Όπως στη Σαϊτάμα, η Ισπανία στην κορυφή!

Σε έναν τελικό που θύμισε εν πολλοίς αυτόν στη Σαϊτάμα, η Ισπανία ήταν ξανά η απόλυτη πρωταγωνίστρια εντός παρκέ και πήρε τη νίκη έναντι της Αργεντινής με 95-75 αλλά και το χρυσό, όντας πλέον στην κορυφή του Παγκοσμίου μπάσκετ.

Η Ισπανία παρουσίασε ένα απόλυτα σοβαρό προφίλ από το τζάμπολ μέχρι την κόρνα της λήξης και έχοντας απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ, αλλά και καλύτερα ποσοστά ευστοχίας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, κατάφερε να πάρει τη νίκη και το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της. Το πρώτο ήταν πριν από 13 χρόνια κόντρα στη δική μας Εθνική, στη Σαϊτάμα, με τον σημερινό τελικό να θυμίζει εν πολλοίς την τότε μάχη, με κοινό παρονομαστή τους "φούριας ρόχας" που και τότε και τώρα παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι ψυχολογικά και σωματικά, έναντι των αντιπάλων που έδειχναν να είχαν ξεμείνει από ψυχικά αποθέματα. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές κόσμου ήταν ο Ρίκι Ρούμπιο που πέτυχε 20 πόντους, κατέβασε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Σταθερά καλός ο Μαρκ Γκασόλ με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ. Κομβικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Ρούντι Φερνάντεθ που πέτυχε double double με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τους Ισπανούς να έχουν τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ με 47 έναντι μόλις 27 της Αργεντινής.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την τυπικά γηπεδούχο Αργεντινή να έχει στην πεντάδα της τους Καμπάτσο, Μπρουσίνο, Γκαρίνο, Ντελία και Σκόλα, ενώ η Ισπανία ξεκίνησε με τους Ρούμπιο, Φερνάντεθ, Οριόλα, Ερνανγκόμεθ και Γκασόλ. Οι «φούριας ρόχας» ξεκίνησαν το παιχνίδι με ένα γρήγορο 7-0, αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα. Η Αργεντινή δεν πατούσε καλά στο παρκέ στα πρώτα λεπτά, με αποτέλεσμα σε λιγότερο από 3’ λεπτά (2:50) να έχει πετύχει μόλις 2 πόντους, την ώρα που ο Ερνανγκόμεθ με καλάθι και φάουλ έφτανε τη διαφορά από νωρίς στο +10. Χρειάστηκε να περάσουν 4:30 λεπτά από την έναρξη του αγώνα για να πετύχει το δεύτερο καλάθι της η Αργεντινή, με τον Μπρουσίνο να είναι αυτός που έδωσε σημαντικές ανάσες για την ομάδα του. Τα δύο τρίποντα του ήταν αυτά που έδωσαν το έναυσμα στους «γκαούτσος» για την αντεπίθεση τους, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και μπορεί η διαφορά να μειώθηκε, όμως ο Ρίμπας ήταν αυτός που έδωσε… χείρα βοηθείας για την ομάδα του, κάνοντας το 17-13. Η επιστροφή του Ρούντι στο παρκέ έδεσε την άμυνα των Ισπανών και ανάγκασε τους Αργεντινούς σε πολλά λάθη επιθετικά, τα οποία όμως γίνονταν «διπλά», με δεδομένα ότι αργούσαν στο transition προς την άμυνα, με αποτέλεσμα η Ισπανία να βρει εύκολους πόντους και το δεκάλεπτο να κλείσει στο 21-13.

Το β’ δεκάλεπτο βρήκε την Ισπανία να συνεχίζει από εκεί που τελείωσε στην α’ περίοδο, με τις γρήγορες περιστροφές επιθετικά και κυρίως τη σφιχτή άμυνα, έφτασε τη διαφορά στο +14 (28-14). Το ασφυκτικό pressing στον Καμπάτσο και τον Σκόλα δημιουργούσε προβλήματα στην Αργεντινή, την ώρα που ο Ρούντι έκανε τη διαφορά, μιας και τα δύο τρίποντα του έφτασαν τη διαφορά στο +17 (14-31). Ο Ερνάντεθ είδε τη… σκακιέρα και τον τρόπο που είχαν κλειστεί οι δύο καταλυτικοί του παίκτες, με αποτέλεσμα να δώσει τη «μπαγκέτα» στον Λαπροβίτολα. Το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Καμπάτσο μείωσε τη διαφορά, ενώ το κάρφωμα του Ντεκ στο transition και οι βολές του Γκαρίνο έφεραν ξανά τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, με τους «γκαούτσος» να είναι πιο αποτελεσματικοί στα τελευταία λεπτά στην άμυνα τους. Η Ισπανία κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 43-31, με την ομάδα του Σέρχιο Σκαριόλο να έχει ξεκάθαρη υπεροχή στα ριμπάουντ (25-13) αλλά και στα ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75, έχοντας 31% ευστοχίας, την ώρα που η Αργεντινή είχε το φτωχό 23%.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους ιδανικότερους οιωνούς για την Ισπανία, η οποία έτρεξε στα πρώτα 3’ λεπτά ένα σερί 2-9, με το οποίο η διαφορά έφτασε στο +19 (52-33), ενώ το καλάθι και φάουλ του Ρίκι Ρούμπιο έφτασε τη διαφορά στο +22 (55-33). Χαρακτηριστικό της δυσκολίας που είχε η Αργεντινή στην επίθεση, είναι ότι πέρασαν 26’ μέχρι να πετύχει τους πρώτους πόντους του ο Λουίς Σκόλα, την ώρα βέβαια που οι «φούριας ρόχας» είχαν σταθεροποιήσει πλέον τη διαφορά στους 20 πόντους.

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Αργεντινή προσπάθησε να κάνει την τελική της αντεπίθεση. Ο Καμπάτσο έδωσε για πρώτη φορά λύσεις στον αγώνα, με την «αλμπισελέστε» να μειώνει τη διαφορά ακόμα και στους 12. Όμως τότε, μίλησε ξανά η εμπειρία των Ισπανών, με τον Γιουλ να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και τον Ερνανγκόμεθ να ευστοχεί από τα 6,75, κάνοντας το 76-59. Η Αργεντινή πάλεψε ξανά με το δίδυμο των Καμπάτσο-Ντεκ να μειώνει εκ νέου στους 12, την ώρα που η Ισπανία έδειχνε να δυσκολεύεται στο pressing της Αργεντινής και τις παγίδες που είχαν στηθεί στο μισό γήπεδο. Τα φάουλ στα οποία υπέπιπτε η Αργεντινή έδιναν εύκολους πόντους στην Ισπανία, η οποία επανέφερε στα τελευταία λεπτά τη διαφορά στους 20 (90-70). Τα τελευταία 2' λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Ισπανία να είναι η παγκόσμια πρωταθλήτρια και την Αργεντινή να φτάνει στην τιμητική 2η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 31-43, 47-66, 95-75