Δευτέρα, 20 Φεβρουαρίου 2017
Επιστροφή στις νίκες με 20άρα για Κολοσσό!
Πέμπτη, 16 Φεβρουάριος 2017 21:09 | Basketblog

Επιστροφές στις νίκες για τον Κολοσσό αφού έκανε επιβλητική εμφάνιση και κέρδισε με 20 πόντους εκτός έδρας και συγκεκριμένα με σκορ 66-86 τον Κόροιβο και πλέον μπορεί και κοιτάζει με μεγαλύτερη σιγουριά μια θέση για τα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Νωθρά μπήκε στο ματς ο Κολοσσός με τον Κόροιβο να αρχίζει καλύτερα και να εκμεταλλεύεται το κακό ξεκίνημα του αντιπάλου και να φτάνει στην μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς με 8-0 μετά από τα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα με την Κολοσσό να απαντάει στο σερί των γηπεδούχων και να κάνει το 16-16 με την λήξη της πρώτης περιόδου.Επιθετικός μονόλογος για τους φιλοξενούμενος στο δευτερο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 6ο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου με το σκορ 28-21 υπέρ του Κόροιβου να γίνεται 31-38 στο ημίχρονο με σερί 3-17!

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος με τον Κολοσσό πλέον να παίζει με περισσότερη ομαδικότητα και να αυξάνει την διαφορά στο +14,37-51, στο 26' με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν μόνο με συνεχόμενα καλάθια και προσωπικούς πόντους να μειώσουν στους 8 πόντους στο 30'. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να αφήσουν τον αντίπαλο να πιστέψει ότι μπορεί να γυρίσει το παιχνίδι και με ένα εντυπωσιακό σερί 2-13 ύστερα από 4 λεπτά έδωσε τέλος στην υποψία για το ποιος θα είναι ο νικητής με τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικά και το τελικό σκορ να είναι 66-86.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Ρέλεφορντ παρόλο που ήταν άστοχος (7/19 σουτ), είχε όμως 8 ριμπάουντ και 7 ασσίστ ενώ για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Στάρκς με 27 πόντους όντας και πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-38, 50-58, 66-86.

Περισσότερα σε λίγο....

Κόροιβος: Γκότσερ(6), Μιλουτίνοβιτς(10), Στάρκς(27), Μιχαλόγλου, Σαχπατζίδης(3), Χατζηνικόλας(3), Σπυριδωνίδης, Αποστολίδης, Μπεκρής, Ιωακειμίδης, Πόλαρντ(8), Χολ(9)

Κολοσσός: Λίαπης, Ρέντικ(21), Τσούκου, Γεωργαλλής(4), Σαλούστρος(4), Ρέλεφορντ(13), Αγγελάκος(3), Άχονεν(4), Βασιλόπουλος(16), Παπαδάκης(1), Γουότσον(10), Χολ(10).