Eurocup: Το πανόραμα της 3ης αγωνιστικής (pics,vids)

Διαβάστε όσα είδαμε στην τρίτη αγωνιστική του Eurocup, το πρόγραμμα της τέταρτης αγωνιστικής αλλά και το πως έχει διαμορφωθεί η βαθμολογία.

Α’ Όμιλος

Τα αποτελέσματα της τρίτης αγωνιστικής:

Βίρτους Μπολόνια-Ανδόρα 87-72

Η Ανδόρα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι στην Ιταλία και προηγήθηκε με 17-28 χάρη κυρίως στον εξαιρετικό Χάνα. Με τον Γκάμπλ (19 πόντους με 9/9 δίποντα) να κάνει πράγματα και θαύματα για τους γηπεδούχους η Μπολόνια έφτασε στο 64-49 στο 30' με επιμέρους σκορ 47-21 στην δεύτερη και τρίτη περίοδο. Τυπικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος με τους Ιταλόυς να παίρνουν λύσεις από τον Μίλος Τεόντοσιτς (15 πόντους, 8 ασίστ) και να φτάνουν εύκολα στο τελικό, 87-72 φτάνοντας στους έξι βαθμούς (3/3).

Μακάμπι Ρισόν-Μονακό 77-72

Η ουραγός του ομίλου, Μακάμπι Ρισόν υποδέχθηκε την αήττητη Μονακό στο Ισραήλ. Η Ρισόν σε ένα ματς που είχε τα πάντα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος παρότι μετά το υπέρ της 30-19 βρέθηκε να χάνει με 45-48 στην τρίτη περίοδο. Έχοντας σε απίστευτη κατάσταση τον Άλεξ Χάμιλτον οι Ισραηλίτες έφτασαν μέχρι το +15, 66-51 έξι λεπτά πριν το φινάλε αλλά οι Γάλλοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με διαδοχικά τρίποντα έφτασαν σε απόσταση αναπνοής (70-68) με 01:30 να απομένει. Οι δύο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια για το 72-70 στα 34'' αλλά εκεί ανεξήγητα τόσο νωρίς ο προπονητής της Μονακό, Σάσα Ομπράντοβιτς αποφάσισε να οδηγήσει το παιχνίδι στην ρουλέτα των βολών οπού οι ψύχραιμοι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την σπουδαία πρώτη τους νίκη στον όμιλο. Ο Άλεξ Χάμιλτον έβαλε υποψηφιότητα για το MVP της τρίτης αγωνιστικής μαζεύοντας 38 βαθμούς στο ranking (!). 22 πόντοι, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ η απίθανη στατιστική του.

Ρίτας Βίλνιους-Παρτιζάν 61-66

Σπουδαίο διπλό πανηγύρισε στην Λιθουανία η Παρτιζάν. Σε ένα παιχνίδι που καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ η Παρτιζάν στα 45" για το τέλος με ένα τρίποντο του Γκόρντιτς (13 πόντους και 7 ασίστ) πήρε ουσιαστικά την νίκη καθώς ο Μαυροβούνιος γκάρντ της έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (59-63). Εκτός του Γκόρντιτς, ο Πέιτζ πέτυχε 17 και ο Μόσλει 11 πόντους μαζεύοντας και 7 ριμπάουντ.

Βενέτσια-Τόφας 76-65

Η Βενέτσια του Μπράμος (14 πόντους) μετά από δύο ήττες πανηγύρισε την παρθενική της νίκη στη φετινή διοργάνωση κόντρα στην σκληροτράχηλη Τόφας του Μάτ Λοτζέσκι (6 πόντους). Η Βενέτσια έχτισε διαφορά στην δεύτερη περίοδο και παρά τις προσπάθειες της Τουρκικής ομάδας να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης, άντεξε. Κορυφαίος για τους νικητές ο Όστιν Ντέι με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Όμως την παράσταση έκλεψε ο Ντέβιν Ουίλιαμς με ένα μυθικό double-double για τους φιλοξενούμενους (28 πόντους και 10 "σκουπίδια").

Λοκομοτίβ Κουμπάν-Λιμόζ 86-75

Η πανάκριβη Λοκομοτίβ τα βρήκε σκούρα με την Λιμόζ καθώς μέχρι το 30' έχανε (55-58). Όμως με επιμέρους σκορ 31-17 στην τελευταία περίοδο οι Ρώσοι έφτασαν σχετικά εύκολα στην επικράτηση στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το είχε το όνομα... Ουίλιαμς στην τρίτη αγωνιστική του β' ομίλου καθώς ο Άλαν πέτυχε 17 πόντους για τους νικητές ενώ ο "πολύς" Σαμ Ντέκερ έβαλε 14 μαζεύοντας και 6 ριμπάουντ.

Ναντέρ-Ουνίκς Καζάν 92-94

Από το πουθενά στην κυριολεξία η Ουνίκς Καζάν έφυγε με το διπλό από τη Γαλλία. Απίστευτη αυτοκτονία από τη Ναντέρ η οποία είχε τα ηνία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Κέρδιζε με 92-88 με 1 λεπτό και κάτι ψιλά να απομένουν αλλά οι βολές του Μακκόλουμ και το τρίποντο του Τζαμάρ Σμίθ (0-6 σερί) έδωσαν στους Ρώσους ένα ματς το οποίο και οι ίδιοι μπορεί να είχαν ξεγράψει μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Οι πρωταγωνιστές του τελευταίου λεπτού για την Ούνικς ήταν και οι πρωταγωνιστές της αναμέτρησης με τους δύο Αμερικανούς να πετυχαίνουν από 24 πόντους ο καθένας και να οδηγούν την Ούνιξ στην δεύτερη της νίκη.

Μπρέσια-Τσεντεβίτα 78-71

Για δεύτερο σερί παιχνίδι η Τσεντεβίτα ενώ προηγείται μέχρι το 30' και με διψήφιες διαφορές, δεν αντέχει και τελικά χάνει εκτός έδρας. Την προηγούμενη εβδομάδα γηπεδούχος ήταν η Ούνικς ενώ σήμερα η Μπρέσια. Στο ίδιο έργο θεατές. Ο Λανσντόουν με 16 πόντους και ο Αμπάς με 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Ιταλών ενώ ο Κόντι Μακιντάιρ είχε 21 πόντους για τους ηττημένους.

Μπανταλόνα-Νταρουσάφακα 85-82

Ο Κλεμέν Πρέπελιτς βρέθηκε σε πολύ κακή βραδιά επιθετικά αλλά εκείνος πήρε και έβαλε το σουτ-προσευχή στο τέλος. Αυτός είναι ο Σλοβένος killer που σήμερα τα έσπασε αλλά έβαλε αυτό το πίσω από το κέντρο σουτ που μέτρησε (μετά από instant replay) και... πόνεσε την Νταρουσάφακα. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος αλλά η προσωπικότητα του πρώην παίκτη της Ρεάλ Μαδρίτης μίλησε και με αυτό το απίθανο buzzer-beater έδωσε στην ομάδα του Νίκου Ζήση (11 πόντους) το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνος.

Ουνικάχα Μάλαγα-Γαλατασαράι 88-83

Το 3/3 έκανε η Μάλαγα παραμένοντας αήττητη στο Eurocup και υποχρεώνοντας την Γαλατασαράι στην πρώτη της ήττα. Πολύ ισορροπημένος ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν με ισχνό προβάδισμα στα αποδυτήρια (41-39). Με πολύ καλό μπάσκετ στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου οι Ανδαλουσιάνοι έφτασαν μέχρι το +18, 78-60 και πίστεψαν ότι είχαν καθαρίσει την μπουγάδα. Όμως οι Τούρκοι με το τέταρτο τρίποντο του Χάρισον (20 πόντους) έφεραν το παιχνίδι στο 85-80 με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Οι Ισπανοί όμως κράτησαν την διαφορά για το τελικό 88-83.

Μπουντουσνόστ-Γκντίνια 59-62

Η Γκντίνια μας συστήθηκε στην πρεμιέρα όταν πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της Όλντενμπουργκ. Σήμερα απέδειξε πως δεν είναι ομάδα-πυροτέχνημα καθώς πέρασε και από το Μαυροβούνιο και την έδρα της Μπουντουσνόστ. Η Πολωνική ομάδα έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά στο φινάλε με μία αντεπίθεση διαρκείας έφερε το παιχνίδι εκεί που το ήθελε και το κέρδισε δίκαια με 59-62 βγάζοντας την τελευταία άμυνα. Κορυφαίος παίκτης για τους νικητές, ο Ντεβόντε Άπσον με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ "αγγίζοντας" το double-double.

Τρέντο-Όλντενμπουργκ 91-81

Η Τρέντο ευτύχησε να έχει τους Νόξ, Τζεντίλε σε εξαιρετική ημέρα. Ο Αμερικανός πέτυχε 25 ενώ ο πρώην παίκτης του "τριφυλλιού" πρόσθεσε 19 πόντους. Η Ιταλική ομάδα κυριάρχησε και στις τέσσερις περιόδους και έχτισε σταδιακά μία διαφορά η οποία της έδωσε σχετικά εύκολα την δεύτερη νίκη σε τρία παιχνίδια. Από Γερμανικής πλευράς ο Μπούθ σημείωσε 20 πόντους.