Υπερηχητική Ρεάλ και στο Τελ Αβίβ

Η Ρεάλ Μαδρίτης δίχως να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα επικράτησε με άνεση της Μακάμπι Τελ Αβίβ με και παρέμεινε αήττητη μετά από έξι αγωνιστικές.

Η Ρεάλ βρήκε αντίσταση μόνο στα πρώτα 10' λεπτά της αναμέτρησης και εν συνεχεία, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Τζέισι Κάρολ που πέτυχε πόντους και τον ηγέτη Σέρχιο Γιουλ με πήρε μία άνετη νίκη. Πάλεψαν από την πλευρά των γηπεδούχων ο Ο' Μπράιαντ και ο νεοεισελθών Σέσιονς με και πόντους αντίστοιχα, χωρίς όμως να σταματήσουν το... τρένο των Μαδριλένων.

Ο Αγώνας

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά του ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τη Μακάμπι να είναι μπροστά στο σκορ στα πρώτα 5' λεπτά, με ισχνές διαφορές όμως, με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να ανατρέψουν γρήγορα την εις βάρος τους διαφορά και να βρεθούν μπροστά με 11-12 στα 4' πριν το φινάλε του δεκαλέπτου. Οι πρώτοι πόντοι του Σέσιονς και το κάρφωμα του Τάιους στον αιφνιδιασμό έδωσαν ξανά το προβάδισμα στην "ομάδα του λαού", όχι για πολύ όμως μιας και το 0-6 σερί με το τρίποντο του Ράντολφ στο φινάλε έκλεισε το δεκάλεπτο στο 15-18.

Το β' δεκάλεπτο ήταν ένας... μπασκετικός μονόλογος για τη Ρεάλ. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, δεχόμενοι μόλις 8 πόντους, ενώ στην επίθεση ο ρυθμός ήταν τέτοιος που τα συνεχή σκριν έβγαζαν ελεύθερα σουτ, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Τζέισι Κάρολ με 4/5, διαμορφώνοντας μια διαφορά 18 πόντων (23-41), με την οποία οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο β' ημίχρονο η Μακάμπι προσπάθησε να βρει τα πατήματα της και να βγει περισσότερο προς το τρίποντο, με δεδομένο τον έλεγχο που είχε κάτω από το καλάθι η Ρεάλ με τους... κύκλωπες Ταβάρες και Αγιόν. Ο Ο' Μπράιαντ με τον Ουίλμπεκιν έδωσαν επιθετικές λύσεις, όμως και πάλι η Ρεάλ δεν άφησε τους Ισραηλινούς να πλησιάσουν, με τον Γιουλ να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του και να φτάνει τη διαφορά στους 22 (44-66).

Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Μακάμπι να έχει πετάξει ουσιαστικά λευκή πετσέτα και να προσπαθεί απλά να μειώσει τη διαφορά της ήττας, την ώρα που η Ρεάλ προσπαθούσε να κάνει συντήρηση δυνάμεων ενόψει της συνέχειας σε Ευρωλίγκα και ACB.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 23-41, 44-66, 66-87