Avance header ad

Β' Εθνική (Νότος): Άρωμα ανόδου στο Ναύπλιο, στάση Μάνδρα για Δάφνη

Την πλέον σημαντική νίκη στη μάχη της ανόδου πέτυχε ο Οίαξ Ναυπλίου που επικράτησε του Τρίτωνα, με τους φιλοξενούμενους βέβαια να κρατούν τη διαφορά υπέρ τους. Ήττα για τη Δάφνη Δαφνίου από τον... φονέα των πρωτοπόρων Μανδραϊκό. Επιστροφή στις νίκες για Έσπερο και καταδικαστική ήττα παράλληλα για τον ΚΑΟΚ.

26 αγωνιστικές έχουν περάσει από τότε που ξεκίνησε το πρωτάθλημα και όλα παραμένουν ρευστά για τις περισσότερες θέσεις της βαθμολογίας, πλην της τελευταίας, εκεί όπου ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου μετά τη σημερινή ήττα από τον Παπάγου γνώρισε και τυπικά τον υποβιβασμό στη Γ' Εθνική. Το αποτέλεσμα της ημέρας ανήκει στον Οίακα Ναυπλίου που επικράτησε του Τρίτωνα, με τις δύο ομάδες να ισοβαθμούν στη 2η θέση, αλλά τον Τρίτωνα να έχει την ισοβαθμία με το μέρος του, έχοντας τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Ήττα για τη Δάφνη Δαφνίου από τον Μανδραϊκό που εξελίσσεται στον εφιάλτη των ομάδων των πρώτων θέσεων της βαθμολογίας. Επιστροφή στις νίκες με ξέσπασμα για το Παγκράτι επί του Γλαύκου. Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε η Πεντέλη επί της Ένωσης Ιλίου που έκανε το πλέον σημαντικό βήμα για την παραμονή. Καταδικαστική ήττα για τον ΚΑΟ Κορίνθου από τον Έσπερο που επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Φονέας των πρωτοπόρων ο Μανδραϊκός

Τη δεύτερη νίκη του κόντρα στη Δάφνη Δαφνίου πανηγύρισε ο Μανδραϊκός, ο οποίος επικράτησε με 81-69 και έφτασε αισίως τις 13 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα, κυνηγώντας πλέον να τερματίσει στο α' μισό της βαθμολογίας και ει δυνατόν ψηλότερα. Οι γηπεδούχοι είχαν εξ αρχής το προβάδισμα στο σκορ και χάρη στην επίθεση τους κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο όντας μπροστά με 27-20. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους πρωτοπόρους της βαθμολογίας να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, όμως ο Μανδραϊκός έφτανε με ευκολία στο καλάθι φλερτάροντας ουκ ολίγη φορές με διψήφιες διαφορές, με το ημίχρονο να κλείνει στο 49-42. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο β' ημίχρονο, με την ομάδα της Δυτικής Αττικής να ελέγχει πλήρως το ρυθμό και την ώρα που οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75, οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν πόντους, με αποτέλεσμα να έρθει στο τέλος η νίκη για την ομάδα του Σάββα Κατσούνη. Εξαιρετικός για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν ο μπομπέρ Κωστής Δέδες με 17 πόντους, ενώ άλλους 15 είχε ο Νίκος Γεωργοπαπαδάκος.

Έτοιμος να ζήσει το όνειρο ο Οίαξ

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε ο Οίαξ Ναυπλίου επί του Τρίτωνα με 85-77 και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας και πολύ κοντά στο όνειρο της ανόδου στην Α2, αναγκάζοντας μάλιστα την ομάδα των Σεπολίων στην 3η συνεχόμενη ήττα της στο φετινό πρωτάθλημα. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μόνο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Οίακα να παίρνει διαφορά 13 πόντων στο φινάλε της α' περιόδου. Το βάρος που είχαν στα πόδια τους οι παίκτες του Τρίτωνα από το άγχος συνεχίστηκε και είχε αρνητικά αποτελέσματα και στη συνέχεια, με τον Οίακα να ξεφεύγει στο σκορ και να κλείνει τη διαφορά στο +17 (54-37). Η ανάπαυλα λειτούργησε ευεργετικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι, όμως η έναρξη του τελευταίου μέρους βρήκε τον Οίακα να αυξάνει τη διαφορά στο +14. Ο Τρίτωνας προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα στα τελευταία λεπτά, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα, με τον Οίακα να παίρνει τη νίκη, τον Τρίτωνα όμως να κρατά τη διαφορά από τον πρώτο αγώνα και να έχει πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ξέσπασε και ελπίζει για ψηλότερα

Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο για το Παγκράτι, το οποίο επικράτησε του Γλαύκου με 90-58, μειώνοντας τη διαφορά στη 1 νίκη από τον 3ο Τρίτωνα, με την 3η θέση να δίνει... δώρο τα τελευταία χρόνια. Οι "ροσονέρι" δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με όπλο την επίθεση τους κατάφεραν να πάρουν διαφορά ασφαλείας στα μέσα του αγώνα. Ο Δημήτρης Λιόγας είδε 5 παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων, ανοίγοντας παράλληλα το ροτέισιον και δίνοντας χρόνο σε όλους, προκειμένου να δοθούν οι απαραίτητες ανάσες στους παίκτες που έχουν παίξει περισσότερο τη φετινή σεζόν. Τζιβελέκας και Δερμιτζάκης σταμάτησαν στους 14 πόντους, ο Κατωπόδης είχε 13, ενώ από 12 πόντους είχαν Δόξας και Φωτίου. Από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου δεν κατάφερε να μπει σε καμία περίπτωση στον ρυθμό του αγώνα και πλέον βρίσκεται σε δεινή θέση, μιας και στις εναπομείνασες αγωνιστικές θα πρέπει να κάνει σχεδόν το απόλυτο.

Βρίσκει ρυθμό ο Πανελευσινιακός

Τη δεύτερη σερί νίκη του πήρε ο Πανελευσινιακός, ο οποίος επικράτησε με σχετική άνεση του Πρωτέα Βούλας με 70-53 και έκανε ένα ακόμα πολύ σημαντικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Σε έναν αγώνα όπου οι "σταχυοφόροι" είδαν τον πρώτο τους σκόρερ, Ανδρέα Ψαρόπουλο, να χτυπά στο φρύδι και να κάνει ράμματα, με τη συμμετοχή του στον αγώνα της επόμενης αγωνιστικής με τον Πανερυθραϊκό να είναι αμφίβολη, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια και μπορεί τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης να προοικονομούσαν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, στο β' δεκάλεπτο όμως κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στο +10. Η γινόταν όλο και καλύτερη για τον Πανελευσινιακό, ο οποίος είχε πλέον υπό τον έλεγχο του το ρυθμό και έδινε διαστάσεις θριάμβου, με τον Λευτέρη Καλογήρου να βλέπει μία συνολικά καλή εμφάνιση από την ομάδα του και παράλληλα και να ξεκουράζει στο τέλος τους βασικούς, με δεδομένη και την κρισιμότητα του αγώνα κόντρα στον Πανερυθραϊκό την επόμενη αγωνιστική.

4/4 και συνεχίζει

Την 4η συνεχόμενη νίκη του πανηγύρισε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Δούκα με 86-83 σε ένα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές με το σασπένς να είναι έντονο μέχρι τέλους. Το παιχνίδι είχε ένταση από τα πρώτα κιόλας λεπτά, όταν αποβλήθηκε ο Νάσος Χούμπαυλης για διαμαρτυρία, με τον Γιώργο Λυτόπουλο να "τρέχει" την ομάδα στη συνέχεια. Ο Πανερυθραϊκός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα είχε και διαφορές στο σκορ, όμως στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και κατάφεραν να μπουν στον αγώνα, με το επιθετικό κρεσέντο των φιλοξενούμενων να δίνει ξανά διαφορά στον Πανερυθραϊκό. Το φινάλε ήταν επικό, με τον Άλκη Παππά να παίρνει εν πολλοίς από το χέρι τον Δούκα και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 78-75, με 3' να απομένουν για το φινάλε. Οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή και πάλι όμως βρήκαν το δρόμο για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα και παρά το εντυπωσιακό τρίποντο του Παππά στο φινάλε, η νίκη έφτασε στον Πανερυθραϊκό.

"Κλείδωσε" την παραμονή ο Παπάγου, έπεσε μαχόμενος ο Κρόνος

Τη 13η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Παπάγου, ο οποίος επικράτησε του Κρόνου Αγ. Δημητρίου με 79-73, με τους φιλοξενούμενους να αποχαιρετούν και τυπικά την κατηγορία και να επιστρέφουν στη Γ' Εθνική. Οι "στρατηγοί" δεν πέρασαν εύκολα βέβαια, με τους παίκτες του Κώστα Ρουμελιώτη να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη και για να έχουν ακόμα ελπίδες. Ο Περικλής Ταυρόπουλος είδε για ένα ακόμα παιχνίδι τον Τόλη Κουτρούλια να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή εμφάνιση φτάνοντας τους 29 πόντους. Αγωνιστικά μπορεί ο Παπάγου να τελείωσε το ημίχρονο με τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματα τους και παρά τις απουσίες κοίταξαν στα μάτια τον σημερινό τους αντίπαλο, χωρίς όμως να φτάσουν στη νίκη.

Επιστροφή στις νίκες και κοιτά (ξανά) ψηλά

Στις νίκες επέστρεψε μετά από ένα κρεσέντο αρνητικών αποτελεσμάτων ο Έσπερος, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του ΚΑΟ Κορίνθου με 71-58, βάζοντας σε δυσχερή θέση τους γηπεδούχους στη μάχη που δίνουν με την παραμονή. Το παιχνίδι αμφίρροπο στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και χωρίς να ξεφεύγει κάποια. Όλα άλλαξαν στο β' ημίχρονο όταν η άμυνα των παικτών του Αντώνη Μάντζαρη... έτρωγε σίδερα, ενώ επιθετικά ο Μπούσι ήταν αυτός που οργάνωνε, ενώ Γραμματικός και Θεοδοσίου "χτυπούσαν" από τα 6,75, με αποτέλεσμα ο Έσπερος να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα να έρθει η πολύτιμη νίκη.

Ανάσα για Πεντέλη, λιγοστεύουν οι ελπίδες για το Ίλιον

Την πλέον σημαντική νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία πέτυχε η Πεντέλη, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης Ιλίου με 80-78 και έφτασε τις 12 νίκες, την ώρα που η Ένωση Ιλίου έχει μείνει μόλις στις 8 νίκες αν και έχει ένα αγώνα λιγότερο, αυτόν που θα δώσει με τον Έσπερο την προσεχή Τετάρτη (17/4) και εν πολλοίς θα είναι ο αγώνας που θα κρίνει το μέλλον της ομάδας. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο στο α' ημίχρονο, για να μετατραπεί η αναμέτρηση σε ντέρμπι στη συνέχεια και στο φινάλε η ευστοχία των παικτών του Κώστα Χαρτοματσίδη, σε συνδυασμό με τις κομβικές άμυνες, έφεραν τη μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Πανελευσινιακός (Καλογήρου):
Κυριακόπουλος 13 (2), Ηλιάδης 8 (2), Καράμπελας 7 (1), Βούλγαρης 5 (1), Σταθόπουλος 11, Ιωάννου, Δούκας 10, Φέιζο 2, Αναγνωστάκης 6, Ψαρόπουλος 8, Κεφάλας,
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος):
Κυριλής 2, Ματσάγγος 9 (2), Ματαλιωτάηκης 8, Αγγελόπουλος 8, Μόρφης 10 (2), Παπαδάκης 2, Αυγενικός 3 (1), Παπαρέγκας 2, Φιλίππου 2, Γάργαλης 2, Καματερός 5

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-69
Δεκάλεπτα: 27-20, 49-42, 66-57, 81-69
Διαιτητές: Κάρδαρης, Πολυχρόνης
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Βασιλόπουλος 7 (1), Σιμιτζής 8 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 9 (2), Δέδες 17 (2), Γκαϊτάσοφ 7 (2), Σεργιένκο 3, Χάλαρης 15 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 15 (3), Ρεκουνιώτης, Παπανικολάου, Φωτόπουλος
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Γοργόνης 11, Κουφόπουλος 9 (1), Μουστόπουλος 16, Γκάτζο 4, Καραμπάτσος 8, Ψημίτης 4 (1), Παπαδιονυσίου 5, Τάταρης 12 (1), Καννάς, Αρνόκουρος

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΓΛΑΥΚΟΣ 90-58
Δεκάλεπτα: 21-13, 44-25, 70-41, 90-58
Διαιτητές: Τσιμπούρης, Μαρίγλη
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 14 (1), Μαγιντόμπε 2, Κούτρας 3 (1), Κατωποδής 13 (3), Λυτόπουλος 6, Φωτίου 12 (1), Δαρτζέντας 2, Δερμιτζάκης 14 (1), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 4, Μπένος 6, Αρμάος 2.
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 12 (1), Λαζαρίδης 2, Βανδώρος 5, Γιαννικόπουλος 15 (2), Καρακωνσταντάκης 2, Κούτρας 2, Αγγελόπουλος, Δάβανης 9 (2), Τσεκλένης 4, Σπυράκος 6, Σακελλαρόπουλος.

ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΤΡΙΤΩΝ 85-77
Δεκάλεπτα: 25-12, 54-37, 65-56, 85-77
Διαιτητές: Διαμαντής, Κατραχούρας
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 5 (1), Κουμπούρας 14 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 18 (1), Παπαντωνίου 17 (5), Γεωργιάδης 14 (2), Μανάκας 5 (1), Μπουρτσουκλής, Σκορδάς, Αναγνωστόπουλος 12,
Τρίτων (Μιχελάκος): Τσούτσος 10 (1), Κουτούλας 7 (1), Ψαρόπουλος 10 (1), Καλαντζής 10 (1), Σπυριδάκης, Ντιμπ 8 (1), Νικολακόπουλος, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 17, Ύμερι, Κουκουνιάς 7, Βερτούδος 8 (2)

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 79-73
Δεκάλεπτα: 22-16, 45-35, 60-58, 79-73
Διαιτητές: Μηλαπίδης, Χριστοδουλάκης
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Πίνης 9 (2), Πρισκομάτης, Χρυσός 6, Ζώρζος 13 (2), Παπαπέτρου 4, Κουτρούλιας 29 (2), Αγγελόπουλος 10, Γιαννίκος 3 (1), Μπάλος 5
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς, Στραγανιώτης 7 (1), Τσάβος 3, Ξιούρας, Ζαραϊδώνης 20, Ανδρεάτος 3, Κόης 20 (1), Σολωμός 15, Καρακεχαγιάς 5

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 83-86
Δεκάλεπτα: 18-25, 42-51, 60-69, 83-86
Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Σκαλτσής
ΑΣΕ Δούκα (Χούμπαυλης): Δενδρινός 9, Παππάς 21 (1), Μποχωρίδης 18 (2), Βουγιούκας 23, Ευστρατίου 2, Ξύδης 3, Λάκκας, Τσιτσιγιάννης, Μήτσιαλος 7, Πετς.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 18, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 11 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 7, Γιαουρτόγλου 18 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 11 (3), Αντωνίου 10 (2), Καστανιώτης 4, Ματζιώρης 5 (1), Σπάχια.