Σάββατο, 25 Μαρτίου 2017
Εύκολο βράδυ για το τριφύλλι
Σάββατο, 18 Μάρτιος 2017 22:15 | Ανδρέας Βελισσάριος

Ο Παναθηναϊκός μετά την μεγάλη νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε στο ΟΑΚΑ το Λαύριο. Αυτά τα παιχνίδια κρύβουν κίνδυνο και οι "πράσινοι" θα έπρεπε να προσέξουν ώστε να μην πέσουν θύμα έκπληξης, και σωματικής επιβάρυνσης μιας και ακολουθεί διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Το τριφύλλι παρουσιάστηκε σοβαρό σε όλη την διάρκεια του αγώνα βάζοντας από την πρώτη περίοδο τις βάσεις και τα θεμέλια για μια άνετη επικράτηση. Ο Τζέιμς Γκιστ φάνηκε και σε αυτό το παιχνίδι έτοιμος, θυμίζοντας τον παλιο, καλό...και εκρηκτικό Γκιστ.

"Φιλμ αγώνα"

Οι πράσινοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με τους Γκιστ και Φελντέιν, με την ομάδα του Λαυρίου να μην μπορεί να ακολουθήσει. Το γρήγορο 14-2 του ΠΑΟ, μπλόκαρε την ομάδα του Χρήστου Σερέλη που δεν έβρισκε λύσεις τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, χάνοντας όλες τις προσωπικές μονομαχίες. Ο πλουραλισμός και το βάθος του ρόστερ του Τσάβι Πασκουάλ έκαναν την διαφορά, με τον Ρίβερς και τον Μπουρούση να έρχονται από τον πάγκο και να φτάνουν την διαφορά στο +20. Ο Παναθηναϊκος έριξε την ένταση και το τέμπο στην δεύτερη περίοδο, κρατώντας δυνάμεις για το δύσκολο μεσοβδόμαδο πρόγραμμα της Ευρωλίγκας. Παρόλα αυτά η διαφορά δεν έπεσε μιας και το Λαύριο προσπαθούσε να πάρει σκορ και λύσεις , κυρίως από τους Αμερικανούς της ομάδας με τον Πάντερ και τον Έβανς να μάχονται μόνοι τους. Σκορ ημιχρόνου 44-27, με το Λαύριο να αρχίζει να "παραιτείται" από την όποια προσπάθεια ανατροπής.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά με τον Γιάννη Μπουρούση να φτάνει στο κόκκινο τα κοντέρ, και να μάχεται στην ρακέτα κερδίζοντας όλες τις μάχες, κατά κράτος. Ο Νικ Καλάθης που περνάει μια περίοδο αναστοχασμού και αμφιβολίας, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο σημειώνοντας 14 πόντους με εξαιρετικά ποσοστα ευστοχίας, και προσωπικά ρεσιτάλ δημιουργίας και σκορ στην τρίτη περίοδο. Ο Τσάβι Πασκουάλ βλέποντας το παιχνίδι να "λήγει πρόωρα" και με συνοπτικές διαδικασίες έριξε στο παιχνίδι τους Φώτση, Μποχωρίδη, και Χαραλαμπόπουλο (είχε ήδη ξεκινήσει, αλλά πήρε περισσότερο χρόνο) ώστε να κρατήσει την διαφορά στο +20 και να "ζεστάνει" και να "ξεμουδιάσει" και τους παίκτες του, ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Θετική η παρουσία του Γκιστ που φαίνεται να επιστρέφει σε υψηλό επίπεδο, μετά τον τραυματισμό που τον άφησε έξω κοντά ένα μήνα. Τελικό σκορ 85-64 και εύκολο βράδυ για το τριφύλλι.