«Βασίλισσα» από... ατσάλι στο Μιλάνο!

Μεγάλη νίκη πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι, επικρατώντας με 85-91 των Ιταλών στο «Μεντιολάνουμ Φόρουμ», κάνοντας το 2x2 στη φετινή Euroleague.

«Αλύγιστη» έδειξε η Ρεάλ Μαδρίτης στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι, καταφέροντας να ανατρέψει την εις βάρος κατάσταση και να επικρατήσει εν τέλει με 85-91, συνεχίζοντας με νίκη το ξεκίνημα της στη νέα σεζόν.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους πρωταθλητές Ευρώπης, με την Αρμάνι να μπαίνει ιδανικά στο ματς παρασύροντας την αντίπαλο της με το φρενήρη ρυθμό που ακολούθησε. Αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ μέχρι και με 15 πόντους διαφορά (28-13), με προβλήματα τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Με εξαίρεση όμως το πρώτο τραγικό δεκάλεπτο, η Ρεάλ κατάφερε να βρει τα πατήματα της και να πάει το παιχνίδι στο δικό της τέμπο. Οι παίκτες του Πιανιτζάνι σταμάτησαν σταδιακά την πίεση στον αντίπαλο, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να σκοράρουν 28 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 50-41 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η «βασίλισσα» βελτίωσε και την άμυνα της, που ήταν το μόνο ζητούμενο που απέμενε για να επιστρέψει για τα καλά στο παιχνίδι. Στα μέσα της τρίτης περιόδου είχε ήδη καταφέρει να περάσει μπροστά στο σκορ (57-58 με 4-17 σερί), τελειώνοντας το δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 14-26 (64-67). Η Αρμάνι παρά το γρήγορο come-back της Ρεάλ δεν παρέδωσε τα όπλα και διατήρησε πολύ κοντινή επαφή στο σκορ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Μάικ Τζέιμς να δίνει απαραίτητες λύσεις στα κρίσιμα σημεία και τη συγκέντρωση της στο επιθετικό κομμάτι να είναι παροιμιώδης (μόλις 3 λάθη συνολικά σε όλο το ματς). Ωστόσο, η εκπληκτική εμφάνιση του Φακούντο Καμπάτσο και τα καθοριστικά του καλάθια «μαχαιριές» σε συνδυασμό με τον Άντονι Ράντολφ και τα πολλά ριμπάουντ που κέρδισε η Ρεάλ στο διάστημα αυτό, έγειραν την πλάστιγγα για τους Μαδριλένους που επικράτησαν με 85-91, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μια φορά πως αποτελούν και φέτος μεγάλο φαβορί για την κούπα.

Αν υπήρχε... δικαιοσύνη, το βραβείο του MVP θα έπρεπε να μοιραστεί στα δύο, καθώς αμφότεροι οι Ράντολφ και Καμπάτσο υπήρξαν ασταμάτητοι στο σημερινό παιχνίδι. Ο μεν Αμερικανός πραγματοποίησε ένα μεγαλοπρεπές double-double με 25 πόντους (τρεις λιγότεροι από το ρεκόρ καριέρας του) και 11 ριμπάουντ ενώ ο «δαιμόνιος» Αργεντίνος ήταν τόσο καλός που έπαιξε περισσότερο από κάθε άλλον συμπαίκτη του (33 λεπτά) σημειώνοντας 21 πόντους με 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ καθώς και μεγάλη συνεισφορά στο τέταρτο και κρίσιμο δεκάλεπτο επισκιάζοντας πλήρως το κακό παιχνίδι του άποντου Γιουλ. Για τους γηπεδούχους, ο πρώην «πράσινος» Μάικ Τζέιμς αποτέλεσε την κινητήριο δύναμη σκοράροντας 21 πόντους (πρώτος σκόρερ για Αρμάνι) σε μία μεστή και ώριμη εμφάνιση από τον ίδιο ενώ από κοντά βρέθηκε και ο έμπειρος Βλάντιμιρ Μίτσοφ που πρόσθεσε άλλους 20.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 50-41, 64-67, 85-91