Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τη Μπαρτσελόνα η Φενέρμπαχτσε που επιβλήθηκε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο (73-64).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Η Αρμάνι είχε ένα μικρό προβάδισμα στο 7′ (12-13) αλλά με πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς που σημείωσε 7 πόντους η Φενέρ πέρασε μπροστά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (24-15). Με τους Ντατόμε, Βέστερμαν, Σλούκα να ευστοχούν από τα 6.75μ η Φενέρ εκτόξευσε τη διαφορά της στους  17 (37-20, 18′), με τους Ιταλούς να μένουν στους 5 πόντους σε διάστημα 8 αγωνιστικών λεπτών, Τελικά η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (41-31). Ορεξάτος μπήκε στην τρίτη περίοδο ο Τόμας που πέτυχε 8 πόντους και έκανε το 51-37 στο 24′. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και με τον Ταρτζέφκσι να κυριαρχεί μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους (56-52, 32′). Οι γηπεδούχοι όμως με ”όπλο” τους την ευστοχία από την περιφέρεια κατάφεραν και διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας και έφτασαν στη νίκη με σκορ 73-64.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 41-31, 56-47, 73-64

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Νάναλι 4, Βέστερμαν 3 (1), Κάλινιτς 10 (2), Σλούκας 10 (2), Ντε Κολό 12 (2), Γουίλιαμς, Τόμας 10, Βέσελι 10, Ντατόμε 14 (3).

Αρμάνι (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 6, Μίτσοφ 2, Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 2, Ρολ 6, Ροντρίγκεθ 9 (1), Ταρζούσκι 10, Νέντοβιτς 2, Τσιντσιαρίνι 2, Σάικς 9 (1), Σκόλα 7 (1).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.