Πάλεψε ο Προμηθέας, ανώτερη η Βίρτους

Δεν τα κατάφερε ο Προμηθέας στη Μπολόνια κόντρα στην τοπική Βίρτους, με τους Πατρινούς να γνωρίζουν βαριά ήττα με 88-75, χάνοντας την ευκαιρία να κατακτήσουν την 1η θέση του Α' Ομίλου.

Μόλις για ένα δεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικός ο Προμηθέας Πάτρας, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μην μπορεί να ανταποκριθεί κόντρα στο ρυθμό που έβαλε η Βίρτους Μπολόνια, με τους Ιταλούς να φτάνουν στη νίκη με 88-75.

Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Φρανκ Γκέινς, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, με 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο ηγέτης της ομάδας, Μίλος Τεόντοσιτς, πετυχαίνοντας 8 πόντους και μοιράζοντας 7 ασίστ. Για τους Πατρινούς, ο Φίλερ τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17 πόντους είχε ο Κρις Μπαμπ, με τον Προμηθέα και τον Μάκη Γιατρά να παίρνουν το χειροκρότημα μιας και όλοι οι παίκτες πήραν χρόνο συμμετοχής σε ένα κρίσιμο ματς, ακόμα και οι νεαροί Κουρουπάκης, Μαντζούκας και Μπαζίνας.

Ο Αγώνας

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον Προμηθέα, ο οποίος ήταν άστοχος επιθετικά και νωθρός αμυντικά, με αποτέλεσμα η Βίρτους να εκμεταλλευτεί πλήρως την κατάσταση και να τρέξει ένα σερί 14-0, με τον Ουίμς να φαντάζει ασταμάτητος. Οι φωνές του Μάκη Γιατρά έπιασαν τόπο, ο Φίλερ έδωσε το σύνθημα με το τρίποντο του και παράλληλα η άμυνα άρχιζε να λειτουργεί όπως μας έχει συνηθίσει η πατρινή ομάδα, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να τρέξουν ένα σερί 5-16, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 19-16. Η συνέχεια βρήκε ένα παλιό γνώριμο στο ελληνικό κοινό, τον Χάντερ, να έχει την υπεροχή κάτω από τη στεφάνη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να βρεθούν ξανά με διψήφια διαφορά στο σκορ (30-19). Ο Μπαμπ ήταν αυτός που έδωσε τη λύση για τους Πατρινούς, μειώνοντας στο -6 (32-26) και μετατρέποντας το παιχνίδι ξανά σε ντέρμπι. Στα τελευταία 4' λεπτά του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 44-35.

Η έναρξη του β' ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα να είναι αρκετά συγκεντρωμένος στα αμυντικά του καθήκοντα και συνδυαστικά με τα μεγάλα καλάθια των Μπαμπ και Φίλερ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 51-51 με 4' να απομένουν για το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Γκέινς έδωσε τη λύση για τη Βίρτους, αναθερμαίνοντας την ατμόσφαιρα στο κλειστό, όμως στο φινάλε ο Μαντζούκας ήταν αυτός που έδωσε τη λύση κάνοντας το 65-59. Το τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε την Βίρτους να είναι καταιγιστική επιθετικά, χάρη στις ασίστ του Τεόντοσιτς, την ώρα που ο Προμηθέας είχε ξεμείνει από λύσεις επιθετικά. Οι Πατρινοί παρόλα αυτά κέρδισαν το χειροκρότημα όταν ο Μάκης Γιατράς έριξε στο παρκέ και τους νεαρότερους της ομάδας προκειμένου να γευτούν την αίγλη της ευρωπαϊκής συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 65-59, 88-75

Βίρτους Μπολόνια (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 16 (1), Πατζόλα 6 (2), Μπάλντι Ρόσι 7, Μάρκοβιτς 2, Ρίτσι 8 (2), Ντελία 12, Κούρνο 4 (1), Χάντερ 5, Γουίμς 14 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νίκολιτς, Τεόντοσιτς 8 (1), Γκαμπλ 6.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Μπαμπ 17 (5), Λίποβι 3 (1), Καφέζας, Αγραβάνης 4, Κασελάκης 8 (1), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 7 (1), Φίλερ 20 (4), Ρόμπινσον 5 (1), Έλις 5, Μαντζούκας 4, Μπαζίνας 2.