Τρόμαξε αλλά κέρδισε η ΤΣΣΚΑ

Τη νίκη με 93-84 πανηγύρισε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο για την 1η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, σε ένα παιχνίδι που οι Ρώσοι... τρόμαξαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ.

Η ΤΣΣΚΑ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην αξιόμαχη Μιλάνο, η οποία έδειξε ότι φέτος μπορεί να κάνει την έκπληξη, όμως έχοντας πανίσχυρη την περιφέρεια της με τους Σέρχιο Ροντρίγκες (20π., 5ρ., 4ασ.), Κόρι Χίγκινς (21π.) και Γουίλ Κλάιμπερν (15π.) να κάνουν τη διαφορά και να παίρνουν στο τέλος τη νίκη. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν από πλευράς Αρμάνι οι Βλάντιμιρ Μίτσοφ και Αρτούρας Γκουντάιτις με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Η ΤΣΣΚΑ μπήκε σχεδόν… άνευρη στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο παρκέ, με την ενέργεια των παικτών της Αρμάνι να είναι αυτή που έκανε και τη διαφορά. Ο Γκάουντλοκ με τον Μίτσοφ είχαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά ρυθμό στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να φτάσουν το παιχνίδι στο α’ δεκάλεπτο σε double score (15-30). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με την ΤΣΣΚΑ όμως να είναι πιο εύστοχη από τα 6,75, με τον Κόρι Χίγκινς να είναι ο παίκτης που διατήρησε στη… ζωή τους Μοσχοβίτες, την ώρα που ο Σέρχιο Ροντρίγκες προσπαθούσε να μπει στο ρόλο του ηγέτη της ομάδας. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη βοήθησε ώστε το ημίχρονο να κλείσει στο 38-48.

Οι Ρώσοι μπήκαν καλύτερα στο β’ ημίχρονο και χάρη σε ένα επιθετικό κρεσέντο με εκφραστές τους Χίγκινς και Ροντρίγκες πήραν ακόμα και το προβάδισμα. Η πιεστική άμυνα και οι κακές επιλογές της Μιλάνο στην επίθεση οδήγησαν την ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι να πετύχει μόλις 16 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ να είναι πλέον μπροστά. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε την ΤΣΣΚΑ να έχει τον απόλυτο έλεγχο και να φτάνει στο τέλος εύκολα στη νίκη, παρά τις δυσκολίες της αρχής.