«Καθάρισε» στο τέλος η ΤΣΣΚΑ

Η Αρμάνι Μιλάνο ήταν άκρως ανταγωνιστική κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για περίπου τρία δεκάλεπτα, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη «καθάρισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο τη νίκη επικρατώντας στο τέλος με 90-85 στο Μιλάνο.

To 6/6 έκανε στο Μιλάνο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία επιβλήθηκε με 90-85 της Αρμάνι, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Πιανιτζάνι ήταν πολύ ανταγωνιστική για περίπου τρία δεκάλεπτα.

Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Κόρι Χίγκινς που τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους, σκοράροντας τους 16 από αυτούς στα τελευταία 12 λεπτά της αναμέτρησης δηλαδή από το σημείο που οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους για να πάρουν στο τέλος τη νίκη. Τον Αμερικανό γκαρντ ακολούθησε ο Ντε Κολό που είχε 18 πόντους με 4 τρίποντα ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μίτσοβ με 24 πόντους, για να τον ακολουθήσουν Γκουντάιτις και Τζέιμς που πέτυχαν και οι δύο από 16 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι τρέχοντας σερί 7-0. αλλά στα επόμενα λεπτά η Αρμάνι με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς που πέτυχε 7 πόντους πέρασε μπροστά με 16-12 στο 8ο λεπτό και 21-16 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Η ΤΣΣΚΑ ανέβασε στροφές και τρέχοντας 9-2 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, πήρε το προβάδισμα ξανά με 25-23. Το παιχνίδι στα υπόλοιπα λεπτά ήταν ντέρμπι, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να πάει στα αποδυτήρια στο +1 (41-40). Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με ένα προσωπικό show του Μίτσοβ, ο οποίος ήταν ασταμάτητος τη στιγμή που η ΤΣΣΚΑ είχε χάσει την επαφή της προς το καλάθι (56-45, 24'). Μετά από ένα τάιμ άουτ η ΤΣΣΚΑ ξύπνησε για τα καλά και μείωσε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου σε 66-63, με τον Χίγκινς και τον Ντε Κολό να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της ρώσικης αρκούδας στην επίθεση. Η ΤΣΣΚΑ άρχισε από εκεί που σταμάτησε. Την αρχή έκανε ο Κουλάγκιν με τρίποντο, για να ακολουθήσουν συνεχόμενα καλάθια από τον Χίγκινς και τον Πίτερς διαμορφώνοντας το 73-79 στο 36ο λεπτό. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς έφερε το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία (80-80), αλλά όχι για πολύ. Ο Χίγκινς και πάλι ήταν εκεί. Κέρδισε φάουλ, σκόραρε 6 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Χάινς, οδήγησαν την ΤΣΣΚΑ στη νίκη με 90-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-40, 66-63, 85-90.

Αρμάνι Μιλάνο (Πιανιτζάνι): Τζέιμς 16 (1), Μίτσοβ 24 (3), Γκουντάιτις 16, Μπέρτανς 12 (3), Ταρτσέβσκι 8, Κουζμίνσκας, Μπρουκς 7, Τζέρελς 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (4), Πίτερς 10 (2), Αντόνοφ, Ροντρίγκεθ 5, Βορόντσεβιτς, Κλάιμπερν 14 (1), Χίγκινς 23 (1), Χάκετ, Κουλάγκιν 3 (1), Κουρμπάνοβ, Χάινς 9, Χάντερ 8