Ψυχωμένος ΠΑΟΚ στην Πυλαία

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στην Πυλαία στο Βasketball Champions League, επικρατώντας με 83-76 της Βέντσπιλς για την 7η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου μπήκαν καλά στο παρκέ και με τρίποντο του Κόνιαρη προηγήθηκαν γρήγορα με 8-1 στο παιχνίδι. Η Βέντσπιλς ξύπνησε μετά από ένα τάιμ αουτ και μείωσε με τον Ζάκις μείωσε σε 13-9 στο 6'. Τα επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενούμενων ωστόσο έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες και ο Γιούτσινας μείωσε σε 19-17, για να διαμορφώσει το 21-17 του πρώτου δεκαλέπτου ο  Κρουμπάλι. Ο σέντερ του «Δικέφαλου» συνέχισε να σκοράρει στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο και έγραψε το 25-20, φτάνοντας στους 6 πόντους. Μάλιστα η Βέντσπιλς όντας βελτιωμένη στην άμυνα μείωσε στον πόντο (31-30), ενώ πέρασε μπροστά στο ημίχρονο με 35-41, εκμεταλλευόμενη τα 21 ριμπάουντ που είχε μαζέψει στο πρώτο μέρος.

Ο Κατσίβελης με 5 σερί πόντους μείωσε για τον ΠΑΟΚ στον πόντο (40-41), ενώ ο Μαργαρίτης έκανε αμέσως μετά το 44-43 για το προσπέρασμα στο 23'. Ο Μπρούσεβιτς ωστόσο έφθειρε τους παίκτες του ΠΑΟΚ με φάουλ ενώ με τρίποντο έκανε το 46-50 στο 25΄ και μετά το 50-55. Ο Γιούτσικας διατήρησε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων κάνοντας το 57-61 με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ μπήκε και πάλι δυνατά και πέρασε μπροστά, με πρωταγωνιστή τον Χρυσικόπουλο που διαμόρφωσε το 62-61. Μάλιστα πήρε διαφορά πέντε πόντων ο ΠΑΟΚ (66-61) αλλά και επτά πόντων αργότερα (70-63). Η Βέντσπιλς δεν τα παράτησε ισοφάρισε με τον Γιούτσικας (70-70, 37'). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές στα τελευταία λεπτά (76-73), αλλά ο ΠΑΟΚ όμως με ένα καθοριστικό τρίποντο του Λάκι Τζόουνς, 28 δευτερόλεπτα πριν το τέλος κατάφερε να φτάσει στην 2η νίκη του στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κλάσεν 4, Χρυσικόπουλος 10 (2), Κρουμπάλι 8, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 15, Ζάρας 5 (1), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 12 (1), Γκος 12, Τζόουνς 10 (2).

Βέντσπιλς (Στελμάχερς): Γκάμπριτς 3 (1), Γιάκοβικς 2, Λόμαζ, Ουμπίλα 7 (1), Σκέλε 12 (1), Γκούλμπις 17 (3), Γιούτσικας 14, Ζάκις 5, Μπρούσεβιτς 16 (2).