LUAVI header ad

Eurocup: Το πανόραμα της 2ης αγωνιστικής (pics,vids)

Διαβάστε όσα είδαμε στην δεύτερη αγωνιστική του Eurocup, το πρόγραμμα της τρίτης αγωνιστικής αλλά και το πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία.

Α’ Όμιλος

Το πάλεψε πολύ ο Προμηθέας αλλά δεν μπόρεσε να επιστρέψει από το -18 (16-34) στην Πάτρα γνωρίζοντας την ήττα με 74-77. Ίσως αν είχε ένα καλύτερο ποσοστό στις βολές να είχε πάρει αυτός το ρόζ φύλλο αγώνος.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε το παιχνίδι με την Ούλμ, η Ανδόρα χάρη στις εξαιρετικές δύο "μεσαίες" περιόδους (δεύτερη και τρίτη). Έφτασε μέχρι το +26, 72-46 αλλά άφησε το πόδι από το γκάζι με τον Ιμπάν Ναβάρο να ανοίγει το ροτέισιον στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. MVP της αναμέτρησης σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής ο Ντέγιαν Τοντόροβιτς με 15 πόντους και 5 ασίστ.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ Βίρτους Μπολόνια και Μακάμπι Ρισόν τεράστια. Αυτό αποτυπώθηκε και στο παρκέ με τους Ιταλούς να επικρατούν πολύ εύκολα με 96-77. Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες του ενώ μετά το Ιταλικό πρωτάθλημα ο Μίλος Τεόντοσιτς ντεμπούταρε και στο Eurocup (11 πόντους). Πολυτιμότερος του αγώνα ο Τζιανπάολο Ρίτσι με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Β' Όμιλος

Στο μοναδικό παιχνίδι του δεύτερου ομίλου που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, η Τόφας μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ του Βελιγραδίου φτάνοντας στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου μέχρι το +14, 15-29. Όμως σταδιακά και με τον Ζάγκορατς να κάνει ότι θέλει την Τουρκική άμυνα η Παρτιζάν μείωσε σε 45-49 (ημίχρονο). Το τρίτο δεκάλεπτο μας προετοίμασε για ντέρμπι (66-66) αλλά η Παρτιζάν με μία εξαιρετική τελευταία περίοδο έφτασε στη νίκη με διψήφια μάλιστα διαφορά, 93-80 ζευγαρώνοντας τις νίκες της. Κορυφαίος του αγώνα ο Ράντε Ζάγκορατς με 26 πόντους και 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης βάζοντας υποψηφιότητα για το βραβείο του MVP της εβδομάδας.

Στο Κουμπάν, η πανάκριβη Λοκομοτίβ πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της στην πρωταθλήτρια Ιταλίας, Βενέτσια. Το τελικό 77-63 φανερώνει την εξαιρετική αμυντική λειτουργία της Ρωσικής ομάδας καθ'όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Πρώτος σκόρερ του ματς ο Σάμ Ντέκερ με 15 πόντους ενώ ο Μάικ Μπράμος κινήθηκε σε ρηχά νερά για τους Ιταλούς με 5 πόντους και 3 ασίστ.

Μία Λιμόζ για... φίλημα στην Γαλλία. Η Ρίτας Βίλνιους διεκδικούσε το παιχνίδι μέχρι το 30' καθώς υπολειπόταν με 58-54 της Λιμόζ. Από εκεί και πέρα ήρθε η κατηφόρα για την Λιθουανική ομάδα που ηττήθηκε με 21 πόντους διαφορά (82-61) λόγω του 24-07 της τελευταίας περιόδου. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Κρίστον με 19 πόντους αλλά και 8 ασίστ.

Γ’ Όμιλος

Η Νταρουσάφακα μετά το σπουδαίο διπλό της πρεμιέρας στην έδρα της Τσεντεβίτα, υπερασπίστηκε την έδρα της απέναντι στην Ναντέρ χάρη κυρίως στην εξαιρετική πρώτη περίοδο (23-13). Δεν κοίταξε πότε πίσω και έφτασε σχετικά εύκολα στο τελικό 72-65. 16 έβαλε ο Τζόουνς ενώ 15 πόντους πρόσθεσε ο Χάμιλτον για τους νικητές.

Η Μπανταλόνα μπορεί να μην έχει ξεκινήσει καλά την χρονιά, με τρεις ήττες στην ACB και ήττα στην πρεμιέρα του Eurocup από την Ναντέρ αλλά ήρθε η ώρα να κάνει σεφτέ. Με τους Κλέμεν Πρέπελιτς και Νίκο Ζήση να ηγούνται των προσπαθειών, οι Ισπανοί κυριάρχησαν για τρεις περιόδους (μόνο η δεύτερη περίοδος άνηκε στην Μπρέσια) στο Palau Municipal d'Esports de Badalona και έφτασαν στη νίκη με 81-68. Ο Σλοβένος γκάρντ, Πρέπελιτς πέτυχε 24 πόντους αλλά με 2/11 τρίποντα ενώ ο "δικός μας" Νίκος Ζήσης πραγματοποίησε μία μεστή εμφάνιση με 13 πόντους και 5 ασίστ.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την δεύτερη ημέρα της δεύτερης αγωνιστικής του Eurocup και έκλεισε την δεύτερη αγωνιστική για τον τρίτο όμιλο, η Ούνιξ Καζάν βρέθηκε να χάνει με 47-60 στα τέλη της τρίτης περιόδου αλλά χάρη στον ασταμάτητο Σμίθ έκλεισε το δεκάλεπτο στο -5, 55-60. Το σερί έφτασε μέχρι το 15-0 για τους Ρώσους που κατάφεραν να προηγηθούν με 62-60 πριν ευστοχήσει σε δίποντο για την ισοφάριση ο Σιμόνοβιτς. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη είχε όμως κάνει την δύσκολη δουλειά επιστρέφοντας στον αγώνα και έμενε μόνο να τελειώσει την δουλειά. Με τους Τάιους, Κολέσνικοβ και Καιμακόγλου να βοηθάνε τον Τζαμάρ Σμίθ το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα μετατράπηκε σε πάρτι με την Ούνιξ να φτάνει στη νίκη με 80-67. Το επιμέρους σκόρ 33-7 στα τελευταία 13 λεπτά προκαλεί ίλιγγο.

Δ’ Όμιλος

Η Όλντενμπουργκ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στην Τουρκία και προηγήθηκε με 13-24 αλλά η Γαλατασαράι έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε, 38-37. Αυτό ήταν, το νερό είχε μπει στο αυλάκι, η ομάδα του Ερτουγκρούλ Ερντογάν δεν κοίταξε πότε ξανά πίσω της φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση με 92-79. Ο παλιός μας γνώριμος από την θητεία του στους "πράσινους", Ζάκ Όγκαστ σταμάτησε στους 18 πόντους ενώ ο Άαρον Χάρισσον πρόσθεσε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ για την Γαλατά, η οποία έκανε το 2/2 στον όμιλο.

Με ατσάλινη άμυνα, ένα εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο και έναν Ντεόν Τόμπσον "φωτιά", η Μάλαγα πέρασε αλώβητη από την Πολωνία και παρέμεινε αήττητη στο Eurocup. Οι Ισπανοί μπορεί να είχαν έναν παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων αλλά ο Ντεόν Τόμπσον σε συνδυασμό με την άμυνα έφτανε και περίσσευε. Ο Αμερικανός με καταγωγή από την Ακτή Ελεφαντοστού, σούτινγκ γκάρντ πέτυχε 21 πόντους. Το συγκρότημα του Κασιμίρο μπορεί να πέτυχε μόνο 66 πόντους αλλά δέχτηκε 59, διπλασιάζοντας τις νίκες του στην διοργάνωση.

Τεράστιας σημασίας διπλό πανηγύρισε στην έδρα της Μπουντουσνόστ, η Τρέντο. Οι Ιταλοί έλεγξαν πλήρως την κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο και πήγαν στα αποδυτήρια με +9, 34-43. Η ομάδα του Σούμποτιτς όμως βγήκε από τα αποδυτήρια για να πουλήσει ακριβά το τομάρι της και με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 59-56. Κάπου εκεί η Τρέντο με τους Κέλλυ (15 πόντους, 9 ριμπάουντ) και Κίνγκ (15 πόντους) ξαναπήρε τα ηνία της αναμέτρησης κάνοντας ένα επιμέρους σκόρ 2-13 για το +8 των φιλοξενούμενων, 61-69. Οι Μάρτιν και Νίκολιτς έβαλαν εκ νέου την ομάδα από το Μαυροβούνιο στο παιχνίδι, 68-69 αλλά δύο τρίποντα του Κίνγκ τέλειωσαν την αναμέτρηση, με του Ιταλούς να επικρατούν με 68-77.