Άρης-Μεσολόγγι ΒΑΧΙ (77-48): Εύκολα οι «κίτρινοι»

Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League, o Άρης πανηγύρισε μια εύκολη νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι ΒΑΧΙ, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 77-48 υπέρ των «κίτρινων».

Ο Άρης είχε ένα εύκολο απόγευμα στο "Nick Galis Hall" φτάνοντας στη νίκη απέναντι στο Μεσολόγγι ΒΑΧΙ με 77-48. Με αυτή τη νίκη, το "συγκρότημα" του coach Καμπερίδη ανέβηκε στο 4-8, ενώ η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου υποχώρησε στο 3-9 για την 12η "στροφή" στο πρωτάθλημα της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας

1ο δεκάλεπτο

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης έχοντας το προβάδισμα με 1-4, όμως σε εκείνο το σημείο ο Άρης απάντησε με ένα τρίποντο του Decosey. Η συνέχεια για τα επόμενα πέντε λεπτά της περιόδου ήταν παρόμοια με καμία από τις δυο ομάδες να μην μπορεί να διατηρήσει το προβάδισμα στα "χέρια" της. Ο Decosey με άλλο ένα τρίποντο έβαλε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με 4 πόντους (13-9) τρία λεπτά πριν λήξει η πρώτη περίοδος. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου και με δυο βολές του Φλιώνη το σκορ διαμορφώθηκε στο 19-13.

2ο δεκάλεπτο

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα 6-0 σερί του Άρη έχοντας πρωταγωνιστές τους Dragicevic και Milosevic. Με το πέρσμα του πρώτου πεντάλεπτου στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη απέκτησε διψήφιο αριθμό στο προβάδισμά της με δυο βολές από τον Σλαφτσάκη (33-23). Λίγο αργότερα, ο Σταμάτης με μια τρίποντη "βόμβα" ανέβασε το σκορ στο +17 (42-25) υπέρ του Άρη. Το Μεσολόγγι το μόνο που κατάφερε μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήταν να μειώσει στους 13 πόντους (42-29) τη διαφορά με ένα δίποντο από τον Gotcher

3ο δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να "δείχνει τα δόντια" του και τη διάθεσή του για να πάρει τους δυο βαθμούς. Το σκορ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης "άνοιξε" ο Γιάννης Κουζέλογλου με ένα εύστοχο τρίποντο και το ίδιο έκανε λίγο αργότερα ο Chalmers. Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βρήκε "στόχο" με το πέρασμα του πρώτου τετράλεπτου με μια βολή του Langford, όταν ήδη η διαφορά είχε "εκτοξευτεί" στους 24 πόντους (54-30). Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους και έτσι η τρίτη περίοδος έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 65-38 χάρη σε ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Σταμάτη.

4ο δεκάλεπτο

Με την αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Άρης συνέχισε το "κρεσέντο" του και ο Σταμάτης βρήκε και πάλι "στόχο" πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, με την διαφορά να πηγαίνει αυτή τη φορά στο +20 για τους Θεσσαλονικείς (68-48). Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία του Άρη καθ'όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε σαν αποτέλεσμα να του δώσει μια ευρεία νίκη με 77-48 για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μια νίκη που δίνει τόσο ψυχολογική, όσο και βαθμολογική "ανάσα" για τον Άρη.

Oι κορυφαίοι

Για τους νικητές σήμερα ξεχώρισε ο Γιάννης Κουζέλογλου, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Quenton Decosey, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο Δημήτρης Σταμάτης.

Από την αντίπερα όχθη για το Μεσολόγγι ξεχώρισε ο Toddrick Gotcher, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ. Επάξια δίπλα του στάθηκε ο Darel Poirier, ο οποίος σημείωσε 11 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ, ενώ τέλος 10 πόντους πρόσθεσε ο Richard Amardi.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48