Σάββατο, 25 Μαρτίου 2017
Καθάρισε από νωρίς ο ΠΑΟΚ
Σάββατο, 18 Μάρτιος 2017 18:41 | Αχιλλέας Ζούγρης

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της Κύμης με 88-71 για την 22η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Ο "δικέφαλος του Βορρά" με αυτή την νίκη παραμένει στο κόλπο της 4ης θέσης με ρεκόρ 12-10!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Νέιθαν Σόμπεϊ με 25 πόντους και Λίνος Χρυσικόπουλος με 15 και 8 ριμπάουντ. Για την Κύμη ο Τσάβνταρ Κοστόφ είχε 14 πόντους και ο Ντάνιελ Όρτον 13.

Με δίδυμο Σόμπεϊ-Χρυσικόπουλος

ΠΑΟΚ και Κύμη πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα (7-8). Οι Θεσσαλονικείς όμως πάτησαν το γκάζι και έτρεξαν σερί 12-0 , ενώ κράτησαν τους φιλοξενούμενους χωρίς σκορ για σχεδόν 4 λεπτά. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τους γηπεδούχους στο +13, 28-15. Η Κύμη με δύο τρίποντα του Κοστόφ πλησίασε στους 6, 28-21, στα πρώτο ενάμισι λεπτό της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα μικρό ξέσπασμα για το 33-21. Η καλή άμυνα του «δικέφαλου» είχε εξαναγκάσει τους Ευβοιώτες σε 13 λάθη και το 51-33 του ημιχρόνου ήταν φυσιολογικό. Ο Σόμπεϊ είχε ήδη 16 πόντους ενώ ο Χρυσικόπουλος 11 με 3/3 διπόντα, 1/1 τρίποντο και 2/2 βολές!

Άνετος στο δεύτερο ημίχρονο

Ο Σόμπεϊ συνέχισε τον... χαβά του και με δικό του καλάθι ο ΠΑΟΚ πήγε στο +20, 55-35. Η Κύμη όμως βρήκε το σθένος και επέστρεψε στο ματς και μετά το 57-40 του Κλάντον, πέτυχε 8 σερί πόντους για το 57-48, κατεβάζοντας την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στα μέσα της τρίτης περιόδου. Κύριοι εκφραστές της μείωσης του σκορ ήταν οι Τουντζιαράκης και Καντί την στιγμή που το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 63-52. Ύστερα από φάουλ του Ντίξον σε προσπάθεια για τρίποντο, ο ΜακΦάντεν ευστόχησε και στις 3 βολές για το 66-52 στο 31’. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και διατηρούσε προβάδισμα άνω των 10 πόντων. Πάλεψε η Κύμη αλλά δεν κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στα λεπτά που απέμεναν. Τελικό σκορ στην Πυλαία, 88-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 51-33, 63-52, 88-71.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 25(3), Χρυσικόπουλος 15(1), Κόνιαρης 8(1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 3, ΜακΦάντεν 11(1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης 5, Καραμανώλης, Πέινερς 13(2), Κλάντον 6.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 12(1), Ντίξον 3(1), Σχίζας 2, Καντί 10(2), Σιγκούνας 2,Τσούπκοβιτς 1, Κωνσταντακόπουλος, Κοστόφ 14(2), Σταμάτης 10(1), Παλμπλαντ 4, Όρτον 13.