 5, Σταμάτη 6 (1), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 11 (3), Παυλοπούλου 3, Νικολοπούλου, Σωτηρίου 16 (3), Λίτσι, Τζόνσον 13, Κοσμά 1.

Ντιναμό Κουρσκ (Μοντέλο): Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Πέτροβιτς 10 (2), Λεφτσένκο, Λογκούνοβα, Βίντμερ 10, Κιρίλοβα 5 (1), Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ 18 (1), Τσαρλς 14, Ανοΐκινα.