LUAVI header ad

Άντεξαν οι Μπακς και υπέταξαν τους Σέλτικς, στην παράταση Πέλικανς και Νάγκετς (vids)

Πέντε αναμετρήσεις περιελάμβανε το πρόγραμμα της βραδιάς στον "μαγικό κόσμο" του NBA.

Κανένα πρόβλημα δεν είχαν στο Madison Square Garden οι Φοίνιξ Σανς οι οποίοι διέσυραν με το επιβλητικό 121-98 τους ανήμπορους να ακολουθήσουν τον ρυθμό, Νικς. Ο Ρίκι Ρούμπιο ήταν ο MVP για τους"ήλιους" καθώς έχασε το triple-double για 2 ριμπάουντ. Ο Ισπανός σταρ είχε 25 πόντους, 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο συνήθης ύποπτος, Ντέβιν Μπούκερ με 29 πόντους. Τρομερή εμφάνιση και από τον Ντεάντρε Έιτον ο οποίος έβαλε 26 πόντους και κατέβασε 21 ριμπάουντ! Για τους "νεουορκέζους" ο Τζούλιους Ράντλ είχε 26 πόντους.

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλά σερί οι Μιλγουόκι Μπακς έλεγξαν το ρυθμό και στο τέλος όταν οι Σέλτικς έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να κλέψουν τη νίκη, άντεξαν και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα. Τα "ελάφια" ήταν καταιγιστικά στο ξεκίνημα, όταν και προηγήθηκαν με 27 πόντους αλλά η ομάδα του Μπραντ Στίβενς έδειξε πόσο καλοδουλεμένη ομάδα είναι καθώς μείωσε σε 87-81. Ο Μάικ Μπούντενχολζερ έδωσε οδηγία στους παίκτες του να πάνε πάλι στα τρίποντα και εκείνοι τα έβαλαν... όλα για το 101-84. Οι Κέλτες παρότι και πάλι βρέθηκαν να χάνουν περίπου με 20 πόντους δεν τα παράτησαν και έφτασαν ως το -4, 127-123. Οι γηπεδούχοι, έβγαλαν άμυνες και πήραν την πολυπόθητη νίκη. Ο "Greek Freak" ήταν για άλλο ένα παιχνίδι... MVP. 32 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 10/20 βολές ήταν ο στατιστικός του απολογισμός. Από την άλλη, ο Κέμπα Ουόκερ σταμάτησε στους 40 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχία αλλά και 11 ριμπάουντ.

Απολαυστικό παιχνίδι στη Νέα Ορλεάνη με τους Τζαζ να στέλνουν το ματς στην παράταση αλλά εκεί να χαμογελάνε οι Πέλικανς. Η Γιούτα είχε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα το προβάδισμα αλλά ο Μπράντον Ίνγκραμ (ρεκόρ καριέρας, 49 πόντους) έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα, 122-121 με μόλις δύο δέκατα του δευτερολέπτου να απομένουν. Οι "μορμόνοι" δεν είχαν άλλη επιλογή από το να πάνε στο alley-oop του Ρούντι Γκομπέρ. Έτσι και έκαναν, με τον Γάλλο σέντερ να κερδίζει φάουλ και να πηγαίνει στη γραμμή της φιλανθρωπίας για να καθορίσει την έκβαση του αγώνα. Με 1/2 βολές το παιχνίδι πήγε στην παράταση όπου ο Ίνγκραμ δεν είχε όρεξη για... παιχνίδια "καθαρίζοντας" το παιχνίδι. Εκτός από τους 49 του Ίνγκραμ, 46 πόντους έβαλε ο Ντόνοβαν Μίτσελ ενώ στους 26 σταμάτησε ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς.

Οι Κλίπερς μπήκαν στο παρκέ του Staple Center αποφασισμένοι να μην δώσουν κανένα δικαίωμα αμφισβήτησης της υπεροχής τους. Πολύ εύκολα 122-95 του Μάτζικ. Ο Καουάι Λέοναρντ πέτυχε 32 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής οδηγώντας εκ του αφαλούς στην επικράτηση την ομάδα του. Από τους "μάγους" οι οποίοι δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί σε κανένα σημείο του αγώνα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς σκόραρε 22 πόντους.

Δύσκολα έβαλαν στους Νάγκετς οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στα τρία πρώτα δωδεκάλεπτα χτίζοντας μία καλή διαφορά αλλά στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα η ομάδα του Μαλόουν επέστρεψε στην διεκδίκηση της νίκης. Η κλάση του Νίκολα Γιόκιτς μίλησε στο φινάλε στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Νάγκετς ήταν πιο ψύχραιμοι και παρότι οι Ουόριορς το πάλεψαν μέχρι την τελευταία φάση, κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη από το Σαν Φραντζίσκο. Ο Σέρβος ψηλός των Νάγκετς, Νίκολα Γιόκιτς σταμάτησε στους 23 πόντους ενώ είχε επίσης και 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ.