Σάββατο, 25 Μαρτίου 2017
Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν (εντυπωσιακή) ΑΕΚ!
Σάββατο, 18 Μάρτιος 2017 18:36 | Στέφανος Τάτσιος

Ένα σημαντικό διπλό μέσα στην Αμαλιάδα επί του Κόροιβου του Ντίνου Καλαμπάκου πέτυχε η ΑΕΚ με 89-63. Οι «κιτρινόμαυροι» του Σωτήρη Μανωλόπουλου δεν ήταν καλοί ειδικά στην άμυνα στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ημίχρονο με «όπλο» την άμυνα και τις καλές επιλογές στην επίθεση πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Πλέον η ΑΕΚ έχει ρεκόρ 17-5 και έχει «κλειδώσει» την 3η θέση, ενώ ο Κόροιβος συνεχίζει να παλεύει για την παραμονή με ρεκόρ 7-15.

Κορυφαίοι των νικητών ήτσν ο Σάκοτα με 18 πόντους και ο Μαυροκεφαλίδης με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τον Κόροιβο ξεχώρισε ο Γκότσερ με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Στενός «κορσές» της ΑΕΚ ο Κόροιβος

Ο Κόροιβος από την αρχή του ματς δυσκόλεψε την ΑΕΚ ειδικά στην άμυνα όπου οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου σημείωσαν σε 5 λεπτά μόλις 4 πόντους (6-4) και παρουσίαζαν έλλειψη συγκέντρωσης. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και στην επίθεση, αλλά το ίδιο έκανε και η ΑΕΚ με το σκορ να γίνεται 14-13 (στο 8') και το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-21 υπερ της ΑΕΚ. Η δεύτερη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα με τους φιλοξενούμενους να έχουν καλύτερη επιθετική λειτουρία και να προηγούνται με 34-27 (στο 14'). Ο Κόροιβος κατάφερε να μειώσει σε 37-35 (στο 17') χάρη στην πίεση σε όλο το γήπεδο, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει με την ΑΕΚ μπροστά στο σκορ με 44-42.

Ανδρικά παπούτσια μπάσκετ από το Cosmos Sport σε προσφορά!

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού στην Αμαλιάδα, οι γηπεδούχοι δεν άφηναν την ΑΕΚ να πάρει «ανάσα» και είτε ήταν μπροστά στο σκορ (52-51) είτε έμεναν κοντά στους φιλοξενούμενους (56-52 στο 25'). Η ΑΕΚ μεγάλωσε την διαφορά στο +9 (61-52 στο 28') χάρη σε ένα σερί 10-0 και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με την διαφορά στους 14 (68-54). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η ΑΕΚ κρατούσε στα χέρια της την νίκη με την διαφορά να είναι μεγάλη. Περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος οι «κιτρινόμαυροι» εκτοξευσαν την διαφορά στο +18 (77-59) και μετά από αυτό όλα είχαν κριθεί με τον Κόροιβο να μη μπορεί να αντιδράσει. Τελικό σκορ 89-63 με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να παίρνει ένα σημαντικό διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-44, 54-68, 63-89

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Σταρκς 8, Σανέ 3, ΜακΚλίλαν 9, Πόλαρντ 12, Γκότσερ 20(2), Μιλουτίνοβιτς, Σαχπατζίδης, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης4 , Αποστολίδης, Μπεκρής, Μιχάλογλου 7(1)

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 9(2), Βασιλειάδης, Ντίξον 11, Μαυροειδής 6, Μαυροκεφαλίδης 15(1), ΜακΓκράθ 9(1), Ελονού 2, Χαριτόπουλος 1, Λαρεντζάκης 7(1), Νιούλεϊ 8(1), Τσαλμπούρης 3(1), Σάκοτα 18(2)